SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:00 pm) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Keynote Presentations |
| Discussion Leader: Daniel Scherson (Case) |
7:40 pm - 8:20 pm | Nenad Markovic (Argonne National Laboratory)
"Synthesis of 3d-M(Ni,CO,Fe,Mn)-hydr(oxy)oxide Interfaces for Energy Storage Systems"
|
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:15 pm | Esther Takeuchi (SUNY-Buffalo)
"Redox Initiated Metallic Networks: Remarkable Increases in Conductivity"
|
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Electrodeposition of Materials for Electronics |
| Discussion Leader: John Stickney (Georgia) |
9:00 am - 9:40 am | Amy Prieto (Colorado State University)
"Electrodeposition as a Synthetic Tool for Electrochemical Energy Storage"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Mark Willey (Lam)
"Advanced Fill for TSV Plating"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Jae Jong Kim (Seoul National University)
"Monitoring Cu Electroless plating"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Electrodeposition for Thermoelectrics |
| Discussion Leader: Maria Eugenia Toimil-Molares (Helmholtz Centre for Heavy Ion Research) |
7:30 pm - 8:10 pm | Clotilde Boulanger (Metz)
"Potentiality of electroplating for thermoelectric films and nanowires"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Kornelius Nielsch (Hamburg)
"Thermoelectric Thin Films and Nanowires: Towards bulk-like Thermoelectric Performance by Pulsed Electrochemical Deposition"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Electrodeposition for Batteries |
| Discussion Leader: Shirley Meng (UCSD) |
9:00 am - 9:40 am | Travis Anderson (Sandia National Laboratory)
"Tailorable Ionic Liquids for Broad Electrochemical Applications"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Nosang Myung (U. C. Riverside)
"Chalcogenide Nanostructures Synthesis by Galvanic Displacement Reaction"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Yasuhiro Fukunaka (JAXA/Waseda/CREST)
"Electrodeposition in Ionic Liquid"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Electrodeposition for Solar Energy |
| Discussion Leader: Sundipta Roy (Newcastle) |
7:30 pm - 8:10 pm | Stephen Maldonaldo (Michigan)
"Electrochemical Liquid-Liquid-Solid Growth of Crystalline Semiconductors"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Daniel Lincot (IRDEP)
"The Grand Challenge of electrodeposition of zinc oxide and related oxides: from fundamental interfacial chemistry to industrial deployment"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Characterization of Electrodeposition |
| Discussion Leader: Jan Talbot (UCSD) |
9:00 am - 9:40 am | Suzanne Jarvis (Dublin)
"Interactions at aqueous-substrate interfaces investigated with picoNewton sensitivity and Ångstrom resolution"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Group Photo / Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Jeff Greeley (Argonne National Laboratory)
"First principles studies of trends in metal deposition and dissolution"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | TBA (Selected from the GRS) |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair |
7:30 pm - 9:30 pm | Late Breaking Session |
| Discussion Leader: Kyoung-Shin Choi (Purdue) |
7:30 pm - 8:10 pm | TBA |
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | TBA |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Novel Electrodeposition Concepts |
| Discussion Leader: Jay Switzer (Missouri Institute of Science and Technology) |
9:00 am - 9:40 am | Alexander Kuhn (Bordeaux)
"Design of micro- and nanoobjets by bipolar electrodeposition"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Kohei Uosaki (NIMS)
"Deposition of metal nanoparticles on and within organic layers"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Mu Wang (Nanjing University)
"Making Horizontal Regular Metallic Wires on Substrate with Tunable Width: Mechanism and Applications"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Electrodeposition for Fuel Cells |
| Discussion Leader: Miomir B. Vukmirovic (Brookhaven National Laboratory) |
7:30 pm - 8:10 pm | Hong Yang (University of Illinois)
"Facet-Controlled Pt and Pt Alloy Nanocrystals: Synthesis and Oxygen Reduction Electrocatalytic Property"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Meilin Liu (Georgia Tech)
"Nano-porous electrodes for fuel cells and supercapacitors: synthesis, in situ characterization, modeling and simulation" |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |