Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Fractional Quantum Anomalous Hall Effect
Discussion Leader: Jie Shan (Cornell University, United States)
7:40 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Xiaodong Xu (University of Washington, United States)
"Progress in Fractional Quantum Anomalous Hall Effect"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:45 pm
Liang Fu (Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Electron Fractionalization and Correlation in Topological Minibands"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Long Ju (Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Integer and Fractional Quantum Hall Effects in Rhombohedral Graphene"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Strange Metals
Discussion Leader: Andrew Mackenzie (Max Planck Institute for Chemical Physics of Solids, Germany)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:35 am
Silke Buehler-Paschen (Vienna University of Technology, Austria)
"Strange Metal Behaviour"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:10 am
Aavishkar Patel (Flatiron Institute, United States)
"Disorder and Transport in Strange Metals: Lessons from Theory and Computation"
10:10 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:15 am
Dominic Else (Perimeter Institute, Canada)
"On Fermi Surfaces: Emergent Symmetries and Anomalies"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:50 am
Dirk Van Der Marel (University of Geneva, Switzerland)
"Strange Metal Behavior and Scaling Properties in the Optical Conductivity of Cuprates"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
General Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Frank Fernandez (University of Florida, United States) and Nandini Trivedi (The Ohio State University, United States)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Moire Matter
Discussion Leader: Alex Thomson (California Institute of Technology, United States)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Elena Bascones (Instituto de Ciencia de Materiales de Madrid, The Spanish National Research Council , Spain)
"Cascades: The Unconventional Normal State of Twisted Bilayer Graphene"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:45 pm
Ali Yazdani (Princeton University, United States)
"Visualizing Correlated Electronic States in Magical Flat Bands"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Siddharth Parameswaran (University of Oxford, United Kingdom)
"Berry-Frustrated Exciton Condensates and Competing Orders in Topological Moiré Materials"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
New Theories of Quantum Matter
Discussion Leader: Ashvin Vishwanath (Harvard University, United States)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:35 am
Anders Sandvik (Boston University, United States)
"Antiferromagnetic to Valence-Bond-Solid Transition in Two-Dimensional Quantum Magnets: Tri-Critical Point With Emergent SO(5) Symmetry"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:10 am
Maissam Barkeshli (University of Maryland, United States)
"Crystalline Symmetry Protected Topological Invariants for Integer and Fractional Chern Insulators"
10:10 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:15 am
Yin-Chen He (Perimeter Institute for Theoretical Physics, Canada)
"Revealing the Nature of Deconfined Phase Transition Using Fuzzy Sphere Regularization"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:50 am
Fiona Burnell (University of Minnesota Twin Cities, United States)
"Stabilizing Symmetry-Protected Topological Order in Open Quantum Systems"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
General Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 12:35 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Novel Superconducting Phenomena
Discussion Leader: Arun Paramekanti (University of Toronto, Canada)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Beena Kalisky (Bar-Ilan University, Israel)
"Imaging Quantum Materials With Scanning SQUID Microscopy"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:45 pm
Harold Hwang (Stanford University, United States)
"Superconductivity in Infinite-Layer Nickelates"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Erez Berg (Weizmann Institute of Science, Israel)
"Anomalous Currents in Magnetic Spin-Orbit Coupled Superconductors"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Novel Probes and Platforms
Discussion Leader: Kimberly Modic (Institute of Science and Technology Austria, Austria)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:35 am
Fahad Mahmood (University of Illinois at Urbana Champaign, United States)
"New Developments in Multidimensional Photoemission Spectroscopy of Strongly Correlated Materials"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:10 am
Douglas Natelson (Rice University, United States)
"Shot Noise in Strongly Interacting Electronic Systems: Strange Metals and Heavy Fermi Liquids"
10:10 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:15 am
Michael Crommie (University of California, Berkeley, United States)
"Imaging Wigner Crystals in 2D Transition Metal Dichalcogenide Devices"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:50 am
Monika Aidelsburger (Max Planck Institute of Quantum Optics, Germany)
"Floquet Topological Phase Transitions"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
General Discussion
12:20 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Unconventional Materials
Discussion Leader: Robin Macaluso (University of Texas, Arlington, United States)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Danna Freedman (Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Bismuth Under Pressure"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:45 pm
Hemamala Karunadasa (Stanford University, United States)
"Self-Assembly of Bulk Heterostructures"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Julia Mundy (Harvard University, United States)
"Square-Planar Nickelate Thin Films"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Beyond Quasiparticles
Discussion Leader: Mohit Randeria (The Ohio State University, United States)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:35 am
Debanjan Chowdhury (Cornell University, United States)
"Unconventional Transport and Quantum Criticality in Moire Semiconductors"
9:35 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 10:10 am
Ania Bleszynski-Jayich (University of California, Santa Barbara, United States)
"Sensing and Simulating with Diamond Spins"
10:10 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:15 am
Gabriel Kotliar (Rutgers University, United States)
"How is the Fermi Liquid Festroyed at the FL- FL* Quantum Phase Transition?"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:50 am
Kazushi Kanoda (Max Planck Institute for Solid State Reserach, Germany)
"Spin Liquidity of Strongly Correlated Electrons in Triangular-Lattice Organic Systems"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Poster Previews
12:10 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Late-Breaking Topics
Discussion Leader: Nandini Trivedi (The Ohio State University, United States)
7:30 pm - 7:40 pm
Introduction by Discussion Leader
7:40 pm - 8:05 pm
Kin Fai Mak (Cornell University, United States)
"Observation of the Fractional Quantum Spin Hall Effect"
8:05 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:40 pm
Late-Breaking Topic
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:15 pm
Late-Breaking Topic
9:15 pm - 9:25 pm
Discussion
9:25 pm - 9:30 pm
General Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure