SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and check-in |
4:00 pm - 6:00 pm | Afternoon Reception |
6:00 pm | Dinner |
7:25 pm - 7:30 pm | Welcome |
7:30 pm - 9:30 pm | Laser Generation of Single Wall Carbon Nanotubes |
| Discussion Leader: Michael Stuke (Max-Planck-Institut f. biophysikalische Chemie) |
7:30 pm - 8:30 pm | David Geohegan (Oak Ridge National Laboratory, Oakridge, TN) Fundamental Mechanisms, in situ Diagnostics, and Methods of Laser-Synthesis of Single-Wall Carbon Nanotubes |
8:30 pm - 9:30 pm | Ann Dillon (NREL, Golden, CO) Laser Synthesis of Single Wall Carbon Nanotubes |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
8:30 am | Photo |
9:00 am - 12:30 pm | Laser Biomaterial Interactions |
| Discussion Leader: Richard Haglund (Vanderbilt University, Nashville, TN) |
9:00 am - 10:00 am | Franz Hillenkamp (Institute for Medical Physics and Biophysics, Muenster, Germany) Understanding mechanisms without applications or applications or applications without understanding mechanisms |
10:00 am | Coffee Break |
10:15 am - 11:15 am | Alfred Vogel (Medical Laser Center, Luebeck, Germany) Femtosecond-laser-produced low-density plasmas in transparent biological media: A tool for the creation of chemical, thermal and thermomechanical effects below the optical breakdown threshold |
11:15 am - 12:15 pm | Dan Freid (University of California, San Francisco, CA) Laser Ablation and Modification of Biological Hard Tissues |
12:15 pm - 12:30 pm | 1 minute poster previews |
12:30 pm | Lunch |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Laser Semiconductor Interactions |
| Discussion Leader: Craig Arnold (Naval Research Laboratory, Washington, DC) |
7:30 pm - 8:30 pm | Kouichi Murakami (University of Tsukuba, Japan) Laser Synthesis of Si Nanoclusters |
8:30 pm - 9:30 pm | Fritz Falk (Institut fuer Physikalische Hochtechnologie, Jena, Germany) Laser Crystallization of Semiconductors |
9:30 pm | Poster Session 1 |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Laser/Organic Interactions |
| Discussion Leader: Kenneth M. Beck (Pacific Northwest National Laboratory) |
9:00 am - 10:00 am | Y. Ron Shen (University of California, Berkeley, CA) Polymer Surface Studies by Nonlinear Optical Spectroscopy |
10:00 am | Coffee Break |
10:15 am - 11:15 am | Hiroshi Fukumura (Tohoku University, Sendai, Japan) Laser Ablation Transfer of Organic Molecules |
11:15 am - 12:15 pm | Dan Bubb (Seton Hall University, Orange NJ) Resonant Infrared Pulsed Laser Deposition of Polymer Thin Films |
12:15 pm - 12:30 pm | 1 minute poster previews |
12:30 pm | Lunch |
4:00 pm - 6:00 pm | Science and Education Workshop (Optional - no A/V support) Tom Dickinson (Washington State University) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Laser Modification of Materials |
| Discussion Leader: Jøergen Schou (Risø National Lab) |
7:30 pm - 8:30 pm | Henry Helvajian (The Aerospace Corporation, Los Angeles, CA) Laser Material modification in the Fabrication of Nanosatelites |
8:30 pm - 9:30 pm | Xianfan Xu (Purdue University, West Lafayette, IN) Laser Interactions for Micromachining |
9:30 pm | Poster Session 2 |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Pulsed Laser Deposition and Surface Modification |
| Discussion Leader: Maria Dinescu (National Institute of Lasers, Plasma and Radiation Physics, Bucharest) |
9:00 am - 10:00 am | David Blank (University of Twente, The Netherlands) Initial growth studies and growth manipulation of complex oxides |
10:00 am | Coffee Break |
10:15 am - 11:15 am | Carmen Afonso (Instituto de Optica, CSIC, Madrid, Spain) Pulsed laser deposition of nanoparticle films |
11:15 am - 12:15 pm | Dieter Bäuerle (Johannes-Kepler-Universität Linz, Austria) Perspectives in Laser Surface Processing |
12:15 pm - 12:30 pm | 1 minute poster previews |
12:30 pm | Lunch |
4:00 pm - 6:00 pm | Funding and New Directions Workshop (Optional - no A/V support) Richard Haglund (Vanderbilt University) |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Ultrafast Laser Interactions |
| Discussion Leader: Ioanna Zergioti (Foundation for Research and Technology-Hellas, Institute of Electronic Structure and Laser) |
7:30 pm - 8:30 pm | Alexander Rubenchik (Lawrence Livermore National Labs, Livermore, CA) Physics of ultrashort laser ablation of metals and dielectrics |
8:30 pm - 9:30 pm | David Rayner (NRC, Ottawa, Canada) Femtosecond Laser Refractive Index Modification in Dielectrics |
9:30 pm | Poster Session 3 |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Ultrafast Laser Interactions II |
| Discussion Leader: Costas Fotakis (Foundation for Research and Technology-Hellas, Institute of Electronic Structure and Laser) |
9:00 am - 10:00 am | Klaus Sokolowski-Tinten (Institut fuer Laser- und Plasmaphysik, Universitaet Essen, Germany) X-rays going ultrafast: femtosecond time-resolved X-ray diffraction |
10:00 am | Coffee Break |
10:15 am - 11:15 am | Wolfgang Kautek (Federal Institute
for Materials Research and Testing, Berlin, Germany) Physical Chemistry of Ultrafast Interactions with Solids |
11:15 am - 12:15 am | George Reider (Vienna University of Technology, Vienna, Austria) Attosecond Laser Material Interactions |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 5:00 pm | Optional Canoe Trip with Hanna’s Paddles:
Please Sign up by Wed. Evening |
6:00 pm | Banquet |
7:30 - 9:30 pm | Banquet |
| Discussion leader: Tom Dickinson (Washington State University, Pullman, WA) |
7:30 pm | Lene Vestergaard Hau (Harvard University, Boston, MA) How to beat light on your bike |
| Closing Reception |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |