SUNDAY |
2:00 pm - 11:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | SOLID OXIDE FUEL CELLS: PROCESSES AND MATERIALS |
| Discussion Leader: Subhash Singhal (Pacific Northwest National Lab) |
7:30 pm - 8:20 pm | John Kilner (Imperial College, London)
"Mass Transport in Materials for Solid Oxide Fuel Cells" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Anil Virkar (University of Utah)
"Effect of Processing and Microstructure on Electrode Polarization in Solid Oxide Fuel Cells: From Out of Cell Measurements to Cell Performance Calculations" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | INTERFACIAL PHENOMENA |
| Discussion Leader: C. Robert Kao (National Central University, Taiwan) |
9:00 am - 9:50 am | C. Barry Carter (University of Minnesota)
"What really happens at ceramic interfaces at high temperatures?" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Joachim Maier (Max-Planck Institute, Germany)
"Interfacial Transport in Ceramic Materials" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Izabela Szlufarska (University of Wisconsin, Madison)
"Large-scale Atomistic Simulations of Deformation in Nanostructured SiC" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Group Photo / Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | SOLID OXIDE FUEL CELLS: PROCESSES AND MATERIALS |
| Discussion Leader: Subhash Singhal (Pacific Northwest National Lab) |
7:30 pm - 8:20 pm | Meilin Liu (Georgia Tech)
"Understanding Mixed-Conducting Electrodes for Solid Oxide Fuel Cells: Modeling, Simulation, and In-situ Characterization" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Ellen Ivers-Tiffée (Universität Karlsruhe, Germany)
"Characterization and Modelling of Cermet-Anodes for SOFCs" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | MORPHOLOGY EVOLUTION AND KINETICS IN VAPOR DEPOSITED MATERIALS |
| Discussion Leader: Ted Besmann (Oak Ridge Naional Lab) |
9:00 am - 9:50 am | David Srolovitz (Princeton University / Yeshiva University)
"Systematic Prediction of Kinetically Limited Crystal Growth Morphologies" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Zhong Lin Wang (Georgia Tech)
"High Temperature Nanomaterials: Synthesis, Growth Mechanisms and Applications" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | James Hannon (IBM Research)
"Fundamental Limits in the Growth of Si Nanowires" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | SENSORS / SMALL DEVICES FOR HIGH TEMPERATURE APPLICATIONS |
| Discussion Leader: Pelagia-Irene Gouma (SUNY Stony Brook) |
7:30 pm - 8:20 pm | Harry Tuller (MIT)
"Harsh environment compatible MEMS and resonator based sensors" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Carlo Carraro (University of California, Berkeley)
"Processing and Characterization of SiC MEMS and Nanowire Devices" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | COMPUTATIONAL MODELING FOR HIGH TEMPERATURES |
| Discussion Leader: Marius Stan (Los Alamos National Lab) |
9:00 am - 9:50 am | Patrice E.A. Turchi (Lawrence Livermore National Lab)
"Ab Initio Approach to Phase Stability: Theory and Applications" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Susan Sinnott (University of Florida, Gainesville)
"Predictive Determination of Defect Structures in High Temperature Ceramics" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Austin Chang (University of Wisconsin, Madison)
"A high-throughput Approach to Study Phase Stability of Multicomponent Materials for Ultrahigh-Temperature Applications" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | HIGH TEMPERATURE OXIDATION |
| Discussion Leader: Daniel R. Mumm (University of California, Irvine) |
7:30 pm - 8:20 pm | Jochen Marschall (SRI International)
"Oxidation of Ultra-High Temperature Ceramics in Dissociated Oxygen" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Evan Copland (NASA Glenn)
"The Application of Knudsen Cell Mass Spec to High Temperature Oxidation of Metals" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | BONDING, CHEMISTRY AND KINETICS AT HIGH TEMPERATURES |
| Discussion Leader: Klaus Hilpert (Research Centre Juelich, Germany) |
9:00 am - 9:50 am | Roger Falcone (University of California, Berkeley)
"Time-Resolved X-Ray Scattering from Materials at High Energy Density" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Marcelle Gaune-Escard (Ecole Polytechnique, CNRS, France)
"Investigating the Physicochemical Features of Melts: Methods and Recent Results on Lanthanide Halide Systems" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Carelyn Campbell (NIST)
"Challenges in Multicomponent Multiphase Diffusion Analysis and Simulation" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:00 pm | CLOSING LECTURE |
| Discussion Leader: Brian W. Sheldon (Brown University) |
7:30 pm - 8:30 pm | Robert Piascik (NASA Langley)
"The Columbia Accident Investigation" |
8:30 pm - 8:45 pm | Discussion |
8:45 pm - 9:00 pm | Closing Comments |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |