SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | STIMULI-RESPONSIVE COATINGS AND FILMS |
| Discussion Leader: Marek W. Urban (The University of Southern Mississippi) |
7:30 pm - 8:30 pm | Eduardo Nahmad (Comex, Mexico City, Mexico)
"Modeling and Prediction of Coatings Properties through the Use of Artificial Neural Networks" |
8:30 pm - 9:30 pm | Robert Jerome (University of Liege)
"Electrodeposition of adhering polymer films: a route to multifunctional surfaces" |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | FRONTIERS IN POLYMER SYNTHESIS |
| Discussion Leader: Pat Jacobs (Bayer Corp.) |
9:00 am - 9:45 am | James McGrath (Virginia Tech)
"Novel Proton Exchange Membrane Dispersion Coatings for Electroactive Catalysts" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break and Group Photo |
10:30 am - 11:15 am | Karsten Danielmeier (Bayer Corp.)
"Less Utilized Reactions in Polyurethane Chemistry" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Kenneth J. Wynne (Virginia Commonwealth University)
"Functional Polyurethane Surfaces" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | FLOW AND RHEOLOGY |
| Discussion Leader: Ray Fernando (Cal Poly) |
7:30 pm - 8:15 pm | Anna C. Balazs (University of Pittsburgh)
"The Flow of Binary Polymeric Fluids Through Patterned Microchannels" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Francoise Winnik (Universite de Montreal)
"Dial R for Rheology…or How to Control the Rheology of Mixed Polyelectrolyte Fluids Through the Polyanion/Polycation Ratio" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | FILM FORMATION |
| Discussion Leader: William J. Simonsick (Dupont) |
9:00 am - 9:45 am | Onder Pekcan (Istambul Technical University)
"Photophysical Techniques for Studying Latex Film Formation" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Eugenia Kumacheva (University of Toronto)
"Adhesion and Friction between Polymer Films" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Lorraine F. Francis (University of Minnesota)
"Coatings Prepared from Suspensions of Latex and Functional Inorganic Particles" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | FRONTIERS IN FILM PHOTO-POLYMERIZATION |
| Discussion Leader: Brian Cavitt (Abilene Christian University) |
7:30 pm - 8:15 pm | Alec B. Scranton (University of Iowa)
"Photopolymerization of Thick Polymer Films" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Douglas Neckers (Bowling Green University)
"Initiators and Catalysts for Rapid Formation of Coatings" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | WATERBORNE COATINGS |
| Discussion Leader: Lori Vratsanos (Air Products) |
9:00 am - 9:45 am | Mark Soucek (University of Akron)
"Quest for an Ambient Cure Thermoset Latex Crosslinked with a Cycloaliphatic Epoxide" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Cheng-Le Zhao (BASF Corp.)
"Pigment Distribution and Characterization of Waterborne Coatings" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Ernest Galgoci (Air Products)
"Advances in Urethane-Acrylic IPN Technologies" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | FUNCTIONALIZED COATINGS |
| Discussion Leader: Scott Gaboury (AtoFina) |
7:30 pm - 8:15 pm | Judith Stein (GE)
"Why Don't Barnacles Stick to Silicones?" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Rigoberto C. Advincula (University of Houston)
"Ultrathin Films of Conjugated Polymer Networks Using the Precursor Polymer Approach " |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | CORROSION AND BARRIER PROPERTIES |
| Discussion Leader: David Nikles (University of Alabama) |
9:00 am - 9:45 am | Kurt Wood (AtoFina)
"The Weathering of Paints Made with Thermoplastic Resins" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Guy D. Davis (DACCO)
"Using an EIS Corrosion Sensor to Monitor Coating Degradation" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Edward L. Cussler (University of Minnesota)
"Flake-Filled Barrier Materials" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | SURFACES AND INTERFACES |
| Discussion Leader: Rose A. Ryntz (Vistean) |
7:30 pm - 8:15 pm | Francis M. Mirabella (Equistar)
"Coatings for Automotive Plastics: Characterization of Interfacial Properties and Mechanism of Adhesion" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Weidian Shen (Eastern Michigan University)
"Study of Mechanical and Tribological Properties of Polymeric Films & Coatings in Micro & Nano Scale w/Nano-Indenter and Scanning Probe Microscope" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |