SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Proteins & Proteomes I |
| Discussion Leader: Doug Brutlag (Stanford University) |
7:30 pm - 8:10 pm | Patricia Babbitt (University of California, San Francisco)
"Models for How Protein Structures Evolve new Functions" |
8:10 pm - 8:50 pm | Andrej Sali (University of California, San Francisco)
"Modeling the structures of proteins and macromolecular assemblies" |
8:50 pm - 9:30 pm | Edward Marcotte (University of Texas at Austin)
"Reconstructing (accurately) the global organization of yeast proteins" |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Structural Genomics |
| Discussion Leader: Phil Bourne (University of California, San Diego) |
9:00 am - 9:45 am | Cyrus Chothia (MRC Laboratory of Molecular Biology)
"The Evolution of the Protein Repertoire" |
9:45 am - 10:30 am | Adam Godzik (The Burnham Institute)
"Flexible structural alignment of proteins and resulting lessons for protein modeling and structure prediction" |
10:30 am - 11:00 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:45 am | Sung-Hou Kim (University of California, Berkeley)
"Global mapping of protein universe and structural
genomics" |
11:45 am - 12:30 pm | Burkhard Rost (Columbia University)
"Comprehensive strategy for integrated target selection in structural genomics" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session I |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Phylogenetic Genomics |
| Discussion Leader: Naruya Saitou (National Institute of Genetics) |
7:30 pm - 8:10 pm | Jianzhi George Zhang (University of Michigan)
"Adaptive evolution of primate genes" |
8:10 pm - 8:50 pm | Jeffrey L. Boore (University of California, Berkeley)
"Using Genome-Level Features for Phylogenetic Inference" |
8:50 pm - 9:30 pm | Doug C. Wallace (University of California, Irvine)
"Ancient Origins - Modern Diseases: A Mitochondrial Link" |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Computational Functional Genomics |
| Discussion Leader: Andrey Rzhetsky (Columbia University) |
9:00 am - 9:45 am | Eric D. Siggia (Rockefeller University)
"The prediction of transcriptional regulation in the fly and its evolution" |
9:45 am - 10:30 am | Peter D. Karp (SRI International)
"Comparison of the Metabolic Networks of Humans, Arabidopsis, and E. coli" |
10:30 am - 11:00 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:45 am | Pedro Mendes (Virginia Tech)
"A systems biology approach to the study of stress responses" |
11:45 am - 12:30 am | Yuri Wolf (National Center for Biotechnology Information)
"Connections between quantitative measures of genome evolution" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session II |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | New Developments in Evolutionary Genomics |
| Discussion Leader: Takashi Gojobori (National Institute for Genomics) |
7:30 pm - 8:10 pm | Kazuho Ikeo (National Institute of Genetics)
"Comparative study to understand the evolution of central nervous system" |
8:10 pm - 8:50 pm | Masatoshi Nei (Pennsylvania State University)
"Genomic analysis of the evolution of olfactory genes in vertebrates" |
8:50 pm - 9:30 pm | Giorgio Bernardi (Laboratory of Molecular Evolution)
"Natural selection and genetic drift in genome evolution: the neo-selectionist model" |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Evolution of Interaction & regulatory networks |
| Discussion Leader: Eugene Koonin (National Center for Biotechnology Information) |
9:00 am - 9:45 am | Peer Bork (EMBL)
"Comparative genomics and protein networks" |
9:45 am - 10:30 am | Wen-Hsiung Li (University of Chicago)
"Evolution of the yeast protein interaction network" |
10:30 am - 11:00 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:45 am | Sergei Maslov (Brookhaven National Laboratory)
"Detecting topological patterns in protein networks" |
11:45 am - 12:30 pm | Eric van Nimwegen (Rockefeller University)
"Scaling laws in the functional content of genomes: Evidence of universal evolutionary constants?" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session III |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Proteins & Proteomes II |
| Discussion Leader: Kevin White (Yale University) |
7:30 pm - 8:10 pm | Jack Greenblatt (Best Institute)
"Protein Complexes and Functional Pathways Saccharomyces cerevisiae" |
8:10 pm - 8:50 pm | Mike Snyder (Yale University)
"Global analysis of Protein Activities Using Protein Chips" |
8:50 pm - 9:30 pm | Erin O'Shea (University of California, San Francisco)
"Analysis of the Budding Yeast Proteome" |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Genomics of Infectious Disease |
| Discussion Leader: Joe Derisi (University of California, San Francisco) |
9:00 am - 9:45 am | Joe Derisi (University of California, San Francisco)
"The Malaria Transcriptome" |
9:45 am -10:30 am | Jeff Cox (University of California, San Francisco)
"Pathogen manipulation of macrophage function" |
10:30 am - 11:00 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:45 am | David Wang (University of California, San Francisco)
"Viral Genomics" |
11:45 am - 12:30 pm | David Relman (Stanford University)
"How the host classifies systemic infection: a genomic perspective" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session (if needed) |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Session |
7:30 pm - 9:30 pm | Evolutionary Genomics: From Flies to Primates |
| Discussion Leader: Maryellen Ruvolo (Harvard University) |
7:30 pm - 8:15 pm | Colin Meiklejohn (Harvard University)
"Molecular evolution of gene regulation" |
8:15 pm - 9:00 pm | Eddy Rubin (Lawrence Berkeley National Labs)
"Trolling vertebrate evolution for gene regulatory insights" |
9:00 pm - 9:45 pm | David Jaffe (Whitehead Genome Center)
"Comparing the chimpanzee and human genomes" |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |