SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Keynote Session |
| Discussion Leader: Thomas Moffat (NIST) |
7:40 pm - 8:20 pm | Daniel Mandler (Hebrew University of Jerusalem)
"Electrodeposition of Nanomaterials and Nanocomposite-Based Films"
|
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:15 pm | Wolfgang Schmickler (University of Ulm)
"The Enigma of Metal Deposition Unraveled"
|
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Electrocatalysts |
| Discussion Leader: Giovanni Zangari (University of Virginia) |
9:00 am - 9:40 am | Thomas Jaramillo (Stanford University)
"Bifunctional Manganese Oxide Catalysts"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Jay Switzer (Missouri University of Science and Technology)
"Electrodeposition of Cobalt-Based Catalysts for Electrochemical and Photoelectrochemical Water Oxidation"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Andy Gewirth (University of Illinois at Urbana-Champaign)
"Spectroscopic, Stress, and Synthetic Studies of the Oxygen Reduction and Oxygen Evolution Reactions"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | In-Depth Understanding of Electrodeposition |
| Discussion Leader: Elizabeth Podlaha-Murphy (Northeastern University) |
7:30 pm - 8:10 pm | Philippe Allongue (Ecole Polytechnique-CNRS, Palaiseau)
"Influence of Atomic Interactions During the Electrodeposition of Ni Alloy Monolayers"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Bridget Murphy (University of Kiel)
"XRD Studies of Electrodeposition at Liquid-Liquid Interfaces"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Solar Energy Conversion |
| Discussion Leader: Stephan Maldonado (University of Michigan) |
9:00 am - 9:40 am | Daniel Esposito (Columbia University)
"Si-Based Metal-Insulator-Semiconductor Photoelectrodes for Highly Efficient and Stable Solar-Driven Water Splitting"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Krishnan (Raj) Rajeshwar (University of Texas at Arlington)
"On the Role of Electro- and Photoelectrodepostion in Bioinspired Assemblies for Driving Multielectron Transfer"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Kevin Sivula (École Polytechnique Fédérale de Lausanne)
"Deposition of P-Type Photocathodes for Water Reduction"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Nucleation and Growth of Metals |
| Discussion Leader: Alan West (Columbia University) |
7:30 pm - 8:10 pm | Rohan Akolkar (Case Western Reserve University)
"Electrodeposition and Electroless Deposition of Cu and Cu-Alloys: Nucleation and Bottom-Up Growth"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | John Stickney (University of Georgia)
"Progress in the Development of Potential Pulse ALD and the Formation of Germanene"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Electrodeposition for Energy Storage Application |
| Discussion Leader: Daniel Abraham (Argonne National Laboratory) |
9:00 am - 9:40 am | Shirley Meng (University of California, San Diego)
"Understanding and Controlling Metal and Metal Oxide Electro-Deposition and Electro-Stripping to Enable High Energy and Long Life Batteries"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Malachi Noked (University of Maryland)
"Template Synthesized Nanowires and Nanotubes for Energy Storage Materials"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Nikhilendra Singh (Toyota)
"Beyond Lithium-Ion - A Case for Magnesium Battery Systems"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair |
7:30 pm - 9:30 pm | Late Breaking Topics |
| Discussion Leader: Olaf Magnussen (University of Kiel) |
7:30 pm - 7:40 pm | Erwan Bertin (INRS-EMT)
"Electrodeposited Pt (100) Thin Films Decorated by Sb: From Formic Acid Oxidation to CO2 Reduction"
|
7:40 pm - 7:45 pm | Discussion |
7:45 pm - 7:55 pm | Stephen Maldonado (University of Michigan)
"Electrodeposition of InP Nanowires"
|
7:55 pm - 8:00 pm | Discussion |
8:00 pm - 8:10 pm | Naveen Kumar Mahenderkar (Missouri University of Science Technology)
"Electrodeposited Germanium Nanowires"
|
8:10 pm - 8:15 pm | Discussion |
8:15 pm - 8:25 pm | Yogesh Surendranath (MIT)
"Electrosynthesis of Tunable Transition Metal Chalcogenide ORR Catalysts"
|
8:25 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:40 pm | Trevor Braun (University of Washington)
"Electrodeposition via Scanning Remote Electrochemistry"
|
8:40 pm - 8:45 pm | Discussion |
8:45 pm - 8:55 pm | Shaopeng Sun (Northeastern University)
"The Use of IMPS to Detect Intermedates During Electrodeposition"
|
8:55 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:10 pm | JeongEun Yoo (University of Erlangen-Nuremberg)
"Self-Organized Arrays of Single-Metal Catalyst Particles in TiO2 Cavities: A Highly Efficient Photocatalytic System"
|
9:10 pm - 9:15 pm | Discussion |
9:15 pm - 9:25 pm | Wouter Maijenburg (GSI Helmholtz Center)
"Photocatalytic Nanowires for Autonomous Water Splitting"
|
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Nanostructures and Contacts |
| Discussion Leader: Daniel Schwartz (University of Washington) |
9:00 am - 9:40 am | Reginald Penner (University of California, Irvine)
"Electrodeposition of Nanowire Photonics"
|
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Karen Kavanagh (Simon Fraser University)
"Spin Transport at Electrodeposited Semiconductor Contacts"
|
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Partik Schmuki (University of Erlangen-Nuremberg)
"Metal/TiO2 Nanotube Junctions"
|
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Novel Use of Electrodeposition |
| Discussion Leader: Stanko Brankovic (University of Houston) |
7:30 pm - 8:10 pm | Mircea Dincă (MIT)
"Electrochemical Synthesis and Electrochemistry of Metal-Organic Frameworks Thin Films"
|
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Mike Zach (University of Wisconsin - Stevens Point)
"High Throughput Electrodeposition of Nanostructures"
|
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |