SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Wide bandgap insulators and semiconductors |
| Discussion Leader: Jim Horwitz (Dept. of Energy-BES) |
7:30 pm - 8:30 pm | Wayne Hess (Pacific Northwest National Laboratory)
"Laser controlled desorption from ionic crystals" |
8:30 pm - 9:30 pm | Richard Haglund (Vanderbilt University)
"Time- and space-resolved spectroscopy of a metal-insulator transition in vanadium dioxide nanoparticles" |
| RECEPTION |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Laser-Surface Interactions |
| Discussion Leader: Wolfgang Kautek (BAM) |
9:00 am - 10:00 am | M. Wolf (Freie Universität Berlin)
"Ultrafast laser-induced surface dynamics: From electronic excitations
to coherent phonons and femtochemistry" |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | K. Tanimura (University of Nagoya)
"Surface carrier dynamics and excitation-induced structural instability on semiconductor surfaces" |
11:30 am - 12:30 pm | Eric Borguet (University of Pittsburgh)
"Hot electron dynamics at semiconductor interfaces" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Lattice Phenomena |
| Discussion Leader: Xianfan Xu (Purdue University) |
7:30 pm - 8:30 pm | Thomas Feuer (MIT)
"Spatiotemporal coherent control of lattice vibrational waves" |
8:30 pm - 9:30 pm | Peter Hess (University of Heidelberg)
"Nanotechnological applications of laser-based surface acoustic waves" |
9:30 pm - 11:00 pm | Poster Session |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Simulation and Modeling; Laser Synthesis and Structuring |
| Discussion Leader: Jan Dubowski (Université de Sherbrooke) |
9:00 am - 10:00 am | L. Zhigilei (University of Virginia)
"Molecular dynamics simulations of laser interaction with organic materials" |
10:00 am - 10:15 am | Short Business Meeting |
10:15 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Hans Christen (ORNL)
"Opportunities with a PLD-based compositional-spread technique: metal-oxide thin films and catalysts for carbon nanotube synthesis" |
11:30 am - 12:30 pm | Boris Chichkov (Laser Zentrum Hannover)
"High Resolution Two- and Three-dimensional Material Processing with Femtosecond Lasers" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Optional Bull-Session on Science/Engineering Education Tom Dickinson (Washington State University) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | MALDI Mechanisms |
| Discussion Leader: Rick Russo (LBL) |
7:30 pm - 8:30 pm | A. Vertes (George Washington University)
"Pumping rate and surface morphology effects in matrix-assisted laser desorption ionization" |
8:30 pm - 9:30 pm | Detlef Günther (ETH-Zurich)
"Mechanisms and Advances in MALDI" |
9:30 pm - 11:00 pm | Poster Session |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Nano- and micrometer scale structuring and Modification/Non-Linear Applications, Femto-physics |
| Discussion Leader: C. Fotakis (FORTH-Crete) |
9:00 am - 10:00 am | Eric Mazur (Harvard)
"Materials Phase Transformations induced by ultrafast laser pulses" |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Lukas Novotny (University of Rochester)
"Conducting tip induced surface modification" |
11:30 am - 12:30 pm | Hrvoje Petek (U Pittsburgh)
"Ultrafast coherent response of semiconductors to impulsive optical excitation" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Optional Bull-Session on "Future of Laser-Materials Interactions: Funding, Hot Areas, etc." Richard Haglund (Vanderbilt University) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Novel Ultrafast Laser techniques |
| Discussion Leader: K. Murakami (University of Tsukuba) |
7:30 pm - 8:30 pm | Andri Rode (The Australian National University)
"Ultra-fast laser interaction with metals: Equilibrium vs non-thermal processes" |
8:30 pm - 9:30 pm | Costas Grigoropoulos (UC-Berkeley)
"Use of SPM, SNOMS, and other novel methods in laser processing" |
9:30 pm - 11:00 pm | Poster Session |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Laser Synthesis; laser interactions with liquids and soft materials (e.g., biological tissue) |
| Discussion Leader: D. Geohagen (ORNL) |
9:00 am - 10:00 am | Kerry Vahala (California Inst. of Technology)
"Pulsed laser synthesis to fabricate microsphere and microtoroidal optical resonators" |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:30 am | Alfred Vogel (University of Lubeck)
"Pulsed laser ablation of biological tissues: a kaleidoscope of thermodynamic and fluid mechanical phenomena" |
11:30 am - 12:30 pm | Jean Paul Martin (Ecole Polytechnique -ENSTA)
"Study of dynamics with high resolution femtosecond spectroscopy and X-ray diffraction" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Special Thursday Night Lecture |
| Discussion Leader: David Blank (U. Twente) |
7:30 pm - 9:00 pm | Sunney Xie (Harvard)
"Holding Biology up to the Light: Imaging, Spectroscopy and Dynamics of Single Biomolecules and Single Cells" |
| FINAL WORDS: Tom Dickinson, David Blank |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |