Sunday
2:00 pm - 8:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: The Future of Megacities: Sustainable Clean Water and Safe Food for People
Discussion Leader: Rai Kookana (CSIRO / University of Adelaide, Australia)
7:40 pm - 8:15 pm
Alistair Boxall (University of York, United Kingdom)
"Pharmaceutical Contamination of the World's Cities: A Threat to Food Supplies and Human Health"
8:15 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:05 pm
Bob Doherty (University of York, United Kingdom)
"Food Systems Resilience in a Global Context"
9:05 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Harmful Algal Blooms Across the Freshwater-Marine Continuum
Discussion Leader: Paul Lam (City University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
9:00 am - 9:35 am
Susie Wood (Cawthron Institute, New Zealand)
"Toxic Cyanobacteria: Ancient Organisms Thriving in the Anthropocene"
9:35 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:25 am
Group Photo / Coffee Break
10:25 am - 11:00 am
Klara Hilscherova (Masaryk University, Czech Republic)
"Cyanobacterial Blooms Commonly Produce Mixtures of Teratogenic Retinoid-Like Compounds in Water Bodies"
11:00 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:55 am
Saurabh Chatterjee (University of South Carolina, USA)
"Cyanobacterial Toxins and the Liver-Gut-Brain Axis: Implications in Aging and Obesity"
11:55 am - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address challenges women face in science and issues of diversity and inclusion. The program supports the professional growth of all members of our communities by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Karen Chan (Swarthmore College, USA) and Ceri Lewis (University of Exeter, United Kingdom)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Urban Contaminants, Food Safety and Public Health
Discussion Leader: Jing You (Jinan University, China)
7:30 pm - 8:05 pm
Yelena Sapozhnikova (U.S. Department of Agriculture, USA)
"Advances and Challenges in Residual Analysis of Chemical Contaminants in Food Safety Programs"
8:05 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 9:00 pm
Kyungho Choi (Graduate School of Public Health, Seoul National University, South Korea)
"Chemical Exposure Profiles in Urine Among Several Asian Populations: Exposure Assessment and Public Health Implications"
9:00 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Water Reuse: Challenges and Opportunities for Cities and Agriculture
Discussion Leader: Alistair Boxall (University of York, United Kingdom)
9:00 am - 9:35 am
Kara Nelson (University of California, Berkeley, USA)
"A Global Perspective on Wastewater as an Agricultural Resource: Knowledge Gaps and Opportunities"
9:35 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:25 am
Coffee Break
10:25 am - 11:00 am
Benny Chefetz (Hebrew University, Israel)
"From Wastewater to Our Plate: Are We Exposed to Pharmaceuticals by Consuming Fresh Produce?"
11:00 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:55 am
Joon Chuah (Nanyang Environment and Water Research Institute, Nanyang Technological University, Singapore)
"Environmental Sustainability in the World's Most Rapidly Developing Regions: Challenges and Opportunities for Water Management in Southeast Asia"
11:55 am - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
2:00 pm - 4:00 pm
Poster Session
4:00 pm - 6:00 pm
Towards Integrated Environmental Assessment
Discussion Leader: Ryan King (Baylor University, USA)
4:00 pm - 4:35 pm
Carla Ng (University of Pittsburgh, USA)
"The Boomerang Effect: Human Exposure to Bioaccumulative Chemicals in the Era of Global Food and Waste Trade"
4:35 pm - 4:55 pm
Discussion
4:55 pm - 5:30 pm
Xiaowei Zhang (Nanjing University, China)
"Omics Advances in Ecotoxicology: Prospective and Retrospective Applications"
5:30 pm - 5:50 pm
Discussion
5:50 pm - 6:00 pm
General Discussion
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Emerging Marine Pathogens: From Organisms for Food to Public Health
Discussion Leader: Chris Wong (Croucher Institute for Environmental Sciences, Hong Kong Baptist University, Hong Kong SAR China)
9:00 am - 9:35 am
Chelsea Wood (University of Washington, USA)
"Ghosts of Oceans Past: What Can Data on Historical Parasite Burdens Tell Us About the Future of Marine Disease?"
9:35 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:25 am
Coffee Break
10:25 am - 11:00 am
Colleen Burge (University of Maryland, Baltimore County, USA)
"Oyster Response to Multiple Strains of a Globally Distributed Pathogen, the Ostreid Herpesvirus 1"
11:00 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:55 am
Joleah Lamb (University of California, Irvine, USA)
"Marine Hygiene: Reducing Global Risks of Pathogen Exposure and Disease Outbreaks in the Anthropocene"
11:55 am - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:00 pm - 7:30 pm
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm
Antimicrobial Resistance: Water, Food and Public Health
Discussion Leader: Andrew Singer (NERC Centre for Ecology and Hydrology, United Kingdom)
7:30 pm - 8:05 pm
Andrew Singer (NERC Centre for Ecology and Hydrology, United Kingdom)
"A Case Study of Antibiotic Pollution and Resistance Selection"
8:05 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 9:00 pm
Amy Sapkota (University of Maryland School of Public Health, USA)
"Antimicrobial Resistance and the Intersections of Water Reuse, Food and Public Health"
9:00 pm - 9:20 pm
Discussion
9:20 pm - 9:30 pm
General Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
The Future of Our Food: Seafood Production in the Anthropocene
Discussion Leader: Gretchen Hofmann (University of California, Santa Barbara, USA)
9:00 am - 9:35 am
William Cheung (University of British Columbia, Canada)
"The Future of Global Marine Seafood Production"
9:35 am - 9:55 am
Discussion
9:55 am - 10:25 am
Coffee Break
10:25 am - 11:00 am
Morgan Kelly (Louisiana State University, USA)
"Capitalizing on Natural Variation to Improve Aquaculture and Restoration Efforts in the Eastern Oyster"
11:00 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:55 am
Ceri Lewis (University of Exeter, United Kingdom)
"Creating the Right Environment for an Aquaculture Dominated Future"
11:55 am - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Cross-Disciplinary Solutions: Urban Planning and Design
Discussion Leader: Kenneth Leung (The University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
4:00 pm - 4:35 pm
Liska Chan (University of Oregon, USA)
"Making-Do: Splicing Cultural, Temporal and Spatial in Immigrant Landscapes"
4:35 pm - 4:55 pm
Discussion
4:55 pm - 5:30 pm
Adelina Voutchkova-Kostal (George Washington University, USA)
"Green Chemistry Solutions Through Molecular Design for Sustainability"
5:30 pm - 5:50 pm
Discussion
5:50 pm - 6:00 pm
Closing Remarks
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure