SUNDAY |
2:00 pm - 11:00 pm | Arrival and Check-in |
5:00 pm | Reception |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | REACTION MECHANISMS |
| Discussion Leader: Carl Schiesser (University of Melbourne) |
7:40 pm - 8:25 pm | Kim Baines (The University of Western Ontario)
"The Use of Mechanistic Probes in Main Group Chemistry" |
8:25 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:20 pm | Hendrik Zipse (LMU Muenchen)
"Thermochemical Aspects of Radical Reactions" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:45 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | POLYMERS AND MATERIALS |
| Discussion Leader: Rebecca Braslau (University of California, Santa Cruz) |
9:00 am - 9:50 am | Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University)
"Controlling Radical Polymerization with ppm Amounts of Copper" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Silas Blackstock (The University of Alabama)
"Pattened Redox Arrays for Nanoscale Control of Electron Flow" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Richard Weiss (Georgetown University)
"Photochemistry and Photophysics of Singlet and Triplet Radical-Pairs in Polymer Films" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session I |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | RADICALS IN SYNTHESIS I |
| Discussion Leader: John Murphy (University of Strathclyde) |
7:30 pm - 8:20 pm | Chaozhong Li (Shanghai Institute of Organic Chemistry)
"Recent Advances in Amidyl Radical Reactions" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Thorsten Bach (Technische Universitaet Muenchen)
"Hydrogen Bond-Mediated Enantioselectivity of Photochemical and Radical Reactions" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | RADICALS, RADICAL IONS, AND ELECTRON TRANSFER IN BIOLOGY |
| Discussion Leader: Ned Porter (Vanderbilt University) |
9:00 am - 9:50 am | Michele McGuirl (The University of Montana)
"Amino Acid Radicals in Electron Transfer - What's the 'Potential'?" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Marc Greenberg (Johns Hopkins University)
"Radical Studies on DNA Damage" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Gerald Rosen (University of Maryland, Baltimore)
"EPR Imaging of Oxygen in the Brain" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session II |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | MECHANISM AND KINETICS |
| Discussion Leader: Bradley Arnold (University of Maryland-Baltimore County) |
7:30 pm - 8:20 pm | Matthew Platz (The Ohio State University)
"Ultrafast Studies of Carbenes and Nitrenes" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Ben-Zhan Zhu (The Chinese Academy of Sciences)
"Mechanism of Metal-independent Decomposition of Hydroperoxides and Formation of Hydroxyl/Alkoxyl Radicals by Halogenated Quinones" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | OXIDATIVE PROCESSES IN CHEMISTRY AND BIOLOGY I |
| Discussion Leader: Andreas Zavitsas (Long Island University) |
9:00 am - 9:50 am | Osvaldo Lanzalunga (Università "la Sapienza" di Roma)
"Hydrogen Atom Transfer versus Electron Transfer Mechanisms in the Reactions Promoted by N-Oxyl Radicals" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Uta Wille (The University of Melbourne)
"Damage (and Repair?) of Biologically Important Molecules by the Night-Time Atmospheric Oxidant NO3•" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Huiyong Yin (Vanderbilt University School of Medicine)
"New Insights into the Oxidative Stress and Free Radical-Induced Autoxidation of Lipids" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting (Part 1) |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences) |
7:30 pm - 9:30 pm | RADICALS IN SYNTHESIS II |
| Discussion Leader: Armido Studer (Universität Münster) |
7:30 pm - 8:20 pm | Louis Fensterbank (Institut de Chimie Moléculaire - FR2769)
"Playing with Heteroatoms in Radical Chemistry" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:20 pm | Mick Sherburn (Australian National University)
"The Development of New Domino Radical Sequences and Their Application in Target Synthesis" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | OXIDATIVE PROCESSES IN CHEMISTRY AND BIOLOGY II |
| Discussion Leader: J.M. Tanko (Virginia Tech) |
9:00 am - 9:50 am | Marc Robert (Université Paris 7- Denis Diderot)
"Coupling of Electron and Proton Transfer in Bioinspired Phenols. An Electrochemical Approach" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:20 am | Marty Newcomb (University of Illinois at Chicago)
"The Active Oxidants in Cytochrome P450 Enzymes" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:30 pm | Poster Presentations |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting (Part 2) |
| (Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | SPECIAL LECTURE (IN HONOR OF CHEVES WALLING) |
| Discussion Leader: J.M. Tanko (Virginia Tech) |
7:30 pm - 8:30 pm | Joseph Dinnocenzo (University of Rochester)
"Unraveling the Kinetics of Extraordinarily Efficient Chain Reactions" |
8:30 pm - 8:45 pm | Discussion |
8:45 pm - 9:30 pm | Poster Presentations |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Depart |