SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:00 pm) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Emerging Areas |
| Discussion Leader: Ingrid Shao (IBM Yorktown Heights) |
7:40 pm - 8:30 pm | Keynote Speaker: Dan Edelstein (IMB Yorktown Heights)
"Cu-based ULSI interconnect technologies, and their extendibility" |
8:30 pm - 8:40 pm | Discussion |
8:40 pm - 9:20 pm | Tom Moffat (NIST)
"Superconformal electrodeposition: mechanisms and quantification" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Nanostructures I |
| Discussion Leader: Jan Fransaer (Katholic University of Leuven) |
9:00 am - 9:35 am | Min-Feng Yu (University of Illinois Urbana-Champaign)
"Meniscus-confined direct-write electrodeposition for sub-micron diameter Cu/Pt wire bonding and micro/nanoscale metallic structure engineering" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Dan Schwartz (University of Washington)
"Inspired by Nature: alternative nanomanufacturing via seeded growth" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am | Coffee Break / Group Photo |
11:00 am - 11:35 am | Dimos Poulikakos (ETH Zurich)
"Dielectrophoresis for nanoengineering: From the parallel integration of carbon nanotubes and graphene flakes in electronics, to the printing of nanostructures from colloids" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Walther Schwarzacher (University of Bristol, UK)
"Protein and self-assembled monolayer electrodeposition" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session I |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Nucleation and Growth |
| Discussion Leader: Despina Davis (Louisiana Tech) |
7:30 pm - 8:05 pm | Karen Kavanagh (Simon Fraser University, Canada)
"Epitaxial growth of metals on GaAs surfaces and nanowires" |
8:05 pm - 8:15 pm | Discussion |
8:15 pm - 8:50 pm | Kyoung-Shin Choi (Purdue University)
"Controlling Architectures and Compositions of Polycrystalline Electrodes" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Thin Film Deposition |
| Discussion Leader: Nikolay Dimitrov (SUNY Binghamton) |
9:00 am - 9:35 am | Wei-Ping Dow (National Chung Hsing University, Taiwan)
"Copper deposition from nano to micron scales for through silicon via metallization" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Giovanni Zangari (University of Virginia)
"Thermodynamic and kinetic effects in the electrodeposition of binary alloys" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Gery Stafford (NIST)
"Surface and growth stress at solid electrodes: UPD of Pb and Tl on (111)-textured Au" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Philippe Allongue (Ecole Polytechnique, France)
"In situ STM investigation of electrochemical monolayer alloying-dealloying" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session II |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Early Career Showcase |
| Discussion Leader: Peter Searson (JHU) |
7:30 pm - 7:55 pm | Yao-Wu Hao (UT Arlington)
"Synthesis of hollow nanoparticles by templating electrochemically evolved nanobubbles" |
7:55 pm - 8:00 pm | Discussion |
8:00 pm - 8:25 pm | Jeremy Mallet (University of Reims)
"Application of room temperature ionic liquids to the electrodeposition of semiconducting nanowires" |
8:25 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:55 pm | Natasa Vasiljevic (University of Bristol)
"Electrochemically controlled surface alloying" |
8:55 pm - 9:00 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Atomic Scale Processes and Nanostructures II |
| Discussion Leader: Stanko Brankovic (University of Houston) |
9:00 am - 9:35 am | Olaf Magnussen (University of Kiel)
"Fundamental studies of copper electrodeposition: growth and additive interactions" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | John Stickney (University of Georgia)
"Electrochemical ALD of Pt and Pt structured alloys" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Reginald Penner (UC Irvine)
"On the electrodeposition of very small wires" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Manfred Buck (St. Andrews University, UK)
"Controlling metal deposition by molecular assemblies and vice versa" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Late Breaking News |
| Discussion Leader: Andrew Gewirth |
| (Speakers TBA) |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Energy Conversion and Power Generation I |
| Discussion Leader: Jay Switzer (Missouri University of S&T) |
9:00 am - 9:35 am | Yoshiro Fukunaka (Kyoto University)
"Electrodeposition of silicon and lithium in ionic liquids" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Hugh Hillhouse (Purdue University)
"Low-Cost Next-Generation Solar Cells Fabricated via Solution Phase Deposition: Nanocrystal-inks, Self-assembly, and Electrodeposition" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:00 am - 10:45 am | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
10:45 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Philippe Blanchard (University of Angers, France)
"Surface functionalization by electropolymerization or monolayer formation of thiophene-based pi-conjugated systems" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Patrik Schmuki (University of Erlangen, Germany)
"Self-organizing anodization: TiO2 nanotubes, mesosponge, and mesochannel arrays - formation and applications" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Energy Conversion and Power Generation II |
| Discussion Leader: Raj Rajeshwar (UT Arlington) |
7:30 pm - 8:05 pm | Jonah Erlebacher (Johns Hopkins University)
"Applications of dealloyed nanoporous metals in electrocatalysis" |
8:05 pm - 8:15 pm | Discussion |
8:15 pm - 8:50 pm | Miomir Vukmirovic (Brookhaven National Laboratory)
"Recent advances in developing platinum monolayer electrocatalysts for the O2 reduction reaction" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |