Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Origin of Life
What we know about how we got here!
Discussion Leader: Mary Voytek (National Aeronautics and Space Administration, USA)
7:40 pm - 7:55 pm
Opening Remarks
7:55 pm - 8:10 pm
Introduction by Discussion Leader
8:10 pm - 8:40 pm
Kurt Konhauser (University of Alberta, Canada)
"Conditions on the Archean Earth and Evolution of Photoferrotrophy"
8:40 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Betul Kacar (University of Arizona, USA)
"Reconstructed Enzymes as Proxies for Ancient Biogeochemical Intermediaries"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Co-Evolution of the Geosphere and Biosphere
Discussion Leader: Joel Kostka (Georgia Institute of Technology, USA)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:40 am
Sean Crowe (Hong Kong University, Hong Kong SAR China / The University of British Columbia, Canada)
"Microbial Responses to Ocean Deoxygenation"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:15 am
Tillmann Lueders (University of Bayreuth, Germany)
"Snot or Not? Linking Bio- and Geosphere in a Methane-Rich Iodine Spring"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:15 am
Will Overholt (Friedrich Schiller University Jena, Germany)
"Microbial Drivers Fueling Carbon Flow in Groundwater"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:50 am
Thulani Makhalanyane (University of Pretoria, South Africa)
"Microbial Co-Evolution and Biogeochemistry in Terrestrial Arid Zones"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address challenges women face in science and issues of diversity and inclusion. The program supports the professional growth of all members of our communities by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizer: Denise Akob (U.S. Geological Survey, USA)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Viral Ecology: The Power of the Smallest Organisms
Discussion Leader: K. Eric Wommack (University of Delaware, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Maria Dzunkova (DOE Joint Genome Institute, USA)
"Linking Phages with Their Hosts by Viral Tagging"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:45 pm
Hiroyuki Ogata (Institute for Chemical Research, Kyoto University, Japan)
"Do Viruses Enhance the Carbon Export Down to the Deep Ocean?"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Francisco Rodriguez-Valera (Universidad Miguel Hernandez, Spain)
"Metagenomes of Marine Phages"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Ecology and Evolution of Superorganisms
Discussion Leader: Itzhak Mizrahi (Ben Gurion University of the Negev, Israel)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:40 am
Jillian Petersen (University of Vienna, Austria)
"400 Million Years of Symbiosis: Ecology and Evolution of the Ancient Symbiosis Between Marine Clams and Their Sulfur-Oxidizing Endosymbionts"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:15 am
Monica Medina (Pennsylvania State University, USA)
"Microbial-Host Codevelopment in the Upside Down Jellyfish Cassiopea xamachana "
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:15 am
An-Ni Zhang (Massachusetts Institute of Technology, USA)
"Environmental Selection Drive Functional Convergence but Not Population Convergence in Human Gut"
11:15 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:45 am
Matthew Hutchings (University of East Anglia, United Kingdom)
"Chemical Warfare in the Nests of Leafcutter Ants"
11:45 am - 11:55 am
Discussion
11:55 am - 12:20 pm
Kirsten Bos (Max Planck Institute for the Science of Human History, Germany)
"Infectious Disease History as Revealed Through Ancient Pathogens"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Advances and Applications of Human Microbiome Research
Discussion Leader: Michael Sadowsky (University of Minnesota, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
David Mills (University of California, Davis, USA)
"The Role of Milk Oligosaccharides in the Development, Persistence and Function of the Breast Fed Infant Gut Microbiome"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:45 pm
Rosa Krajmalnik-Brown (Arizona State University, USA)
"Can Changing Gut Bacterial Communities Improve Gastrointestinal and Autism Symptoms?"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Emma Wetter Slack (ETH Zurich, Switzerland)
"What Role Does the Immune System Play in Controlling Your Intestinal Microbiota?"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Insights into Microbial Species Interactions
Discussion Leader: Roland Hatzenpichler (Montana State University, USA)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:40 am
Mads Albertsen (Center for Microbial Communities, Aalborg University, Denmark)
"Towards a Fully Populated Tree of Life"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:15 am
Karoline Faust (KU Leuven, Belgium)
"Emergent Behavior in a Synthetic Gut Community"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:20 am
Karine Gibbs (Harvard University, USA)
"Surface-Surfing with a Few Million Friends: How Kin-Specific Identity Information Modulates the Emergent Behaviors of a Bacterial Swarm"
11:20 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:55 am
Karsten Zengler (University of California, San Diego, USA)
"The Social Network of Microbes and How to Unravel the Complex Interactions Within"
11:55 am - 12:05 pm
Discussion
12:05 pm - 12:30 pm
Poster Previews
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:00 pm - 7:30 pm
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
7:30 pm - 9:30 pm
Linking Microbial Physiology to Ecosystem Functions
Discussion Leader: Steven Daniel (Eastern Illinois University, USA)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
J. Colin Murrell (University of East Anglia, United Kingdom)
"Microbial Degradation of Isoprene, a Much Neglected Atmospheric Trace Gas"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:45 pm
Andreas Schramm (Aarhus University, Denmark)
"Ecophysiology and Interactions of Electrically-Conductive Cable Bacteria"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Harold Drake (University of Bayreuth, Germany)
"Darwin's Invertebrates: The Oldest Gut Ecosystem and Why It's Still Here"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
The Microverse of the Anthropocene
Applied aspects of microbiology.
Discussion Leader: Samantha Joye (University of Georgia, USA)
9:00 am - 9:15 am
Introduction by Discussion Leader
9:15 am - 9:40 am
Benjamin Woodcroft (The University of Queensland, Australia)
"Methane Cycling in Permafrost Soils"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:15 am
Tong Zhang (The University of Hong Kong, Hong Kong SAR China)
"Wastewater Resistome Revealed by Metagenomics Approaches"
10:15 am - 10:25 am
Discussion
10:25 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:15 am
Christine Shulse (DOE Joint Genome Institute, USA)
"Engineered Root Bacteria Release Plant Available Phosphate from Phytate"
11:15 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:50 am
Fabiano Thompson (Universidade Federal do Rio de Janeiro, Brazil)
"New Insights on the Great Amazon Reef"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Michaeline Albright (Bioscience Division, Los Alamos National Laboratory, USA)
"Principles for Engineering Microbial Composition and Ecosystem Functioning"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Concepts to Understand the Earth's Microverse
Discussion Leader: Thomas Curtis (Newcastle University, United Kingdom)
7:30 pm - 7:45 pm
Introduction by Discussion Leader
7:45 pm - 8:10 pm
Ashley Shade (Michigan State University, USA)
"Resilience of Microbial Communities"
8:10 pm - 8:20 pm
Discussion
8:20 pm - 8:45 pm
James Stegen (Pacific Northwest National Laboratory, USA)
"Extending Community Assembly Principles from Microbial Communities to Organic Molecules"
8:45 pm - 8:55 pm
Discussion
8:55 pm - 9:20 pm
Maureen O'Malley (University of Sydney, Australia)
"Microbial Infallibility in the Metagenomic Era"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure