SUNDAY |
2:00 pm -11:00 pm | Arrival and Check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:45 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:45 pm - 8:00 pm | Welcome / Introductory Comments by Chair and Vice Chair |
8:00 pm - 9:00 pm | KEYNOTE ADDRESS |
| Richard Axel (Columbia)
"Internal Representations of the Olfactory World" |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | CHEMICAL SENSES |
| Discussion Leader: Gilles Laurent (Caltech) |
9:00 am - 9:30 am | Gilles Laurent (Caltech) "Circuits and rules for olfactory learning in an insect" |
9:30 am - 9:40 am | Discussion |
9:40 am - 10:00 am | Gero Miesenboeck (Yale) "A background buzz in fly olfaction" |
10:00 am - 10:10 am | Discussion |
10:10 am - 10:50 am | Coffee Break / Group Photo |
10:50 am - 11:10 am | Rachel Wilson (Harvard) "Neuronal circuits underlying olfactory processing in the Drosophila brain" |
11:10 am - 11:20 am | Discussion |
11:20 am - 11:40 am | Cori Bargman (Rockefeller) "Genetic circuits and neuronal circuits for navigation behaviors in C. elegans" |
11:40 am - 11:50 am | Discussion |
11:50 am - 12:05 pm | Short Talk: Kotaro Kimura (Natl. Inst. Genet.) "Enhancement of odor avoidance by preexposure in C. elegans" |
12:05 pm - 12:10 pm | Discussion |
12:10 pm - 12:25 pm | Short talk: Tali Kimchi (Harvard) "A functional circuit underlying male sexual behaviour uncovered in the adult female mouse brain" |
12:25 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | RETINA |
| Discussion Leader: Marcus Meister (Harvard) |
7:30 pm - 8:00 pm | Markus Meister (Harvard) "Neural computations in the retina" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:30 pm | Rachel Wong (U. Washington) "Imaging circuit assembly in the vertebrate retina" |
8:30 pm - 8:40 pm | Discussion |
8:40 pm - 9:00 pm | Marla Feller (UCSD) "When does vision begin? The assembly of functional circuits in the retina" |
9:00 pm - 9:10 pm | Discussion |
9:10 pm - 9:25 pm | Short Talk: In-Jung Kim (Harvard) "The cell adhesion molecule JAM-B identifies a novel retinal ganglion cell subtype" |
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | HIPPOCAMPUS |
| Discussion Leader: Erin Schuman (Caltech) |
9:00 am - 9:30 am | Erin Schuman (Caltech) "Synaptic plasticity at the direct cortical projection to hippocampal area CA1" |
9:30 am - 9:40 am | Discussion |
9:40 am - 9:55 am | Short talk: Thanos Siapas (Caltech) "Decoupling through synchrony in hippocampal networks" |
9:55 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 10:50 am | May-Britt Moser (NTNU) "Entorhinal grid cells and hippocampal memory" |
10:50 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:20 am | Matthew Wilson (MIT) "Hippocampal sequence memory formation and reactivation" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 12:20 pm | Anu Rao Memorial Lecture: Susumu Tonegawa (MIT) "Molecular and Circuit Mechanisms for Hippocampal Memory" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | HOT TOPICS: NEUROGENESIS |
| Discussion Leader: Fernando Nottebohm (Rockefeller) |
7:30 pm - 8:00 pm | Fernando Nottebohm (Rockefeller) "The Biology of Neuronal Replacement in Adult Brain" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:30 pm | Pierre- Marie Lledo (Pasteur) "Integrating newborn neurons into old circuits" |
8:30 pm - 8:40 pm | Discussion |
8:40 pm - 9:00 pm | Fred Gage (Salk) "Regulation of Adult Neurogenesis in the Dentate Gyrus" |
9:00 pm - 9:10 pm | Discussion |
9:10 pm - 9:25 pm | Short talk: Naomi Iwai (Anderson) "Identification of olfactory neural stem cells" |
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | NEOCORTEX |
| Discussion Leader: Clay Reid (Harvard) |
9:00 am - 9:30 am | Clay Reid (Harvard) "Micro-architecture of the visual cortex" |
9:30 am - 9:40 am | Discussion |
9:40 am - 9:55 am | Short talk: Takashi Sato (Janelia) "The functional microarchitecture of the mouse barrel cortex" |
9:55 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 10:50 am | Arthur Konnerth (Munich) "Neuron-specific signaling in the mouse visual cortex in vivo at eye-opening" |
10:50 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:15 am | Short talk: Volodymyr Nikolenko (Columbia) "Two-photon photostimulation and imaging of neocortical circuits with single-cell resolution" |
11:15 am - 11:20 am | Discussion |
11:20 am - 11:40 am | Hannah Monyer (Heidelberg) "Functional characterization of identified interneurones at the cellular and network level" |
11:40 am - 11:50 am | Discussion |
11:50 am - 12:05 pm | Short talk: Yoko Sugiyama (RIKEN) "Dynamic role of inhibition during visual cortical plasticity in mice" |
12:05 pm - 12:10 pm | Discussion |
12:10 am - 12:25 pm | Short talk: Alla Karpova (Janelia) "Dopamine-dependent development of primary sensory circuitry" |
12:25 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | ANIMAL COMPUTATION AND COGNITION |
| Discussion Leader: Edvard Moser (NTNU) |
7:30 pm - 8:00 pm | Edvard Moser (NTNU) "Phase precession in entorhinal grid cells" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:30 pm | Dan Margoliash (Chicago) "Early events in vocal learning" |
8:30 pm - 8:40 pm | Discussion |
8:40 pm - 9:00 pm | Marc Hauser (Harvard) "From pattern recognition to syntax: evolving a computational capacity" |
9:00 pm - 9:10 pm | Discussion |
9:10 pm - 9.25 pm | Short talk: Su Guo (UCSF) "Deciphering neuronal circuits that regulate an innate light/dark choice behavior in zebrafish" |
9:25 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | HUMAN COGNITION AND INTRINSIC STATES |
| Discussion Leader: Joy Hirsch (Columbia) |
9:00 am - 9:30 am | Joy Hirsch (Columbia) "fMRI of awareness" |
9:30 am - 9:40 am | Discussion |
9:40 am - 9:55 am | Short talk: Mark Andermann (Helsinki) "Brain-state-triggered stimulus delivery: A novel tool for probing human auditory selective attention" |
9:55 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am | Coffee Break |
10:30 am - 10:50 am | Nancy Kanwisher (MIT) "fMRI Investigations of the Functional Organization of the Ventral Visual Pathway" |
10:50 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:20 am | Read Montague (Baylor) "Using computational models to seek neural learning signals that decision-making in humans" |
11:20 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 11:45 am | Short talk: Kanaka Rajan (Columbia) "Interaction between spontaneous and stimulus-evoked activity in neural networks" |
11:45 am - 11:50 am | Discussion |
11:50 am - 12:05 pm | Short talk: Ying Zhang (Salk) "V3 spinal neurons regulate the rhythimicity of the mammalian locomotor circuits" |
12:05 pm - 12:10 pm | Discussion |
12:10 pm - 12:25 pm | Short talk: Antoine Adamantidis (Stanford) "Photostimulation of Channelrhodopsin-2 Expressing Hypocretin Neurons Mediates Arousal State Transition in Mice" |
12:25 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | HOT TOPICS: NEW METHODS |
| Discussion Leader: Winfried Denk (MPI) |
7:30 pm - 8:00 pm | Winfried Denk (MPI) "Serial block-face scanning electron microscopy: getting the data to trace the brain's wires" |
8:00 pm - 8:10 pm | Discussion |
8:10 pm - 8:25 pm | Short talk: Dmitri Chklowskii (Cold Spring Harbor Laboratory) "Analysis of the Neuropil Micro-architecture using semi-Automated 3D Reconstructions from Electron Microscopy" |
8:25 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:50 pm | Julie Simpson (Janelia) "Mapping neural circuits in Drosophila using temperature sensitive proteins that locally and reversibly change neural activity" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:20 pm | Short talk: Karl Deisseroth (Stanford) "Multimodal fast optical interrogation of neural circuitry: development and applications" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |