SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:00 pm) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:35 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:35 pm - 9:30 pm | PERSPECTIVES ON NANOSTRUCTURES AND NANODEVICES |
| Discussion Leader: Robert Wolkow (University of Alberta) |
7:35 pm - 8:20 pm | Louis Brus (Columbia University) "Carbon Nanoelectronics" |
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:20 pm | Don Eigler (IBM Almaden Research Center) "Interrogating the Nanolandscape -- Spin by Spin" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm - 11:00 pm | Poster Session |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | NANOBIOLOGY |
| Discussion Leader: Nikolaj Gadegaard (Glasgow University) |
9:00 am - 9:45 am | Joseph DeSimone (North Carolina State University) "Engineering Better Medicines and Vaccines through Top-down Nano-manufacturing Methods" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break / Group Photo |
10:30 am - 11:15 am | Joachim Spatz (Max-Planck-Institute for Metals Research) "Nanostructure Fabrication for Manipulation of Biological Systems" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Joanna Aizenberg (Harvard University) "Soft Nanoforests for Studying Biological Cells" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | ALTERNATIVE ENERGY TECHNOLOGIES |
| Discussion Leader: Loucas Tsakalakos (GE Global Research) |
7:30 pm - 8:15 pm | Charles Black (Brookhaven National Laboratory) "Self Assembly for Nanostructured Solar Cells" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Wayne Materi (Carbonitum Energy Corporation) "Bionanotechnological Insights into Sustainable Energy Production" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm - 11:00 pm | Poster Session |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | DNA-BASED ASSEMBLY |
| Discussion Leader: Oleg Gang (Brookhaven National Laboratory) |
9:00 am - 9:45 am | Nadrian Seeman (New York University) "Control of DNA Structure in 4 Dimensions" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Hanadi Sleiman (McGill University) "DNA Nanostructures with Moving Parts: Towards Materials and Biological Applications" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Paul Rothemund (California Institute of Technology) "Beyond Watson and Crick: Recent Advances in the Use of DNA as a Building Material" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | SELF-ASSEMBLED SYSTEMS |
| Discussion Leader: Jeff Urban (Molecular Foundry) |
7:30 pm - 8:15 pm | Elena Schevchenko (Argonne National Laboratory) "Hierarchical Periodic Structures at the Nanoscale" |
8:15 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 9:15 pm | Paul Nealey (University of Wisconsin) "Fabrication of Nanostructured Materials Using Directed Self-Assembly of Block Copolymer Films" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm - 11:00 pm | Poster Session |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | AT THE LIMITS OF LITHOGRAPHY |
| Discussion Leader: Karl Berggren (MIT) |
9:00 am - 9:45 am | Marija Drndic (University of Pennsylvania) "Nanosculpting Devices with Electrons in a Transmission Electron Microscope" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | John Notte (Carl Zeiss SMT) "Nano-Fabrication with a Sub-Nanometer Focused Beam of Helium Ions" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | Bryan Rice (Sematech) "Tomorrow's Lithography: State of the Art Lithography in the Semiconductor Industry" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 8:00 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
8:00 pm - 9:30 pm | NANOSCIENCE AND SOCIETY |
| Discussion Leader: John Randall (Zyvex) |
8:00 pm - 8:45 pm | Carlo Montemagno (University of Cincinnati) "Energy, Environment and Efficiency: Addressing the Engineering Trinity by Capturing Life in Materials" |
8:45 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 11:00 pm | Poster Session |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | NANOELECTRONICS |
| Discussion Leader: Jim Hone (Columbia University) |
9:00 am - 9:45 am | Michelle Simmons (University of New South Wales) "Towards Atomically Precise Silicon Devices in all Three Dimensions" |
9:45 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 11:15 am | Gerhard Meyer (IBM Zürich Research Laboratory) "Scanning probe based manipulation of adsorbates on insulating films: First steps towards the buildup of planar molecular systems" |
11:15 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:15 pm | John Rogers (University of Illinois) "Techniques for 3D Nanofabrication, with Applications in Photonics, Plasmonics and Metamaterials" |
12:15 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | SELECTED POSTERS |
| Discussion Leader: Mark Reed (Yale University) |
7:30 pm - 7:45 pm | Tobias Kraus (Leibnitz Institute for New Materials) "Supraparticles with Lennard-Jones Cluster Geometries" |
7:45 pm - 7:50 pm | Discussion |
7:50 pm - 8:05 pm | Koji Ishibashi (Riken Advanced Science Institute) "Cabon Nanotubes and Semiconductor Nanowires for Building Blocks of Quantum Nanodevices" |
8:05 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:25 pm | Paul Sheehan (NRL) "Using Heatable AFM Probes for the Nanolithography of Graphene, Polymers, and Nanoparticles" |
8:25 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:45 pm | Rebecca Schulman (UC Berkeley) "Self-Assembly of DNA Nanotubes Between Terminals with Location Uncertainty" |
8:45 pm - 8:50 pm | Discussion |
8:50 pm - 9:05 pm | Oleg Gang (BNL) "Assembly of 3D Nanoscale Systems with DNA" |
9:05 pm - 9:10 pm | Discussion |
9:10 pm - 9:25 pm | Albena Ivanisevic (Purdue University) "Dip Pen Nanolithography on Tissue Surfaces" |
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
9:30 pm - 11:00 pm | Poster Session |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |