Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Archaeal Biology: Past and Present
Discussion Leader: Zvi Kelman (IBBR, University of Maryland / NIST, USA)
7:40 pm - 7:55 pm
Introduction by Discussion Leader
7:55 pm - 8:45 pm
Patrick Forterre (Institut Pasteur, France)
"Carl Woese's Legacy 40 Years After: LUCA and the Universal Tree of Life"
8:45 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:30 pm
General Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Metabolism and Ecology
Mechanisms and ecological implications of known and metagenomic-predicted metabolic systems.
Discussion Leader: Kira Makarova (National Center for Biotechnology Information, National Library of Medicine, NIH, USA)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:30 am
Anna-Louise Reysenbach (Portland State University, USA)
"Expanding Archaeal Genomic Diversity from Deep-Sea Hydrothermal Vent Metagenomes"
9:30 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 9:55 am
Jose De La Torre (San Francisco State University, USA)
"Ecogenomics and Biogeography of Thermophilic Ammonia-Oxidizing Archaea Across Three Continents"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:15 am
Sean Jungbluth (DOE Joint Genome Institute, USA)
"Illuminating the Phylogenetic Breadth and Metabolic Potential of Microbial Life with Thousands of Archaeal Metagenome-Assembled Genomes"
10:15 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Group Photo / Coffee Break
10:50 am - 11:10 am
Cecile Gubry-Rangin (University of Aberdeen, United Kingdom)
"Eco-Evo in Thaumarchaeota "
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:35 am
Roland Hatzenpichler (Montana State University, USA)
"Metabolic Potential and In Situ Activity of Thermophilic Uncultured Archaea at Single Cell Resolution"
11:35 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:55 am
Filipa Sousa (Archaea Biology and Ecogenomics Division, University of Vienna, Austria)
"Archaea Metabolic Diversity: A Genomic Perspective"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
New Archaeal Lineages and Archaeal Viruses
Diversity, evolution and bioinformatic analyses of archaeal lineages and archaeal viruses.
Discussion Leader: Mark Young (Montana State University, USA)
7:30 pm - 7:35 pm
Introduction by Discussion Leader
7:35 pm - 7:55 pm
Simonetta Gribaldo (Insitut Pasteur, France)
"The Growing Tree of Archaea: A New Look on the Diversity and Evolution of the Third Domain of Life"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:20 pm
Eugene Koonin (National Institutes of Health, USA)
"Discovery of Unexpected, Novel Classes of Archaea and Their Viruses"
8:20 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 8:45 pm
David Prangishvili (Institut Pasteur, France)
"Crenarchaeal Viruses: No End to Surprises"
8:45 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:05 pm
Laura Eme (Uppsala University, Sweden)
"Archaea and the Origin of Eukaryotes"
9:05 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:25 pm
Ana Gutierrez (Unite d'Ecologie, Systematique et Evolution, Universite Paris Sud, France)
"Exploring Metabolic Interactions of Highly Diverse Archaea in Microbial Mats from the Atacama Desert"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
CRISPR Systems
Activities, development, and applications.
Discussion Leader: Qunxin She (University of Copenhagen, Denmark)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:30 am
Michael Terns (University of Georgia, USA)
"CRISPR-Cas Systems of Pyrococcus furious "
9:30 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 9:55 am
Uri Gophna (Tel Aviv University, Israel)
"CRISPR-Cas Ecology in Archaea: From Shared Immune Memory to Maintenance of Genomic Variation Within Populations"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:15 am
Israela Turgeman (Tel Aviv University, Israel)
"Inter-Species Targeting by CRISPR-Cas Systems Is Pervasive in Halophilic Archaea and Can Affect Genome Dynamics"
10:15 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:10 am
Dina Grohmann (University of Regensburg, Germany)
"Archaeal Defence Reloaded: Mechanisms of Substrate-Recognition and Targeting by Archaeal Argonaute"
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:35 am
Xu Peng (University of Copenhagen, Denmark)
"CRISPR-Cas Regulation in the Hyperthermophilic Archaeon Sulfolobus "
11:35 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:55 am
Thandi Schwarz (Ulm University, Germany)
"Self-Targeting and Gene Repression with the CRISPR-Cas System of Haloferax volcanii "
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Cell Biology
Movements, divisions, and interactions.
Discussion Leader: Mechthild Pohlschroder (University of Pennsylvania, USA)
7:30 pm - 7:40 pm
Introduction by Discussion Leader
7:40 pm - 8:00 pm
Iain Duggin (University of Technology Sydney, Australia)
"Duelling FtsZs in Haloferax volcanii Cell Division"
8:00 pm - 8:05 pm
Discussion
8:05 pm - 8:25 pm
Sonja-Verena Albers (University of Freiburg, Germany)
"Regulation and Assembly of the Archaellum Motor Complex"
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:45 pm
Robert Gunsalus (University of California, Los Angeles, USA)
"Isolation, Characterization and Structure of an Archaeal Flagellum"
8:45 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:05 pm
Mohea Couturier (Stockholm University, Sweden)
"Identification of DNA Methylations in the Hyperthermophilic Crenarchaeon Sulfolobus acidocaldarius "
9:05 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:25 pm
Emily St. John (Portland State University, USA)
"Understanding Symbiosis in a Novel New Zealand Nanoarchaeote-Host System"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
DNA Replication, Recombination, and Repair Systems
Discussion Leader: Lori Kelman (Montgomery College, USA)
9:00 am - 9:10 am
Introduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:30 am
Thorsten Allers (University of Nottingham, United Kingdom)
"Life Without Replication Origins: Is There a Minimum Size Limit for Recombination-Dependent DNA Replication?"
9:30 am - 9:35 am
Discussion
9:35 am - 9:55 am
Stephen D. Bell (Indiana University, USA)
"Archaeal DNA Replication"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Edward Bolt (University of Nottingham, United Kingdom)
"Remodelling of Blocked and Broken Replication Forks by Hel308 and Homologous Helicases, to Control Recombination"
10:20 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:15 am
Andrew Gardner (New England Biolabs, USA)
"A SMRT Way to Map Genome-Wide Archaeal DNA Replication and Repair"
11:15 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:40 am
Changyi Zhang (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
"Becoming Sulfolobus , Progenote to Present: Functional and Evolutionary Analysis of Essential Genes in the Archaeal Model Sulfolobus islandicus "
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:05 pm
Malcolm White (University of St. Andrews, United Kingdom)
"Evolution and Mechanism of Nucleotide Excision Repair"
12:05 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:25 pm
James Chong (University of York, United Kingdom)
"Non-Essential MCM-Related Proteins Mediate a Response to DNA Damage in Methanococcus maripaludis "
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:00 pm - 7:30 pm
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm
Protein Biology
Translation, modifications, and recycling.
Discussion Leader: Bettina Siebers (University of Duisburg-Essen, Germany)
7:30 pm - 7:35 pm
Introduction by Discussion Leader
7:35 pm - 7:55 pm
Tobias Warnecke (Imperial College London, United Kingdom)
"The Impact of Archaeal Histones on a Naïve Prokaryote"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:15 pm
Julie Maupin-Furlow (University of Florida, USA)
"Ubiquitin-Like Protein Modification and Associated Pathways in Archaea"
8:15 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:40 pm
Michael Rother (Technische Universität Dresden, Germany)
"Mechanism and Regulation of Selenoprotein Synthesis in Methanococcus "
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 9:05 pm
Christopher Lennon (University at Albany, SUNY, USA)
"Archaeal Inteins as Environmental Sensors"
9:05 pm - 9:10 pm
Discussion
9:10 pm - 9:25 pm
Jennifer Chow (University of Hamburg, Germany)
"Assigning Functions to Unknown Proteins in Archaea: Activity Profiles, Genetic Complementation and Structural Analysis of Carboxylesterases for Identifying Metabolic Functions"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
RNA Biology
Transcriptomics and transcription machinery.
Discussion Leader: Eveline Peeters (Vrije Universiteit Brussel, Belgium)
9:00 am - 9:05 am
Introduction by Discussion Leader
9:05 am - 9:25 am
Lennart Randau (Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology, Germany)
"RIP-Seq Analyses Identify Protein-sRNA Interactomes in Sulfolobus acidocaldarius "
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Thomas Fouqueau (University College London, United Kingdom)
"Functional Diversification of Transcript Cleavage Factors"
9:50 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:10 am
Fabian Blombach (University College London, United Kingdom)
"Stress-Induced Reconfiguration of the Basal Transcription Machinery in Archaea"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:30 am
Sapir Ofer (University College London, United Kingdom)
"The Methanococcales -Specific Histone Variant MJ1647 Is Associated with Transcriptionally Active Loci"
10:30 am - 10:35 am
Discussion
10:35 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:15 am
Katsuhiko Murakami (Pennsylvania State University, USA)
"Structural Insights to Transcription in Euryarchaeal Thermococcus kodakarensis RNA Polymerase"
11:15 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:40 am
Joerg Soppa (Goethe University Frankfurt, Germany)
"Diverse Functions of Small RNAs in Halophilic Archaea: From Non-Coding Regulatory sRNAs to Microprotein-Encoding sRNAs"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 12:05 pm
Ruth Schmitz-Streit (University of Kiel, Germany)
"Newly Identified Players in Nitrogen Regulation in Methanosarcina mazei "
12:05 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:25 pm
Ken Jarrell (Queen's University, Canada)
"Bypassing the Need for the Transcriptional Activator EarA Through a Spontaneous Deletion in the BRE Portion of the fla Operon Promoter in Methanococcus maripaludis "
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 5:30 pm
Poster Session
5:30 pm - 7:30 pm
Systems- and Synthetic-Biology
Advantages, challenges, and industrial applications.
Discussion Leader: Frank Robb (Institute of Marine and Environmental Technology, University of Maryland, Baltimore, USA)
5:30 pm - 5:35 pm
Introduction by Discussion Leader
5:35 pm - 5:55 pm
Amy Schmid (Duke University, USA)
"Calm Under Stress: How Regulatory Networks Control Cellular Decision-Making in Archaeal Extremophiles"
5:55 pm - 6:00 pm
Discussion
6:00 pm - 6:20 pm
Susumu Sakata (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan)
"A Novel Mode of Metabolism in a Methanogen that Directly Produces Methane from Coal"
6:20 pm - 6:25 pm
Discussion
6:25 pm - 6:45 pm
Florin Musat (Helmholtz Centre for Environmental Research - UFZ, Germany)
"Oxidation of Higher Alkanes in Archaea: A Role for Methyl-Coenzyme M Reductases"
6:45 pm - 6:50 pm
Discussion
6:50 pm - 7:05 pm
Silvan Scheller (Aalto University, Finland)
"Extracellular Transfer of Methane-Derived Electrons to Soluble Oxidants: Experimental Findings and Envisioned Industrial Applications"
7:05 pm - 7:10 pm
Discussion
7:10 pm - 7:25 pm
Nicole Buan (University of Nebraska, USA)
"Using Archaea for What They Do Best: Redirecting Carbon and Energy Towards Isoprene as an Anaerobic Respiration/Fermentation Product"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure