Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Strengthening and Deformation Mechanisms
Discussion Leader: Amit Misra (University of Michigan, Ann Arbor, United States)
7:40 pm - 7:50 pm
Opening Remarks
7:50 pm - 8:25 pm
Huajian Gao (Tsinghua University, China)
"Multiscale Modelling of Deformation and Fracture Mechanisms in Structural Materials"
8:25 pm - 8:40 pm
Discussion
8:40 pm - 9:15 pm
Nobuhiro Tsuji (Kyoto University, Japan)
"Meso and Micro-scale Inhomogeneity in Deformation of Ultrafine Grained Metallic Materials"
9:15 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Heterogeneous Materials
Discussion Leaders: Hyoung Seop Kim (Pohang University of Science and Technology, South Korea) and Jian Wang (University of Nebraska, Lincoln, United States)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:35 am
Mathias Göken (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg, Germany)
"Mechanical and Functional Properties of Heterogeneous Lamellar Metallic Composites"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:15 am
XiaoLei Wu (Institute of Mechanics, Chinese Academy of Sciences, China)
"Work Hardening in Heterostructured Metallic Materials"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:30 am
Ting Zhu (Georgia Institute of Technology, United States)
"Mechanics of Extremely Heterogeneous Materials"
11:30 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 12:10 pm
Mingxin Huang (The University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
"Deformation Mechanisms of High Strength Steel at Various Strain Rates"
12:10 pm - 12:20 pm
Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Group Photo / Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizer: Wendy Gu (Stanford University, United States)
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Advanced Characterizations of Complex Alloys
Discussion Leader: Yang Ren (City University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
6:00 pm - 6:30 pm
Nick Jones (University of Cambridge, United Kingdom)
"Martensite and Local Strain Evolution During Superelastic Cycling of Metastable Beta Titanium Alloys"
6:30 pm - 6:40 pm
Discussion
6:40 pm - 7:10 pm
Zhiwei Shan (Xi'an Jiaotong University, China)
"Revealing the Hydrogen and Dislocation Interaction Mechanism in Al and Fe"
7:10 pm - 7:20 pm
Discussion
7:20 pm - 7:50 pm
Stefanus Harjo (Japan Atomic Energy Agency, Japan)
"Cryogenic Deformation Behavior of Metallic Materials Revealed by In Situ Neutron Diffraction"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Nanomechanics in Structural Materials
Discussion Leaders: Yuntian Zhu (City University of Hong Kong , Hong Kong SAR China) and Ju Li (Massachusetts Institute of Technology, United States)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:35 am
Emmanuel Clouet (SRMP, CEA Saclay, France)
"Dislocations Mobility in BCC Metals"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:15 am
David Srolovitz (The University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
"Scale-Effects in Grain Boundary Migration: Implications for Microstructure Evolution in Nanocrystalline Materials"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:30 am
Jun Lou (Rice University, United States)
"Fracture at the Two-Dimensional Limit"
11:30 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 12:10 pm
David Rodney (Université de Lyon, France)
"Elastic Modeling of Random Alloys"
12:10 pm - 12:20 pm
Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Atomistic Simulations
Discussion Leader: Ruth Schwaiger (Forschungszentrum Juelich, Germany)
6:00 pm - 6:30 pm
James Morris (Ames National Laboratory, United States)
"Revealing Fundamental Behaviors in Alloys in Complex Compositional Space: A Theorist's View"
6:30 pm - 6:40 pm
Discussion
6:40 pm - 7:10 pm
Shigenobu Ogata (Osaka University, Japan)
"Atomistic Modeling of Hydrogen Impact on Metals"
7:10 pm - 7:20 pm
Discussion
7:20 pm - 7:50 pm
Maryam Ghazisaeidi (Ohio State University, United States)
"Stability and Properties of BCC-B2 'High Entropy' Alloys"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Sustainable Alloying Design and Processes
Discussion Leaders: Cem Tasan (Massachusetts Institute of Technology, United States) and Christopher Hutchinson (Monash University, Australia)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:35 am
María Teresa Pérez-Prado (Materials Institute, Madrid Institute for Advanced Studies, Spain)
"Designing Energy-Saving Materials"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:15 am
Xing-Qiu Chen (Institute of Metal Research, Chinese Academy of Science, China)
"Accurate and Efficient MTP Machine Learning Potential for Structural Phase Transitions"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:30 am
Zhaoxuan Wu (City University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
"Degenerate or Non-Degenerate: Unifying Five Decades of Screw Dislocation Core Structures in BCC Metals and Alloys"
11:30 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 12:10 pm
Masato Ohnuma (Hokkaido University, Japan)
"Exploring Quantitative Relation Between Properties and Nano-Structure: The Example of the Recyclable Champion, Aluminum Alloys"
12:10 pm - 12:20 pm
Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Additive Manufacturing and Microstructure Control
Discussion Leader: Kaoru Sato (JFE Techno-Research, Japan)
6:00 pm - 6:30 pm
Wen Chen (University of Massachusetts, Amherst, United States)
"Additive Manufacturing of Emerging Complex Alloys"
6:30 pm - 6:40 pm
Discussion
6:40 pm - 7:10 pm
Allison Beese (Pennsylvania State University, United States)
"Tools for Microstructure Design in Additive Manufacturing"
7:10 pm - 7:20 pm
Discussion
7:20 pm - 7:50 pm
Si Lan (Nanjing University of Science and Technology, China)
"Deformation Mechanisms of Additively Manufactured High-Entropy Alloys at Room and Cryogenic Temperatures"
7:50 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Mechanical Properties of Functional Materials
Discussion Leaders: Yandong Wang (University of Science and Technology, Beijing, China) and Abhijit Pramanick (CentraleSupelec, University Paris-Saclay, France)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:35 am
Xian Chen (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong SAR China)
"Nano-Mechanics of Functional Materials Under Stress-Induced Phase Transformation"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:15 am
Ichiro Takeuchi (University of Maryland, United States)
"Tuning the Lattice Parameters of Martensite: From Hysteresis Reduction to High-Performance Elastocaloric Cooling"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:15 am
Johan Hoefnagels (Eindhoven University of Technology, The Netherlands)
"Nano-Micro-Mechanics of Advanced High Strength Steels"
11:15 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:35 am
David Cook (University of California, Berkeley, United States)
"Kink Bands Promote Exceptional Fracture Resistance in a NbTaTiHf Refractory Medium-Entropy Alloy"
11:35 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:55 am
Qingsong Pan (Institute of Metal Research, Chinese Academy of Sciences, China)
"Exceptional Mechanical Behavior in Gradient Cell–Structured Alloy"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:15 pm
Muhammad Naeem (University of Birmingham, United Kingdom)
"Increasing Ductility at Low Temperatures by Dislocation Alone: The case of VCoNi"
12:15 pm - 12:20 pm
Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Properties and Performance Under Extreme Conditions
Discussion Leader: Andrea Hodge (University of Southern California, United States)
6:00 pm - 6:10 pm
Introduction by Discussion Leader
6:10 pm - 6:45 pm
Steve Zinkle (University of Tennessee, United States)
"Structural Materials Designed for Extreme Conditions: Progress and Challenges"
6:45 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:35 pm
Zhaoping Lu (University of Science and Technology, Beijing, China)
"Multifunctional Metallic Materials for High-Dose Irradiation and High-Temperature Applications"
7:35 pm - 7:50 pm
Discussion
7:50 pm - 8:00 pm
General Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure