SUNDAY |
2:00 pm - 11:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Molecular Electronics |
| Discussion Leader: Andy Gewirth (University of Illinois, USA) |
7:40 pm - 8:25 pm | Keynote Lecture: Dieter Kolb (University of Ulm, Germany)
"Making Contacts for Molecular Electronics" |
8:25 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:20 pm | Richard L. McCreery (University of Alberta, Canada)
"Building Functional Electronic Devices from Molecular Components" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Nucleation and Growth I |
| Discussion Leader: Olaf M. Magnussen (University of Kiel, Germany) |
9:00 am - 9:35 am | Stanko Brankovic (University of Houston, USA)
"Nucleation, Growth and Morphological Stability of Nobel Metal Nanostructures Produced by Surface Controlled Red-Ox Reactions" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Philip G. Collins (University of California at Irvine, USA)
"Electrochemistry at a single point: oxidation, reduction, deposition and catalysis on carbon nanotube point defects" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am | Coffee Break / Group Photo |
11:00 am - 11:35 am | Jay Switzer (Missouri University of Science and Technology, USA)
"Epitaxial electrodeposition of ceramics-from electronic materials to chiral biomaterials" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Marcel Rost (Leiden University, Netherlands)
"In situ real-time observation of polycrystalline thin film growth" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session I |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Nucleation and Growth II |
| Discussion Leader: John Stickney (University of Georgia, USA) |
7:30 pm - 8:20 pm | Philippe Allongue (CNRS-Ecole Polytechnique, Palaiseau, France)
"In situ studies of electrodeposited magnetic materials" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Rolf Schuster (Universitat Karlsruhe, Germany)
"Electrochemical Calorimetry" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Stress Effects |
| Discussion Leader: Robert Cammarata (Johns Hopkins University, USA) |
9:00 am - 9:35 am | Joerg Weissmueller (Forschungszentrum Karlsruhe & Universitat des Saarlandes, Germany)
"Nanoporous Electrodes as Functional Nanomaterials" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Cody Friesen (Arizona State University, USA)
"Fundamental aspects of surface stress evolution during electrodeposition" |
10:20 am - 11:30 am | Discussion |
10:30 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Eric Chason (Brown University, USA)
"Stress evolution in electrodeposited films" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Sean Hearne (Sandia National Laboratory, USA)
"Electroplating additive affects on intrinsic stress generation mechanisms" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session II |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Surfactant Effects on Electrodeposition |
| Discussion Leader: Kyoung-Shin Choi (Purdue University) |
7:30 pm - 8:20 pm | Constanze Donner (Atotech Deutschland GmbH)
"The role of organic molecules in thin metal layer deposition" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Jacek Lipkowski (University of Guelph, Canada)
"Potential controlled aggregation of surfactant molecules at electrode surfaces" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Emerging Applications and Technical Opportunities |
| Discussion Leader: Lili Deligianni (IBM-Yorktown Heights, USA) |
9:00 am - 9:35 am | Jon Reid (Novellus, Inc., USA)
"Through Silicon Vias: Challenges and Approaches" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Ingrid Shao (IBM-Yorktown Heights, USA)
"Electrodeposition of Phase Change Materials" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am - 10:35 am | Business Item |
| (Call for Nominations for the next Vice Chair) |
10:35 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Tom Ritzdorf (Semitool, Inc., USA)
"Issues in Electronic Packaging" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Iris Nandhakumar (University of Southampton, United Kingdom)
"Electrodeposition of Thermoelectric Materials" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session III |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Late Breaking News |
| Discussion Leader: Peter Searson (Johns Hopkins University, USA) |
| Ten Short Talks & Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am - 9:00 am | Business Meeting |
| (Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
9:00 am - 12:30 pm | New Avenues |
| Discussion Leader: Takayuki Homma (Waseda University, Japan) |
9:00 am - 9:35 am | Robert A.W. Dryfe (University of Manchester, United Kingdom)
"Deposition at the liquid-liquid interface" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Jan Fransaer (KU-Leuven, Belgium)
"AFM study of the incorporation of particles during electrodeposition" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Philip N. Bartlett (University of Southampton, United Kingdom)
"Electrodeposition from supercritical fluids" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Mu Wang (Nanjing University, China)
"Self-organization of periodic nanostructures by electrodeposition" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session IV |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Materials for Solar Energy Conversion |
| Discussion Leader: Giovanni Zangari (University of Virginia, USA) |
7:30 pm - 8:20 pm | Daniel Lincot (ENSCP, France)
"Electrodeposition of semiconductors for photovoltaics" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Krishnan Rajeshwar (University of Texas-Arlington, USA)
"Electrodeposited Oxide Semiconductor Films for Solar Photovoltaic Applications: From Composites and Nanorods to Nanotubular Arrays" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |