SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and Check-in (Office Closed 6:00 pm - 7:00 pm) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 7:40 pm | Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff |
7:40 pm - 9:30 pm | Molecular and cellular mechanisms of ovarian and tesicular differentiation |
| Discussion Leader: Richard Behringer (University of Texas) |
7:40 pm - 8:20 pm | Joanne Richards (Baylor College of Medicine) "Signaling pathways for ovarian cell differentiation" |
8:20 pm - 8:35 pm | Discussion |
8:35 pm - 9:15 pm | Ken-ichirou Morohashi (Kyushu University) "Molecular and cellular mechanisms of testis differentiation" |
9:15 pm - 9:30 pm | Discussion |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Group Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Somatic and germ cell biology of the testis |
| Discussion Leader: Humphrey Yao (NIEHS) |
9:00 am - 9:20 am | Blanche Capel (Duke University) "Sex determination and differentiation of the gonads" |
9:20 am - 9:30 am | Discussion |
9:30 am - 9:50 am | Marie-Christine Chaboissier (University of Nice) "Wnt signaling regulation of testis and germ cell differentiation" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am - 10:30 am | Coffee Break |
10:30 am - 10:50 am | Leslie Heckert (University of Kansas Medical Center) "Transcriptional regulation of testicular genes" |
10:50 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:10 am | Deborah Bogani (Harwell)
"Haploinsufficency for Map3k4 and T-associated sex reversal (Tas)" |
11:10 am - 11:15 am | Discussion |
11:15 am - 11:25 am | Marian Aalberts (Utrecht University)
"miRNA containing exosomes in seminal plasma" |
11:25 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 11:50 am | Raj Kumar (University of Kansas Medical Center) "Studies of the male germ cell niche" |
11:50 am - 12:00 pm | Discussion |
12:00 pm - 12:20 pm | Jon Oatley (Pennsylvania State University) "Spermatogonial stem cell renewal" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 1 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Male reproductive tract organs: Formation, disease, and therapeutic approaches |
| Discussion Leader: Blanche Capel (Duke University) |
7:30 pm - 7:50 pm | Barry Hinton (University of Virginia) "Epididymis differentiation and morphogenesis" |
7:50 pm - 8:00 pm | Discussion |
8:00 pm - 8:20 pm | Gen Yamada (Kumamoto University) "Signaling pathways for external genitalia development" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:50 pm | Larry Baskin (University of California, San Francisco)
"Estrogen and sexual differentiation" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:20 pm | Michael Conn (Oregon Health & Science University) "Pharmacochaperones and G protein-coupled receptor diseases" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Ovarian folliculogenesis, differentiation, and disease |
| Discussion Leader: Joanne Richards (Baylor College of Medicine) |
9:00 am - 9:20 am | Joanne Fortune (Cornell University) "Hormonal regulation of ovarian folliculogenesis" |
9:20 am - 9:30 am | Discussion |
9:30 am - 9:50 am | Outi Hovatta (Karolinska Institute) "In vitro maturation of human ovarian follicles" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am - 10:30 am | Coffee Break |
10:30 am - 10:50 am | Diego Castrillon (University of Texas Southwestern Medical Center) "Foxo genes and ovarian function" |
10:50 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:10 am | Tamara Zaytouni (Dartmouth Medical School)
"Developmental expression and regulation of Msx1 suggests a potential role in fetal gonad differentiation" |
11:10 am - 11:15 am | Discussion |
11:15 am - 11:25 am | Carlos Molina (Montclair State University)
"Hyperovulation in an ovarian-specific transgenic mouse model" |
11:25 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 11:50 am | Kathleen R. Cho (University of Michigan)
"Ovarian endometrioid adenocarcinoma" |
11:50 am - 12:00 pm | Discussion |
12:00 pm - 12:20 pm | Chun-Ming Chen (National Yang-Ming University)
"Prostate progenitor cells and cancer" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 6:00 pm | Poster Session 2 |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Oviduct and germ cell interactions |
| Discussion Leader: Barry Hinton (University of Virginia) |
7:30 pm - 7:50 pm | Susan Suarez (Cornell University) "Oviduct and sperm interactions" |
7:50 pm - 8:00 pm | Discussion |
8:00 pm - 8:20 pm | Megan Ellis (Port Stephens Fisheries Institute) "Oviductal sperm storage and fetal-maternal interactions in aplacental sharks" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:50 pm | Sean Ward (University of Nevada) "Cellular mechanisms of oviductal contractility" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:20 pm | Masaru Okabe (Osaka University) "Regulation of sperm migration into the oviduct" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Uterine differentiation, hormonal regulation, and function |
| Discussion Leader: Franco DeMayo (Baylor College of Medicine) |
9:00 am - 9:20 am | Tom Spencer (Texas A&M University) "Wnt genes and uterine differentiation" |
9:20 am - 9:30 am | Discussion |
9:30 am - 9:50 am | Serdar Bulun (Northwestern University) "Hormonal regulation of uterine disease" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am - 10:30 am | Coffee Break |
10:30 am - 10:50 am | Peter Rogers (Monash University) "Vascular biology of the uterus" |
10:50 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:10 am | Craig Park (McGill University)
"Maternal nodal signaling and pre-term birth" |
11:10 am - 11:15 am | Discussion |
11:15 am - 11:25 am | Damayanti Chakraborty (University of Kansas Medical Center)
"Natural killer cell directed uterine spiral artery remodeling impacts oxygen delivery and trophoblast lineage decisions" |
11:25 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 11:50 am | Lynn Selwood (University of Melbourne) "Uterine secretions as targets for immunocontraception" |
11:50 am - 12:00 pm | Discussion |
12:00 pm - 12:20 pm | Nathalie di Clemente (University of Paris-Sud) "Structure function studies of anti-Müllerian hormone signaling" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:00 pm - 7:30 pm | Business Meeting |
| (Nominations for the next Vice Chair; Fill out Conference Evaluation Forms; Discuss future Site & Scheduling preferences; Election of the next Vice Chair) |
7:30 pm - 9:30 pm | Innovative approaches to placental biology |
| Discussion Leader: Michael Soares (University of Kansas Medical Center) |
7:30 pm - 7:50 pm | Kat Hadjantonakis (Sloan-Kettering Institute) "Live fluorescent imaging of extraembryonic cell behaviors" |
7:50 pm - 8:00 pm | Discussion |
8:00 pm - 8:20 pm | Julie Baker (Stanford University) "Genomics of placental tissues" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:50 pm | Myriam Hemberger (Babraham Institute) "DNA methylation and trophoblast differentiation" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:20 pm | Gunther Wagner (Yale University) "Hox genes and placental evolution" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Maternal-fetal interactions during implantation, gestation, and birth |
| Discussion Leader: Anne Croy (Queen’s University) |
9:00 am - 9:20 am | Rima Slim (McGill University) "Genetics of hydatidiform moles" |
9:20 am - 9:30 am | Discussion |
9:30 am - 9:50 am | Indrani Bagchi (University of Illinois) "Steroid hormones and embryo implantation" |
9:50 am - 10:00 am | Discussion |
10:00 am - 10:30 am | Coffee Break |
10:30 am - 10:50 am | Adrian Erlebacher (New York University)
"Macrophage and dendritic cell dynamics in the pregnant mouse uterus" |
10:50 am - 11:00 am | Discussion |
11:00 am - 11:10 am | Irit Granot (Kaplan Medical Center)
"Local injury of the endometrium induces an inflammatory response that promotes successful implantation" |
11:10 am - 11:15 am | Discussion |
11:15 am - 11:25 am | Short Talk (TBA) |
11:25 am - 11:30 am | Discussion |
11:30 am - 11:50 am | Stephen Lye (Samuel Lunenfeld Research Institute) "Mechanisms of labor onset" |
11:50 am - 12:00 pm | Discussion |
12:00 pm - 12:20 pm | Ananth Karumanchi (Beth Israel Deaconess Medical Center) "Mechanisms of preeclampsia" |
12:20 pm - 12:30 pm | Discussion |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Reproductive Tract Grand Rounds |
| Discussion Leader: Indrani Bagchi (University of Illinois) |
7:30 pm - 7:50 pm | Alexander Agoulnik (Florida International University)
"Gubernaculum development and testicular descent" |
7:50 pm - 8:00 pm | Discussion |
8:00 pm - 8:20 pm | Soumen Paul (University of Kansas Medical Center)
"GATA factor function in trophoblasts" |
8:20 pm - 8:30 pm | Discussion |
8:30 pm - 8:50 pm | Jose Teixeira (Massachusetts General Hospital)
"Uterine stem cells and disease" |
8:50 pm - 9:00 pm | Discussion |
9:00 pm - 9:20 pm | Paul Denton (University of North Carolina - Chapel Hill)
"HIV models of reproductive tract infection" |
9:20 pm - 9:30 pm | Discussion |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |