Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Pore Scale Flow and Transport
Discussion Leader: Moran Wang (Tsinghua University, China)
7:40 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:20 pm
Anna Herring (University of Tennessee, United States)
"Coupled Mass Transfer and Ganglion Destabilization in Multiphase Systems"
8:20 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:05 pm
Yves Meheust (University of Rennes, France)
"Pore Scale Solute Mixing and Reaction in Porous Media, From the Pore Scale to the Darcy Scale"
9:05 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:30 pm
General Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Geothermal Energy
Discussion Leader: Inga Berre (University of Bergen, Norway)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:40 am
Peter Meier (Geo-Energie Suisse AG, Switzerland)
"How to Utilize Abundant Low Permeable Rock for Geothermal and Heat Storage Projects"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:05 am
Adam Hawkins (Cornell University, United States)
"An Active Tracer for Hydraulic Control of Cooled Short Circuits"
11:05 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 12:00 pm
Denis Voskov (Delft University of Technology, The Netherlands)
"Role of Forward Modelling, Data Assimilation and Uncertainty Quantification in Geothermal Energy Production"
12:00 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Veronica Morales (University of California, Davis, United States) and Karin de Borst (Shell Global Solutions International, The Netherlands)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Large-Scale Subsurface Hydrology
Discussion Leader: Alicia Wilson (University of South Carolina, United States)
7:30 pm - 7:35 pm
Introduction by Discussion Leader
7:35 pm - 8:10 pm
Ying Fan Reinfelder (Rutgers University, United States)
"A Global Perspective on Subsurface Hydrology: Many Questions, No Satisfying Answers"
8:10 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 9:00 pm
Peter Troch (University of Arizona, United States)
"Addressing the Hydrologic Scaling Challenge Using Experimental Hillslopes: Ten Years of Discovery at the Landscape Evolution Observatory (LEO) at Biosphere 2"
9:00 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:30 pm
General Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Flow and Transport in Fractured Rocks
Discussion Leader: Sebastian Geiger (Delft University of Technology, The Netherlands)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:40 am
Peter Kang (University of Minnesota, United States)
"Effects of Fluid Inertia on Mineral Dissolution and Precipitation in Fractured Porous Media"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:05 am
Adriana Paluszny (Imperial College, United Kingdom)
"Coupled Modelling of Thermo-Poro-Elastic Deformation of Fractured Rocks in the Context of the Energy Transition"
11:05 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 12:00 pm
Derek Elsworth (Pennsylvania State University, United States)
"Seismicity-Permeability Linkages in Fractured Rocks"
12:00 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Hydrogen in the Subsurface
Discussion Leader: Karin de Borst (Shell Global Solutions International, The Netherlands)
7:30 pm - 7:35 pm
Introduction by Discussion Leader
7:35 pm - 8:10 pm
Maartje Boon (University of Stuttgart, Germany)
"Characterization of H2 /Brine Multiphase Flow in Porous Rock"
8:10 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 9:00 pm
Esuru Rita Okoroafor (Texas A&M University, United States)
"Chemo-Mechanical Implications for Hydrogen Storage and Transport in Porous Media"
9:00 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:30 pm
General Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Reactive Transport
Discussion Leader: Alberto Guadagnini (Politecnico di Milano, Italy)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:40 am
Linda Luquot (Centre National de la Recherche Scientifique , France)
"Reactive Transport Processes in Porous Rock Sample: Role of Local Heterogeneities"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:05 am
Christopher Zahasky (University of Wisconsin-Madison Department of Geoscience, United States)
"Transport Quantification in Geologic Porous Media with Positron Emission Tomography: From Permeability Field Mapping to Colloidal and Reactive Transport"
11:05 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 12:00 pm
Wen Song (University of Texas at Austin, United States)
"Micro/Nanoscale Reactive Transport Toward Decarbonization"
12:00 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Firn Hydrology
Discussion Leader: Olivia Miller (United States Geological Survey, United States)
7:30 pm - 7:35 pm
Introduction by Discussion Leader
7:35 pm - 8:10 pm
Xiaojing Fu (California Institute of Technology, United States)
"Pattern Formation of Refrozen Melt Structures in Porous Ice"
8:10 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 9:00 pm
Riley Culberg (Cornell University, United States)
"Oddities and Opportunities in Firn Hydrology: Insights from Radar Imaging of Ice Sheets and Ice Shelves"
9:00 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:30 pm
General Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Critical Zone Dynamics
Discussion Leader: Kamini Singha (Colorado School of Mines, United States)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:40 am
Damien Jougnot (Sorbonne University, France)
"Geophysical Monitoring of Water Content and Dynamics in a Reactive Critical Zone"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:05 am
Veronica Morales (University of California, Davis, United States)
"Reactive Transport in Structurally Dynamic Porous Media: From Dissolution to Bioclogging"
11:05 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 12:00 pm
Lazaro Perez (Desert Research Institute, United States)
"Assessment of Mixing Controlled Reactions and Microbially-Mediated Processes for Soil Health and Nutrient Retention"
12:00 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Geological Carbon Storage
Discussion Leader: Thomas Ratouis (Carbfix, Iceland)
7:30 pm - 7:35 pm
Introduction by Discussion Leader
7:35 pm - 8:10 pm
Juerg Matter (University of Southampton, United Kingdom)
"Carbon Dioxide Mineralization in Mafic and Ultramafic Rocks on Larger Scale: Learnings from Field Demonstration Projects"
8:10 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 9:00 pm
Sarah Gasda (NORCE Norwegian Research Centre, Norway)
"Solving the “Small” Problems in Gigatonne-Scale CO2 Storage: Can Modeling and Simulation Provide the Answers?"
9:00 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:30 pm
General Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure