Sunday |
2:00 pm - 8:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Connecting
Molecular and Cellular Processes to Ecosystem Functions and Biogechemical
Cycling |
| Discussion Leader: Jonathan Zehr (University of California, Santa Cruz, USA) |
7:40 pm - 8:25 pm | Nianzhi Jiao (Xiamen University, China) "Microbial Carbon Pump in the Ocean: Linking Microbes with Climate Change" |
8:25 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:20 pm | Silvia Acinas (Institute of Marine Sciences, Spain) "TARA
Oceans and MALASPINA Expeditions: Microbial Diversity and Function at Global
Scale" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
Monday |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Microbial
Diversity and Process in Deep Ocean and Other Extreme Environments |
| Discussion Leader: Virginia Edgcomb (Woods Hole Oceanographic Institute, USA) |
9:00 am - 9:45 am | Douglas Bartlett (University of California, San Diego, USA) "Microbial
Life in Hadal Trenches: Technology, Diversity and Function" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am - 10:30 am | Group Photo / Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Pei-Yuan Qian (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong SAR China) "Genomic and Metagenomics Study of Symbiotic Microbes Associated with Sponges and Corals" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Steve Pointing (Auckland University of Technology, New Zealand) "Living
with Salt - Insights from Molecular Ecology" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Role
of Virus in Marine Ecosystems |
| Discussion Leader: Qinglu Zeng (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong SAR China) |
7:30 pm - 8:15 pm | Jennifer Brum (University of Arizona, USA) "Marine
Viral Ecology Goes 'Meta': How Recent Advances Have Transformed Our
Ability to Investigate the Roles of Viruses in Nature" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Grieg Steward (University of Hawaii, USA) "Deep Infection:
Viruses Lurk in the Subsurface Fluids of the Oceanic Crust" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
Tuesday |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Mocular Ecology of Marine Photosynthetic Prokaryotes |
| Discussion Leader: Curtis Suttle (University of British Columbia, Canada) |
9:00 am - 9:35 am | Laurence Garczarek (Roscoff Biology Station, CNRS, France) "Ecological
Genomics of Marine Picocyanobacteria" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Ian Paulsen (Macquarie University, Australia) "Lifestyle Choices: Genomic Analysis of Niche
Adaptations in Marine Synechococcus" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am - 11:00 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Feng Chen (University of Maryland, USA) "Ecology
of Estuarine Picocyanobacteria" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Douglas Campbell (Mount Allison University, Canada) "Protein
Indices for Carbon Fixation and Photoacclimation Capacities: Progress and
Pitfalls" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Marine Holobionts |
| Discussion Leader: Peter Steinberg (University of New South Wales, Australia) |
7:30 pm - 8:15 pm | Torsten Thomas (University of New South Wales, Australia) "Molecular
Interactions on the Sponge Holobiont" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Madeleine van Oppen (Australian Institute of Marine Science / The University of Melbourne, Australia) "Coral –
The World’s Most Diverse Symbiosis" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
Wednesday |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Evolution, Biogeography, and Ecology of Marine Eukaryotic Phytoplankton |
| Discussion Leader: Lisa Campbell (Texas A&M University, USA) |
9:00 am - 9:35 am | Amy Zimmerman (Monterey Bay Aquarium Research Institute, USA) "Molecular
Ecology of Picoeukaryotes" |
9:35 am - 9:45 am | Discussion |
9:45 am - 10:20 am | Daniel Vaulot (Roscoff Biology Station, CNRS, France) "Green
Algae in the Ocean" |
10:20 am - 10:30 am | Discussion |
10:30 am - 11:00 am | Coffee Break |
11:00 am - 11:35 am | Akira Kuwata (Tohoku National Fisheries Research Institute, Japan) "Exploring
the Evolutionary Link Between Parmales and the Success of Diatoms in Marine
Ecosystems" |
11:35 am - 11:45 am | Discussion |
11:45 am - 12:20 pm | Koji Suzuki (Hokkaido University, Japan) "Toward
the Establishment of Ecological Realms of Phytoplankton in the North Pacific
Ocean Based on High-Throughput UHPLC Pigment Analysis and NGS Technology" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair |
7:30 pm - 9:30 pm | Young Investigator Presentations |
| Discussion Leaders: Ezequiel Marzinelli (University of New South Wales, Australia) and Emma Rocke (University of Cape Town, South Africa) |
7:30 pm - 7:45 pm | David Marsan (University of Maryland, USA) "Understanding Functional Adaptation of an Estuarine Synechococcus via Growth Rate and Multi-Dimensional Omics Studies" |
7:45 pm - 7:50 pm | Discussion |
7:50 pm - 8:05 pm | Sandy, Xiaoting Fang (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong SAR China) "Global Transcriptional Response of Prochlorococcus to Dissolved Organic Matter Released After Phage Infection" |
8:05 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:25 pm | Sheila Roitman (Technion - Israel Institute of Technology, Israel) "Closing the Gaps on the Viral Photosystem-I psaDCAB Gene Organization" |
8:25 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:45 pm | Huawei Mu (Hong Kong Baptist University, Hong Kong SAR China) "Genetic Basis of Differential Heat Resistance Between Two Species of Congeneric Snails: Insights from Quantitative Proteomics and Base Substitution Rate Analysis" |
8:45 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:05 pm | Matthias Wietz (University of Oldenburg, Germany) "Alginate Degradation by Marine Bacterial Assemblages and a Model Alginolytic Alteromonas macleodii Strain" |
9:05 pm - 9:10 pm | Discussion |
9:10 pm - 9:25 pm | Xu Zhong (University of British Columbia, Canada) "Ribosome Recapture: A Door to Taxon-Specific Microbial Mortality" |
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
Thursday |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Genomic and Proteomic Study of Marine Invertebrates and Vertebrates |
| Discussion Leader: Ka Hou Chu (Chinese University of Hong Kong, Hong Kong SAR China) |
9:00 am - 9:45 am | Benny Chan (Biodiversity Research Center, Academia Sinica, Taiwan) "Molecular Phylogeny, Biogeography and Host Specificity of Coral Associated Barnacles (Cirripedia: Pyrgomatidae) in
the Indo-Pacific Waters" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am - 10:30 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Junya Hirai (National Research Institute of Fisheries Science, Japan) "Metagenetic
Community Analysis of Marine Planktonic Copepods in the Pacific" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Jian-Wen Qiu (Hong Kong Baptist University, Hong Kong SAR China) "Understanding
the Adaptation of Deep-Sea Mussels: A Multi 'Omics' Approach" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Microbial Diversity and Biogeochemical Cycling in Oxygen Minimum Zone and Other Anaerobic Environments |
| Discussion Leader: Haiwei Luo (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong SAR China) |
4:00 pm - 4:45 pm | Phyllis Lam (University of Southampton, United Kingdom) "Significance
and Twists of Nitrite Oxidation in the OMZs" |
4:45 pm - 5:00 pm | Discussion |
5:00 pm - 5:45 pm | Gordon Taylor (Stony Brook University, State University of New York, USA) "Chemoautotrophs
in Pelagic Oxygen-Depleted Systems: Current Perspectives on Their
Biodiversity and Roles in Carbon, Nitrogen, Sulfur and Phosphorus Cycling" |
5:45 pm - 6:00 pm | Discussion |
6:00 pm | Dinner |
Friday |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |