Sunday
2:00 pm - 8:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Socio-Economic Aspects of Ocean Biogeochemistry
Discussion Leader: DanLing Tang (South China Sea Institute of Oceanology, Chinese Academy of Sciences, China)
7:40 pm - 8:20 pm
Andrea Koschinsky (Jacobs University Bremen, Germany)
"Environmental and Socio-Economic Effects of Future Exploitation of Marine Mineral Deposits at the Deep-Sea Floor"
8:20 pm - 8:35 pm
Discussion
8:35 pm - 9:15 pm
Jean-Luc de Kok (Flemish Institute for Technological Research (VITO), Belgium)
"Integrating Natural and Social Science for Marine Decision Support"
9:15 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Atmosphere to Ocean
Discussion Leader: Linn Hoffmann (University of Otago, New Zealand)
9:00 am - 9:40 am
Lucy Carpenter (University of York, United Kingdom)
"Ozone Deposition and Iodine Emission at the Ocean Interface"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Group Photo / Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Maria Kanakidou (University of Crete, Greece)
"Human-Driven Changes in Atmospheric Deposition of Nutrients to the Marine Ecosystems"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Wei-Jun Cai (University of Delaware, USA)
"Controls of CO2 Chemistry and Acidification in Coastal Oceans: Physical and Biogeochemical Processes Versus Air-Sea Gas Exchange?"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
Power Hour
The GRC Power Hour is an optional informal gathering open to all meeting participants. It is designed to help address the challenges women face in science and support the professional growth of women in our communities by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Qian Li (University of Hawaii at Manoa, USA) and Christelle Not (The University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Ocean to Atmosphere
Discussion Leader: Hongbin Liu (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong SAR China)
7:30 pm - 8:10 pm
Miri Trainic (Weizmann Institute of Science, Israel)
"Biogenic and Anthropogenic Aerosols Are an Active Part of the Marine Microbial System"
8:10 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:10 pm
Markus Weinbauer (Laboratoire d'Oceanographie de Villefranche-sur-Mer, France)
"Skyfall: Neglected Roles of Volcano Ash and Black Carbon-Rich Aerosols for Microbial Plankton and Biogeochemical Cycles in the Ocean"
9:10 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Surface and Mesopelagic Ocean
Discussion Leader: Fei Chai (Second Institute of Oceanography, SOA, China)
9:00 am - 9:40 am
Nianzhi Jiao (Xiamen University, China)
"Tackling the Enigma of Refractory Carbon in the Ocean"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Raphaëlle Sauzède (Institut de Recherche pour le Développement, French Polynesia)
"Novel Learning-Based Methods to Derive Biogeochemical Properties from Profiling Floats"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Svenja Christiansen (University of Oslo, Norway)
"Catching the Flux: The Role of Mucous Web Feeders in the Upper Ocean"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
2:00 pm - 4:00 pm
Poster Session
4:00 pm - 6:00 pm
Oxygen Minimum Zones
Discussion Leader: Douglas Wallace (Dalhousie University, Canada)
4:00 pm - 4:40 pm
Zouhair Lachkar (New York University Abu Dhabi, United Arab Emirates)
"Dynamics of Oxygen Minimum Zones: Role of Downward Fluxes of Organic Matter"
4:40 pm - 5:00 pm
Discussion
5:00 pm - 5:40 pm
Osvaldo Ulloa (University of Concepcion, Chile)
"Carbon Cycling Across the Oxic-Anoxic Interface in Oxygen Minimum Zones"
5:40 pm - 6:00 pm
Discussion
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Deep Ocean
Discussion Leader: Deborah Steinberg (Virginia Institute of Marine Science, USA)
9:00 am - 9:40 am
Gerald Haug (Max Planck Institute for Chemistry, Germany)
"Polar Ocean Stratification and Atmospheric CO2 "
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Bruce Robison (Monterey Bay Aquarium Research Institute, USA)
"Large Organic Aggregates in Deep Water: Sources and Sinks"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Jingping Xu (Southern University of Science and Technology, China)
"Direct Observation of Sedimentation Processes in the Abyssal Ocean"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Early-Career Investigator Presentations
Discussion Leaders: Jihua Liu (Shandong University, China) and Bethanie Edwards (University of Hawaii at Manoa, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Selected from Poster Abstracts: Charlotte Kleint (Jacobs University Bremen, Germany)
"Composition of Hydrothermal Fluids from the Kermadec Intraoceanic Arc: Implications for Ocean Biogeochemistry"
7:45 pm - 7:50 pm
Discussion
7:50 pm - 8:05 pm
Selected from Poster Abstracts: Ruanhong Cai (Xiamen University, China)
"Microbial Processing of Sediment-Derived Dissolved Organic Matter: Implications for Biogeochemical Cycling in Overlying Seawater"
8:05 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:25 pm
Selected from Poster Abstracts: Jessica Burger (University of Cape Town, South Africa)
"Size-Fractionated Rates of Primary Production and Nitrogen Uptake in a Retention Zone of the Southern Benguela Upwelling System"
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:45 pm
Selected from Poster Abstracts: Melanie Jackson (University of Maryland Center for Environmental Science, USA)
"Impacts of Oyster Aquaculture on Sediment Biogeochemistry and Its Potential for Nutrient Reduction in Estuarine and Coastal Systems"
8:45 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:05 pm
Selected from Poster Abstracts: Ronen Alkalay (Bar-Ilan University, Israel)
"Carbon Export in the Ultra-Oligotrophic Levantine Basin: Results from the Deep-Lev Mooring"
9:05 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:25 pm
Selected from Poster Abstracts: Sandy (Xiaoting) Fang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong SAR China)
"Potential Utilization of Viral Lysis Products by the Marine Cyanobacterium Prochlorococcus "
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
9:00 am - 12:30 pm
Bottom Water and Sediment
Discussion Leader: Adina Paytan (University of California, Santa Cruz, USA)
9:00 am - 9:40 am
Morgan Raven (Washington University in St. Louis, USA)
"Sulfurization in Sinking Particles and Its Effects on Organic Matter Preservation in Marine Sediments"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Pinghe Cai (Xiamen University, China)
"Biogeochemical Fluxes Between Bottom Water and Sediment Based on a Novel 224Ra/228Th Disequilibrium Approach"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Alexandra Turchyn (University of Cambridge, United Kingdom)
"Reading Marine Sediments: Controls on the Chemical and Isotopic Fluxes of Calcium and Carbon in Modern Marine Environments"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Hydrothermal and Deep-Seafloor Systems
Discussion Leader: Satoshi Mitarai (Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University, Japan)
4:00 pm - 4:40 pm
Brandy Toner (University of Minnesota, USA)
"Hydrothermal Release of Iron in the Deep Ocean"
4:40 pm - 5:00 pm
Discussion
5:00 pm - 5:40 pm
Antje Boetius (Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research, Germany)
"Hydrogen Venting in the Deep Arctic Ocean and Other Biogeochemically Enigmatic Vent and Seafloor Ecosystems"
5:40 pm - 6:00 pm
Discussion
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure