Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Emerging Neuronal Cell Biology Informing on Health and Disease
Discussion Leader: Rejji Kuruvilla (Johns Hopkins University, United States)
7:40 pm - 8:20 pm
Jennifer Lippincott-Schwartz (Janelia Research Campus, Howard Hughes Medical Institute , United States)
"Dendritic ER Organization and Long-distance Propagation of Calcium Signaling"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:10 pm
Claudia Bagni (University of Lausanne, Switzerland)
"Synaptic Plasticity and Brain Wiring in Mental Illness"
9:10 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
The Synapse: Organization and Function
Discussion Leader: Ruud Toonen (Vrije University Amsterdam, The Netherlands)
9:00 am - 9:20 am
Kang Shen (Stanford University, United States)
"How Stochastic Growth Generates Stereotyped Dendritic Arbors"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Gaia Tavosanis (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen, Germany)
"Tipping Points Between Growth Dynamics and Instability of Neurites"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Joris de Wit (VIB-KU Leuven Center for Brain and Disease Research, Belgium)
"Cell-Surface Receptor-Mediated Regulation of Synaptic Organelle Distribution Controls Dendritic Spine Maturation"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Group Photo / Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Volker Haucke (Leibniz-Forschungsinstitut für Molekulare Pharmakologie, Germany)
"How the Presynapse Forms and Functions"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:50 am
Ginny Farias (Utrecht University, The Netherlands)
"Shaping the Axonal Proteome"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizer: Erika Holzbaur (University of Pennsylvania Perelman School of Medicine, United States)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Neuronal and Synapse Dysfunction in Disease
Discussion Leader: Christian Hoffmann (German Center for Neurodegenerative Diseases , Germany)
7:30 pm - 7:50 pm
Maud Gratuze (Institute of Neurophysiopathology, Aix-Marseille University, France)
"Proteomic Heterogeneity Behind Neuronal and Synaptic Degeneration in Alzheimer’s Disease"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:20 pm
Sandrine Da Cruz (VIB-KU Leuven Center for Brain and Disease Research, Belgium)
"Local Mechanisms of Axonal Maintenance and Loss in Neurodegeneration"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:50 pm
Dragomir Milovanovic (German Center for Neurodegenerative Diseases , Germany)
"Condensate Biology in Synaptic Physiology and Disease"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Subhojit Roy (University of California, San Diego, United States)
"The Physiologic Role of Alpha-Synuclein at the Synapse"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Communications and Glia
Discussion Leader: Brock Grill (University of Washington and Seattle Children's Research Institute, United States)
9:00 am - 9:20 am
Maureen Barr (Rutgers University, United States)
"Neuronal Extracellular Vesicles: From Biogenesis to Function"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Jason Shepherd (University of Utah, United States)
"Virus-Like Intercellular Synaptic Plasticity"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Aakanksha Singhvi (Fred Hutchinson Cancer Center, United States)
"Glial Diversity and Function in C. elegans "
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Corey Harwell (University of California San Francisco, United States)
"Developmental Origin and Local Signals Cooperate to Determine Septal Astrocyte Identity"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:50 am
Beth Stevens (Boston Children's Hospital / Harvard Medical School, United States)
"Tentative title:Microglial-Derived C1q Integrates into Neuronal Ribonucleoprotein Complexes and Impacts Protein Homeostasis in the Aging Brain"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Soyon Hong (United Kingdom Dementia Research Institute at University College London, United Kingdom)
"Glia-Immune Interactions at the Synapse in Neurodegeneration"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Neuronal Energy and Metabolism
Discussion Leader: Irene Dalla Costa (University of South Carolina, United States)
7:30 pm - 7:50 pm
Daniel Colón-Ramos (Yale University School of Medicine, United States)
"The Cell Biology of Energy Metabolism: Lessons from C. elegans "
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:20 pm
Zu-Hang Sheng (National Institute of Neurological Disorders and Stroke, NIH, United States)
"Energy Matters: Restoring Synaptic Energy Homeostasis in Mental Disorders"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:50 pm
Yuanquan Song (The Children's Hospital of Philadelphia / University of Pennsylvania, United States)
"Metabolic Control of Neural Repair"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:10 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Neuronal Adhesion, Morphology, Injury and Regeneration
Discussion Leader: Yishi Jin (University of California, San Diego, United States)
9:00 am - 9:20 am
Frank Bradke (DZNE, Germany)
"Mechanisms of Axon Growth and Regeneration"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Peter Scheiffele (Biozentrum, University of Basel, Switzerland)
"Signaling Mechanisms of Cortical Plasticity"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Aaron Diantonio (Washington University School of Medicine, United States)
"The Role of Neuroinflammation in SARM1-Dependent Axon Degeneration"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Damaris Lorenzo (University of Pennsylvania, United States)
"Axonal Pathways of Cerebellar Deficits in SPTBN1 Syndrome"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:50 am
Casper Hoogenraad (Genentech, United States)
"Mechanisms of Neurofilament Release, Spread, and Toxicity Following Neuronal Injury"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Proteostasis-Protecting Against Hallmarks of Aging and Neurodegenerative Disease
Discussion Leader: Piya Ghose (The University of Texas at Arlington, United States)
7:30 pm - 7:50 pm
Andrew Dillin (University of California, Berkeley, United States)
"Neuronal Control of Peripheral Proteostasis"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:20 pm
Natalia Kononenko (University of Cologne, Germany)
"Nurturing Brain Health: The Role of Autophagy in Neuronal Metabolism"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:50 pm
Sandra Maday (Perelman School of Medicine, University of Pennsylvania, United States)
"Autophagy-Lysosomal Pathways in Neurons and Astrocytes"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Kapil Ramachandran (Columbia University Medical Center, United States)
"ApoE-Associated Plasma Membrane-Bound Neuroproteasomes Determine Dendritic Proteostasis of Newly Synthesized Tau"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Organelles in Neuronal Functional Dynamics
Discussion Leader: Maud Gratuze (Institute of Neurophysiopathology, Aix-Marseille University, France)
9:00 am - 9:20 am
Pietro De Camilli (Yale University, United States)
"Bridge-Like Lipid Transport at Intracellular Membrane Contact Sites and Neurodegenerative Diseases"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Chantell Evans (Duke University, United States)
"Investigating the Temporal Dynamics of Mitochondrial Turnover in Primary Neurons"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Monther Abu-Remaileh (Stanford University, United States)
"A Cell-Type Lysosomal Protein Atlas in the Brain Identifies a Novel Neuronal Lysosomal Storage Disease"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Xinnan Wang (Stanford University School of Medicine, United States)
"Mitochondrial Molecular Diversity in the Brain"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:50 am
Piali Sengupta (Brandeis University, United States)
"How Cilia Shape Sensory Signaling"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Technologies Drive Insight into Neuronal Cell Biology
Discussion Leader: Christophe Leterrier (Institute of Neurophysiopathology, CNRS / Aix Marseille University , France)
7:30 pm - 7:50 pm
Fan Liu (Leibniz Research Institute for Molecular Pharmacology, Germany)
"Developing Structural Interactomics and Its Application in Cell Biology"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:20 pm
Akihiro Kusumi (Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University, Japan)
"Receptor Turnover and SynGAP Condensate Formation in the Excitatory Synapse"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:50 pm
Felipe Opazo (University Medical Center Göttingen, Germany)
"A Universal Strategy for Fluorescence Microscopy Multiplexing Using Nanobodies with Erasable Signals"
8:50 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:20 pm
Alessandro Falconieri (Imperial College London, United Kingdom)
"Magnetic Nanoparticles as a Tool to Modulate Chromatin Remodeling in Force-Mediated Axonal Outgrowth"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure