SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Evolution & Bioinorganic Chemistry |
| Discussion leader: Thomas G. Spiro |
| Michael Russell "From Geochemistry to Biochemistry: Why and How Life Emerges and Evolves" |
| Paul Falkowski "Evolutionary inefficiencies in global redox chemistry: Protecting nature's investments in old technologies" |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Environmental Stress |
| Discussion Leader: Mary Neu |
| Anne Summers "Further adventures in Hg resistance" |
| Hillary Godwin "Toxicogenomics of Lead, Zinc and Copper" |
| Beth Ahner "A couple new additions to the list of thiol-containing ligands
synthesized by marine phytoplankton" |
| Ingrid Pickering "The fate of arsenic in hyperaccumulating plants traced by X-ray absorption spectroscopy imaging" |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Novel coordination environments |
| Discussion Leader: Rachel Austin |
| Vince Pecoraro “Probing Site Selectivity and Cooperativity in de Novo Designed Pb(II), Cd(II) and Hg(II) Peptides” |
| George Luther "Aqueous metal sulfide molecular clusters - formation, kinetics and
environmental relevance in oxic and sulfidic waters" |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Metal Limitation on molecular to global scales |
| Discussion Leader: James W Moffett |
| Kenneth Coale "What we have learned from open ocean iron enrichments" |
| Francois Morel "Mechanism of Fe Uptake in Diatoms" |
| Sabeeha Merchant "Dynamic organization of chorophyll antenna proteins in chloroplasts in response to iron-deficiency" |
| Eric Webb "Molecular mechanisms of Fe scavenging and homeostasis in Trichodesmium" |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Fe acquisition mechanisms |
| Discussion Leader: William Sunda |
| Alvin Crumbliss "Mechanisms of Siderophore Mediated Iron Distribution and Uptake" |
| Maria Maldonado "The physiological role of Cu in Fe-limited marine diatoms" |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Bacteria/mineral interactions |
| Discussion Leader: Brad Tebo |
| Katrina Edwards "Chemoautotrophic Fe-oxidizing bacteria and rock weathering in the ocean" |
| Dennis Bazylinski "Evidence for a copper-dependent iron uptake system in the marine,
magnetotactic bacterium strain MV-1" |
| Ariel Anbar "Microbes, Minerals and Metal Isotopes: Building a Bioinorganic Bridge" |
| Edward Stiefel "The Ferritin Superfamily: Iron Management and DNA Oxidative Protection in Bacteria" |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Bioinorganic sensors |
| Discussion Leader: Whitney King |
| Richard Thompson "Fluorescence-based biosensing and imaging of free metal ions in complex matrices" |
| Kenneth Johnson "Using unique bioinorganic properties as analytical tools to monitor environmental bioinorganic chemistry" |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | C and N cycles |
| Discussion Leader: Stephen Ragsdale |
| Rolf Thauer "Of methanogens and methanotrophs" |
| Catherine Drennan "Regulation of Environmental CO and CO2 Levels by Metalloenzymes" |
| Bess Ward "Ecological significance of genetic diversity in nitrogen transformation pathways" |
| Stuart Ferguson "Enzymology of the denitrification part of the nitrogen cycle" |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Magnetite in Biology |
| Discussion Leader: Alison Butler |
| Joseph Kirschvink "Magnetite Biomineralization: From Martian mud to the human brain" |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |