Gordon Research Conferences
Meeting Details
Search:
  GO

Salt & Water Stress in Plants
Gordon Research Conference

Moving from Mechanism to Crop Yield Stability

Dates

May 29 - June 3, 2016

Location

Les Diablerets Conference Center
Les Diablerets, Switzerland

Organizers

Chairs:
Julia Bailey-Serres & Erwin Grill

Vice Chairs:
Melvin J. Oliver & Jill Farrant

Meeting Description

Water availability and quality is the major constrain on plant growth and reproduction. The 2016 GRC on Salinity and Water Stress in Plants will focus on abiotic stress adaptation, crop yield and food security. The conference will bring together researchers from academia and industry with expertise from molecular systems to trait development to discuss progress in elucidating mechanisms and managing challenges associated with water availability and salinity on agriculture and ecosystems.

The meeting will address recent advances in understanding water and salt stress resistance and highlight insights emerging from natural genetic variation, advanced breeding and engineered solutions. Talks will consider mechanisms - from the molecular to the organismic level - that influence cellular activities, developmental programs and whole-plant physiology. Emphasis will be placed on the breadth of impact water and salinity have on plants, their relevance to world food security, and how information gained from model and non-model systems can be translated to crops. Topics will include new knowledge of stress signaling and transduction, ion and water homeostasis, photosynthesis, gene and response regulatory systems, as well as developmental plasticity. Leveraging climate change models and the challenges of pyramiding genes that safeguard productivity under simultaneous or sequential stresses will also be addressed.

In addition to invited speakers, there will be presentations selected from submitted abstracts and applications, ensuring that late-breaking developments are fully represented.

Related Meeting

This GRC was held in conjunction with the "Salt & Water Stress in Plants" Gordon Research Seminar (GRS). Refer to the associated GRS program page for more information.

Contributors

Final Meeting Program

Sunday
4:00 pm - 8:00 pmArrival and Check-in
6:00 pmDinner
7:30 pm - 7:40 pmWelcome / Introductory Comments by GRC Site Staff
7:40 pm - 9:30 pmKeynote Session: Climate Change and Food Security
Discussion Leader: Eduardo Blumwald (University of California, Davis, USA)
7:40 pm - 7:50 pmIntroduction by Discussion Leader
7:50 pm - 8:10 pmMarkus Reichstein (Max Planck Institute for Biogeochemistry, Germany)
"Water as a Key Determinant of Global Vegetation Productivity"
8:10 pm - 8:20 pmDiscussion
8:20 pm - 8:40 pmMichael Nuccio (Syngenta Crop Protection, LLC, USA)
"Characterization of GM Maize with Improved Productivity in Water-Stressed Environments"
8:40 pm - 8:50 pmDiscussion
8:50 pm - 9:10 pmChiara Tonelli (University of Milan, Italy)
"Modulating Stomatal Activity for Water Use Efficiency and Stress Tolerance"
9:10 pm - 9:20 pmDiscussion
9:20 pm - 9:30 pmGeneral Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmStress and Development
Discussion Leader: Christa Testerink (University of Amsterdam, The Netherlands)
9:00 am - 9:10 amIntroduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:25 amJose Dinneny (Carnegie Institution for Science, USA)
"Mechanisms of Salt Tolerance: From Unicellular to Multicellular Contexts"
9:25 am - 9:35 amDiscussion
9:35 am - 9:50 amDaniela Dietrich (University of Nottingham, United Kingdom)
"Hydrotropism: How Roots Search for Water"
9:50 am - 10:00 amDiscussion
10:00 am - 10:15 amNeelima Sinha (University of California, Davis, USA)
"Modulation of Gene Expression During Evolution and in Response to Stress"
10:15 am - 10:25 amDiscussion
10:25 am - 10:55 amCoffee Break
10:55 am - 11:10 amMarie Barberon (University of Lausanne, Switzerland)
"The Endodermis as a Checkpoint for Nutrients"
11:10 am - 11:20 amDiscussion
11:20 am - 11:30 amSelected from Poster Abstracts: Rochus Franke (University of Bonn, Germany)
"Root Suberin – A One-Stop-Shop for Improved Stress Tolerance in Plants"
11:30 am - 11:35 amDiscussion
11:35 am - 11:50 amSelected from Poster Abstracts: Tuan-Hua Ho (Academia Sinica, Taiwan)
"Reprogramming of Rice Root Development Under Water-Deficit Stress"
11:50 am - 11:55 amDiscussion
11:55 am - 12:05 pmSelected from Poster Abstracts: Magdalena Julkowska (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia)
"Does Shape Matter? Discovering Genetic Components Underlying Salt-Induced Changes in Plant Architecture"
12:05 pm - 12:10 pmDiscussion
12:10 pm - 12:20 pmSelected from Poster Abstracts: Mark Estelle (University of California, San Diego, USA)
"Plant Stress Tolerance Requires Auxin-Sensitive Aux/IAA Transcriptional Repressors"
12:20 pm - 12:25 pmDiscussion
12:25 pm - 12:30 pmGeneral Discussion
12:30 pmGroup Photo / Lunch
1:30 pm - 4:30 pmFree Time
4:30 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pm - 8:00 pmNatural Variation of Stress Resistance
Discussion Leader: Paul Verslues (Academia Sinica, Institute of Plant and Microbial Biology, Taiwan)
6:00 pm - 6:10 pmIntroduction by Discussion Leader
6:10 pm - 6:25 pmMaheshi Dassanayake (Louisiana State University, USA)
"The Effect of Genomic Copy Number Variation in Salt Stress Adaptation"
6:25 pm - 6:35 pmDiscussion
6:35 pm - 6:50 pmThomas Juenger (University of Texas at Austin, USA)
"Genomic Studies of Natural Variation in Ecophysiology and Water Stress Tolerance"
6:50 pm - 7:00 pmDiscussion
7:00 pm - 7:15 pmYusaku Uga (National Institute of Agricultural Sciences, Japan)
"Natural Variation of Genes for Root System Architecture Confers Drought and Salt Avoidance"
7:15 pm - 7:25 pmDiscussion
7:25 pm - 7:35 pmSelected from Poster Abstracts: Juliette de Meaux (University of Cologne, Germany)
"Polygenic Adaptation to Drought in the Arabidopsis Genus"
7:35 pm - 7:40 pmDiscussion
7:40 pm - 7:50 pmSelected from Poster Abstracts: Henk Hilhorst (Wageningen University, The Netherlands)
"Genome Sequence and Signature of Desiccation Tolerance of the Octaploid Resurrection Plant Xerophyta viscosa"
7:50 pm - 7:55 pmDiscussion
7:55 pm - 8:00 pmGeneral Discussion
8:00 pmDinner
Tuesday
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmSignaling
Discussion Leader: Su-May Yu (Academia Sinica, Taiwan)
9:00 am - 9:10 amIntroduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:25 amJulian Schroeder (University of California, San Diego, USA)
"New Insights into Abscisic Acid Signal Transduction"
9:25 am - 9:35 amDiscussion
9:35 am - 9:50 amZhen-Ming Pei (Duke University, USA)
"Plant Water Sensors"
9:50 am - 10:00 amDiscussion
10:00 am - 10:15 amZhizhong Gong (China Agricultural University, China)
"Regulation of the ABA Coreceptor ABI1 in Arabidopsis"
10:15 am - 10:25 amDiscussion
10:25 am - 10:50 amCoffee Break
10:50 am - 11:05 amAri Sadanandom (Durham University, United Kingdom)
"Understanding the Role of SUMO in Rice Stress Signalling Pathways"
11:05 am - 11:15 amDiscussion
11:15 am - 11:30 amSelected from Poster Abstracts: Joerg Kudla (University of Münster, Germany)
"A Ca2+ Sensor Switch for Tolerance to Elevated Salt Stress in Arabidopsis"
11:30 am - 11:35 amDiscussion
11:35 am - 11:45 amSelected from Poster Abstracts: Maria Klimecka (Polish Academy of Sciences, Poland)
"Comparative Studies of Calcium Binding Properties and Conformational Dynamics of Two Isoforms of Arabidopsis thaliana SnRK2-Inreacting Calcium Sensor"
11:45 am - 11:50 amDiscussion
11:50 am - 12:00 pmSelected from Poster Abstracts: Claudia Jonak (Austrian Institute of Technology, Austria)
"Signaling Salt Stress to the Chromatin"
12:00 pm - 12:05 pmDiscussion
12:05 pm - 12:15 pmSelected from Poster Abstracts: Anna Amtmann (University of Glasgow, United Kingdom)
"Epigenetic Control of Plant Responses to Salinity and Water Deficit"
12:15 pm - 12:20 pmDiscussion
12:20 pm - 12:30 pmGeneral Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:30 pmFree Time
4:30 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pm - 8:00 pmGas Exchange and Photosynthesis
Discussion Leader: Michael Blatt (University of Glasgow, United Kingdom)
6:00 pm - 6:10 pmIntroduction by Discussion Leader
6:10 pm - 6:25 pmJulie Gray (University of Sheffield, United Kingdom)
"Consequences of Manipulating Stomatal Development"
6:25 pm - 6:35 pmDiscussion
6:35 pm - 6:45 pmSelected from Poster Abstracts: Hannes Kollist (University of Tartu, Estonia)
"A Dominant Mutation in HT1 Kinase Uncovers MAP Kinases and GHR1 in CO2-Induced Stomatal Closure"
6:45 pm - 6:50 pmDiscussion
6:50 pm - 7:05 pmBarry Pogson (Australian National University, Australia)
"Linking Chloroplast Signaling to Drought Responses in Plants"
7:05 pm - 7:15 pmDiscussion
7:15 pm - 7:30 pmJaume Flexas (University of the Balearic Islands, Spain)
"Cell Wall Thickness and Chloroplast Distribution at the Crossroad: An Evolutionary Trade-Off Between Photosynthesis and Desiccation Tolerance?"
7:30 pm - 7:40 pmDiscussion
7:40 pm - 7:50 pmSelected from Poster Abstracts: Kamolchanok Umnajkitikorn (University of California, Davis, USA)
"Improving Plant Stress Responses to Stress-Induced Senescence by Silencing Thylakoid Turnover in Crop Plants"
7:50 pm - 7:55 pmDiscussion
7:55 pm - 8:00 pmGeneral Discussion
8:00 pmDinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 am - 12:30 pmResponse Networks: Gene to Metabolite
Discussion Leader: Pierdomenico Perata (Sant'Anna School of Advanced Studies, Italy)
9:00 am - 9:10 amIntroduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:25 amDiana Santelia (University of Zurich, Switzerland)
"The Adaptive Plasticity of Plant Starch Metabolism"
9:25 am - 9:35 amDiscussion
9:35 am - 9:50 amSelected from Poster Abstracts: Markus Teige (University of Vienna, Austria)
"Phosphorylation of bZIP63 Mediates Metabolic Reprogramming Under Stress"
9:50 am - 9:55 amDiscussion
9:55 am - 10:10 amRashmi Sasidharan (Utrecht University, The Netherlands)
"Molecular Mechanisms Mediating Flooding Tolerance: Lessons from Arabidopsis"
10:10 am - 10:20 amDiscussion
10:20 am - 10:50 amCoffee Break
10:50 am - 11:05 amKazuko Yamaguchi-Shinozaki (The University of Tokyo, Japan)
"Transcriptional Regulatory Networks Controlling Plant Growth and Stress Tolerance Under Osmotic Stress Conditions"
11:05 am - 11:15 amDiscussion
11:15 am - 11:25 amSelected from Poster Abstracts: Olivia Wilkins (McGill University, Canada)
"Integration of Multiple Global Scale Measurements for Global Regulatory Network Inference: Rice Response to Water Deficit and High Temperatures"
11:25 am - 11:30 amDiscussion
11:30 am - 11:40 amSelected from Poster Abstracts: Mauricio Reynoso (University of California, Riverside, USA)
"Multi-Tier Gene Expression Analyses in Rice Roots Meristematic Regions Under Hypoxia"
11:40 am - 11:45 amDiscussion
11:45 am - 11:55 amSelected from Poster Abstracts: Dudy Bar-Zvi (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
"Identification of Arabidopsis E3 Ubiquitin Ligase Genes that Play an Essential Role in the Abiotic Stress Response"
11:55 am - 12:00 pmDiscussion
12:00 pm - 12:10 pmAndy Pereira (University of Arkansas, USA)
"Systems Level Analysis of Abiotic Stress Tolerance and Grain Yield in Rice"
12:10 pm - 12:15 pmDiscussion
12:15 pm - 12:30 pmGeneral Discussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:30 pmFree Time
4:30 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pm - 8:00 pmYield Stability
Discussion Leader: Francois Tardieu (Laboratoire d'Écophysiologie des Plantes sous Stress Environnementaux (LEPSE), INRA, France)
6:00 pm - 6:10 pmIntroduction by Discussion Leader
6:10 pm - 6:25 pmBhaskara Badiger (Academia Sinica, Taiwan)
"Phosphatase Signaling and Microtubule Associated Stress Protein (MAPS1) Regulate Microtubule Stability and Plant Growth During Drought"
6:25 pm - 6:35 pmDiscussion
6:35 pm - 6:50 pmMark Tester (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia)
"Improving Yield Stability in Saline Conditions"
6:50 pm - 7:00 pmDiscussion
7:00 pm - 7:10 pmSelected from Poster Abstracts: Harkamal Walia (University of Nebraska, USA)
"Image-Based Phenomics Approaches for Elucidating the Physiological and Genetic Mechanisms Underlying Salt Tolerance in Rice"
7:10 pm - 7:15 pmDiscussion
7:15 pm - 7:25 pmSelected from Poster Abstracts: Rudy Dolferus (CSIRO Agriculture, Australia)
"Identification of QTL Water Stress Tolerance at Flowering in Wheat"
7:25 pm - 7:30 pmDiscussion
7:30 pm - 7:40 pmSelected from Poster Abstracts: Raffaella Balestrini (National Research Council (CNR), Italy)
"Impact of Arbuscular Mycorrhizal Symbiosis on Tomato Response to Water Stress"
7:40 pm - 7:45 pmDiscussion
7:45 pm - 7:55 pmSelected from Poster Abstracts: Susan Turner (Bioconsortia Inc., USA)
"Plant Phenotype-Driven Selection for Microbiomes that Confer Abiotic Stress Tolerance"
7:55 pm - 8:00 pmDiscussion
8:00 pmDinner
Thursday
7:30 am - 8:30 amBreakfast
8:30 am - 9:00 amBusiness Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
9:00 am - 12:30 pmFrom Genes to the Field
Discussion Leader: Stephen Tyerman (University of Adelaide, Australia)
9:00 am - 9:10 amIntroduction by Discussion Leader
9:10 am - 9:25 amChris-Carolin Schoen (Technical University of Munich, Germany)
"Genetic Analysis of Carbon Isotope Discrimination in Maize"
9:25 am - 9:35 amDiscussion
9:35 am - 9:50 amStuart Roy (University of Adelaide, Australia)
"Progressing Development of Salt Tolerant Wheat and Barley – From Pots to Plots"
9:50 am - 10:00 amDiscussion
10:00 am - 10:15 amSelected from Poster Abstracts: Sergey Shabala (University of Tasmania, Australia)
"Sensing and Signaling Salt Stress in Plant Roots"
10:15 am - 10:20 amDiscussion
10:20 am - 10:50 amCoffee Break
10:50 am - 11:05 amTobias Kretzschmar (International Rice Research Institute, Philippines)
"Tolerance of Anaerobic Germination in Rice"
11:05 am - 11:15 amDiscussion
11:15 am - 11:25 amSelected from Poster Abstracts: Matthew Paul (Rothamsted Research, United Kingdom)
"Trehalose 6-Phosphate Is a Major Regulator of Source-Sink Interactions for Sucrose Allocation for Crop Yield Potential and Yield Resilience"
11:25 am - 11:30 amDiscussion
11:30 am - 11:40 amMenachem Moshelion (The Hebrew University of Jerusalem, Israel)
"Plant Behavioral Responses to Stress: The Dynamic Hierarchy of Physiological Traits Affected by Drought Stress"
11:40 am - 11:45 amDiscussion
11:45 am - 11:55 amSelected from Poster Abstracts: Matthew Gilliham (University of Adelaide, Australia)
"Dissecting Chloride Transport in Plants to Improve Plant Nutrition and Stress Tolerance"
11:55 am - 12:00 pmDiscussion
12:00 pm - 12:10 pmSelected from Poster Abstracts: Yann Boursiac (Institut National de la Recherche Agronomique (INRA), France)
"How Does Water Flow Through Roots?"
12:10 pm - 12:15 pmDiscussion
12:15 pm - 12:25 pmSelected from Poster Abstracts: Caitlin Byrt (The University of Adelaide, Australia)
"Charging up Water Transport with Plant Aquaporins Permeable to Ions"
12:25 pm - 12:30 pmDiscussion
12:30 pmLunch
1:30 pm - 4:30 pmFree Time
4:30 pm - 6:00 pmPoster Session
6:00 pm - 8:00 pmEngineering for Water Efficiency and Stress Tolerance
Discussion Leader: Kazuo Shinozaki (RIKEN, Japan)
6:00 pm - 6:10 pmIntroduction by Discussion Leader
6:10 pm - 6:25 pmDirk Inze (VIB / Ghent University, Belgium)
"Plant Growth Under Water Limiting Conditions"
6:25 pm - 6:35 pmDiscussion
6:35 pm - 6:50 pmSean Cutler (University of California, Riverside, USA)
"Chemical Manipulation of Plant Water Use"
6:50 pm - 7:00 pmDiscussion
7:00 pm - 7:15 pmPedro Rodriguez (CSIC, Spain)
"Ubiquitylation of ABA Receptors and PP2Cs"
7:15 pm - 7:25 pmDiscussion
7:25 pm - 7:35 pmSelected from Poster Abstracts: Alexander Christmann (Technische Universitaet Muenchen, Germany)
"Leveraging the ABA Receptor for Water Productivity of Plants"
7:35 pm - 7:40 pmDiscussion
7:40 pm - 8:00 pmGeneral Discussion
8:00 pmDinner
Friday
7:30 am - 8:30 amBreakfast
9:00 amDeparture
© 2017 Gordon Research Conferences Search | Contact | Terms of Use | Privacy Policy | Follow us: Facebook Twitter