SUNDAY |
2:00 pm - 11:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | THERMOELECTRIC MATERIALS |
| Discussion Leader: Terry Tritt (Clemson University) |
7:40 pm - 8:20 pm | Thierry Caillat (Jet Propulsion Laboratory)
"Synthesis and Properties of Advanced Thermoelectric Materials at JPL" |
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:15 pm | Anke Weidenkaff (EMPA, Switzerland)
"Development of Thermoelectric Oxides for High Temperature Converters" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | SOLID OXIDE FUEL CELLS |
| Discussion Leader: Mogens Mogensen (Risø National Laboratory, Denmark) |
9:00 am - 9:40 am | Stu Adler (University of Washington)
"Oxygen reduction and transport mechanisms on mixed-conducting perovskite surfaces" |
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Yoichi Nakagawa (Tohoku University)
"The real-time observation of microstructural changes in anode materials for SOFCs" |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Aaron Crumm (Adaptive Materials, Inc.)
"Portable Solid Oxide Fuel Cells" |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Group Photo / Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | FUNCTIONAL CERAMICS |
| Discussion Leader: Harry Tuller (Massachusetts Institute of Technology) |
7:30 pm - 8:10 pm | Michael Schroeder (RWTH Aachen University)
"High temperature oxygen separation membranes - properties, problems, and prospects" |
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Jacob Jones (University of Florida)
"Structural Evolution in Ferroelectrics: phase formation through dynamic electromechanical loading" |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | INTERFACES |
| Discussion Leader: Judith Yang (University of Pittsburgh) |
9:00 am - 9:40 am | Elizabeth Dickey (The Pennsylvania State University)
"Ceramic Eutectics for Extreme Environments" |
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Wayne Kaplan (Technion - Israel Institute of Technology)
"The Stability of Thin Films at High Temperatures" |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Christoph Koch (Max Planck Institute for Metals Research)
"Mapping potentials at grain boundaries in ceramics by nonlinear in-line electron holography" |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | ULTRA HIGH TEMPERATURE CERAMICS |
| Discussion Leader: Triplicane Parthasarathy (UES, Inc.) |
7:30 pm - 8:10 pm | Bill Fahrenholtz (Missouri University of Science & Technology)
"Oxidation of ZrB2-based ceramics in air and other environments" |
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | Eric Wuchina (Naval Surface Warfare Center)
"Processing and Characterization of Materials in the Ta-C System for High Thermal-Stress Environments" |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | MATERIAL PROPERTY MEASUREMENT AND MODELING |
| Discussion Leader: Torsten Markus (FZ-Juelich) |
9:00 am - 9:40 am | Sergey Ushakov (University of California, Davis)
"Thermal analysis above 1500 ºC: state of the art, new results on refractory oxides, and the road ahead" |
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Mark Asta (University of California, Davis)
"Ab-Initio Modeling of Molten Superalloys: Structure, Thermodynamics and Diffusivities from Quantum Molecular-Dynamics Simulations" |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | Mike Winey (Washington State University)
"Improving the Thermoelastic Description for Materials in Classical Molecular Dynamics Simulations" |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | GAS - METAL REACTIONS |
| Discussion Leader: Charlie Chun (ExxonMobil) |
7:30 pm - 8:10 pm | Sunniva Collins (Swagelok, Inc.)
"Low Temperature Colossal Supersaturation of FCC Alloys: Properties of Materials Far from Equilibrium" |
8:10 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:10 pm | David Young (University of New South Wales)
"Interfacial and diffusional processes in metal dusting reactions" |
9:10 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | MATERIALS FOR NUCLEAR POWER |
| Discussion Leader: Matthew Kaye (University of Ontario Institute of Technology) |
9:00 am - 9:40 am | Christine Gueneau (CEA, France)
"A thermodynamic modelling of the U-Pu-O system taking part of the FUELBASE database for advanced nuclear fuels" |
9:40 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:10 am | Tim Burchell (Oak Ridge National Laboratory)
"Radiation Damage in Nuclear Graphite" |
11:10 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:10 pm | John Vienna (Pacific Northwest National Laboratory)
"Description of liquidus surface for multi-component silicates considered for waste immobilization" |
12:10 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | CLOSING LECTURE |
| Discussion Leader: Ted Besmann (Oak Ridge National Laboratory) |
7:30 pm - 8:20 pm | Donald Olander (University of California, Berkeley)
"Materials issues with Generation IV nuclear reactors" |
8:20 pm - 8:40 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |