SUNDAY |
2:00 pm - 11:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | KEYNOTE LECTURES: QUANTITATIVE BIOLOGY |
| Discussion Leader: Edward Marcotte (University of Texas) |
7:40 pm - 8:25 pm | Robert Waterston (University of Washington) |
8:25 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:20 pm | Erin O'Shea (Harvard University)
"Structure of a Transcriptional Network Activated by the MAPK Hog1" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | RANDOMNESS AND NOISE IN BIOLOGICAL SYSTEMS |
| Discussion Leader: Adam Arkin (University of California, Berkeley; LBNL) |
9:00 am - 9:30 am | Roger Brent (Molecular Sciences Institute) |
9:30 am - 9:40 am | Discussion |
9:40 am - 9:55 am | Esti Yeger-Lotem (Whitehead Institute)
"Unraveling Hidden Views of Perturbed Cells: Linking Genetics and Transcription" |
9:55 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:00 am | Rachel Brem (University of California, Berkeley)
"Expression variation and transcriptional feedback" |
11:00 am - 11:10 am | Discussion |
11:10 am - 11:40 am | Gürol Süel (University of Texas Southwestern Medical Center)
"Cellular Differentiation: Noisy, but Tunable" |
11:40 am - 11:50 am | Discussion |
11:50 am - 12:20 pm | Alexander van Oudenaarden (Massachusetts Institute of Technology)
"Optimizing fitness by matching intracellular to extracellular dynamics" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | SPATIOTEMPORAL EXPRESSION: INSIGHTS FROM IMAGING |
| Discussion Leader: Robert Waterston (University of Washington) |
7:30 pm - 8:00 pm | Robert Murphy (Carnegie Mellon University)
"Automated Interpretation and Modeling of Subcellular Patterns for Systems Biology" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Anne Carpenter (Broad Institute)
"Identifying gene functions via RNAi and image-based cytological profiling" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Michael Hawrylycz (Allen Institute for Brain Science, Seattle)
"Organizing spatially mapped gene expression data in the Mouse Brain" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | COMPARATIVE GENOMICS |
| Discussion Leader: Brian Oliver (NIDDK, National Institutes of Health) |
9:00 am - 9:30 am | Bruce Taillon (454 Life Sciences) |
9:30 am - 9:40 am | Discussion |
9:40 am - 9:55 am | Boris Shaknovich (Harvard University)
"The TATA box is not enough: the structure and conservation of TATA box promoters" |
9:55 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:00 am | Gill Bejerano (Stanford University) |
11:00 am - 11:10 am | Discussion |
11:10 am - 11:40 am | Mark Borodovsky (Georgia Institute of Technology)
"Automatic Decoding of Novel Eukaryotic Genomes" |
11:40 am - 11:50 am | Discussion |
11:50 am - 12:20 pm | Anton Enright (Wellcome Trust Sanger Center, UK)
"Finding microRNA targets using computation and experiment" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | GENE REGULATORY CODES: CHROMATIN, TRANSCRIPTIONAL AND POSTTRANSCRIPTIONAL CODES |
| Discussion Leader: Alexander Hartemink (Duke University) |
7:30 pm - 8:00 pm | Martha Bulyk (Harvard Medical School) |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Chris Burge (Massachusetts Institute of Technology)
"Cooperative, Compensatory and Context Effects in Pre-mRNA Splicing" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Zhiping Weng (Boston University)
"Identification and characterization of cell type-specific and ubiquitous chromatin regulatory structures in the human genome" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | COMPUTATIONAL SYSTEMS BIOLOGY AND PROTEOMICS |
| Discussion Leader: Fritz Roth (Harvard Medical School) |
9:00 am - 9:30 am | Dana Pe'er (Columbia University)
"Genetics meet Genomics: Genetic Variation and Regulatory Networks" |
9:30 am - 9:40 am | Discussion |
9:40 am - 9:55 am | Jonathan Fitzgerald (Merrimack Pharmaceuticals)
"Understanding IGF signaling dynamics through computational modeling" |
9:55 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:00 am | Dan Rhodes (University of Michigan) |
11:00 am - 11:10 am | Discussion |
11:10 am - 11:40 am | Lourdes Peñe-Castillo (University of Toronto)
"MouseFunc: A critical assessment of M. musculus gene function prediction" |
11:40 am - 11:50 am | Discussion |
11:50 am - 12:20 pm | Amy Keating (Massachusetts Institute of Technology)
"Global design and characterization of specific bZIP coiled-coil interactions" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | STRUCTURE, EVOLUTION, AND DYNAMICS OF BIOLOGICAL NETWORKS |
| Discussion Leader: Muhammad Zaman (University of Texas) |
7:30 pm - 8:00 pm | Karen Sachs (Stanford University)
"Learning signaling pathway structures from single cell measurements of pathway subsets" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Michael Laub (Massachusetts Institute of Technology)
"Specificity in Two-Component Signal Transduction Systems" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Aviv Regev (Broad Institute)
"Natural history and evolutionary principles of gene duplication in fungi" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | GENOME EVOLUTION |
| Discussion Leader: William Press (University of Texas; LANL) |
9:00 am - 9:30 am | Svante Pääbo (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, Leipzig)
"Of Apes, Neandertals and Humans" |
9:30 am - 9:40 am | Discussion |
9:40 am - 9:55 am | Dario Boffelli
"Primate-specific Conservation Reveals Cryptic Mammalian Cis-regulatory Sequences" |
9:55 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:00 am | Gary Schroth (Illumina)
"Analysis of the Transcriptome using High-Throughput DNA Sequencing" |
11:00 am - 11:10 am | Discussion |
11:10 am - 11:40 am | Igor Rogozin (NCBI, NLM, NIH)
"Origin of introns: the end of the debate?" |
11:40 am - 11:50 am | Discussion |
11:50 am - 12:20 pm | Matteo Pellegrini (University of California, Los Angeles)
"Using Solexa sequencing to measure DNA methylation in Arabidopsis" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | GENOMIC MEDICINE |
| Discussion Leader: Ioannis Xenarios (Serono-Merck) |
7:30 pm - 8:00 pm | Bertie Göttgens (University of Cambridge)
"Transcriptional regulatory networks controlling blood stem cell development" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:40 pm | Hunter Fraser (Broad Institute)
"Polymorphic splicing in humans" |
8:40 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:20 pm | Eric Schadt (Rosetta Inpharmatics LLC)
"Moving from DNA-Phenotype associations to Networks that Drive disease: Beyond GWA Studies" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |