SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | In-Situ Methods |
| Discussion Leader: Thomas Moffat (NIST) |
7:30 pm - 8:30 pm | Andrew Gewirth (University of Illinois, Urbana-Champaign)
"Effects of additives on deposition and corrosion: vibrational spectroscopic measurements" |
8:30 pm - 9:30 pm | Chris Lucas (University of Liverpool)
"In-situ studies of metal electrodeposition" |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Nucleation and Growth |
| Discussion Leader: Olaf Magnussen (University of Kiel) |
9:00 am - 10:00 am | Margret Giesen (Jülich Research Centre)
"What may we learn from island dynamics on metal electrodes?" |
10:00 am | Coffee Break and Conference Photo |
10:30 am - 11:30 am | Roberto Salvarezza (National University of La Plata)
"Electrochemical deposition onto self-assembled monolayers: new insights into micro- and nanofabrication" |
11:30 am - 12:30 pm | Philippe Vereecken (IBM)
"Copper electrodeposition for microelectronics: nucleation and growth" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Nanowires |
| Discussion Leader: Walther Schwarzacher (University of Bristol) |
7:30 pm - 8:30 pm | Eugenia Toimil (GSI Darmstadt)
"Nanowires in multi- and single-pore track-etched membranes: electrochemical growth and properties" |
8:30 pm - 9:30 pm | Mu Wang (Nanjing University)
"Formation of periodic nanostructures by spontaneous spatio-temporal oscillations" |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Template Deposition |
| Discussion Leader: Peter Searson (Johns Hopkins University) |
9:00 am - 10:00 am | Hideki Masuda (Tokyo Metropolitan University) "Fabrication of functional nanostructures based on highly ordered anodic porous alumina" |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Philip Bartlett (University of Southampton)
"Electrodeposition of nanostructured films through self-assembled templates" |
11:30 am - 12:30 pm | Christine Keating (Penn State University)
"DNA-coated striped metal nanowires for sensing and
materials assembly" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session I |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Recent News: Poster Summaries and Short Talks |
| Discussion Leader: Jay Switzer (University of Missouri, Rolla) |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Metals and Alloys |
| Discussion Leader: André Pasa (Federal University of Santa Catarina) |
9:00 am - 10:00 am | Pietro Cavallotti (Politecnico di Milano)
"Structure and properties of novel electrodeposited alloys" |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Laszlo Peter (Hungarian Academy of Sciences)
"Interface formation during electrodeposition of metallic nanolayers" |
11:30 am - 12:30 pm | Dean Dibble (Sandia National Laboratories)
"In-situ scanning probe microscopy and the modification of nickel growth with additives" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session II |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Magnetic Materials |
| Discussion Leader: Giovanni Zangari (University of Virginia) |
7:30 pm - 8:30 pm | Jonathan Mallett (NIST)
"Physical properties of electrodeposited magnetic structures and alloys" |
8:30 pm - 9:30 pm | Stanko Brankovic (Seagate)
"Electrodeposition of high moment magnetic materials on the nano-scale - properties and applications" |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Patterned Surfaces |
| Discussion Leader: Jay Switzer (University of Missouri, Rolla) |
9:00 am - 10:00 am | Alexander Bittner (MPI Stuttgart)
"Electroless deposition of metal clusters and nanowires on soft matter" |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Jillian Buriak (University of Alberta)
"Nanoscale patterning of organic and metallic features on semiconductor surfaces" |
11:30 am - 12:30 pm | Daniel Schwartz (University of Washington)
"Proteins as nano-templates and surface active agents in electrodeposition processes" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Semiconductors |
| Discussion Leader: John Stickney (University of Georgia) |
7:30 pm - 8:30 pm | Daniel Lincot (Ecole Nationale Supérieure de Chimie de Paris - CNRS)
"Electrodeposition of porous semiconductors" |
8:30 pm - 9:30 pm | Rolf Könenkamp (Portland State University) "Electrodeposition in nano-volumes - a way to new devices" |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |