Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Signaling and Regulation
Discussion Leader: Peter Chien (University of Massachusetts Amherst, United States)
7:40 pm - 7:50 pm
Introduction by Discussion Leader
7:50 pm - 8:30 pm
Michael Laub (Massachusetts Institute of Technology / Howard Hughes Medical Institute, United States)
"Specificity and Evolution of Viral-Sensing Mechanisms in Bacteria"
8:30 pm - 8:40 pm
Discussion
8:40 pm - 9:20 pm
Marie Elliot (McMaster University, Canada)
"Maverick Microbes and the Need for Speed – Streptomyces Employ Novel Cell Wall Synthesis Strategies to Support Rapid Exploratory Growth"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Cell Division
Discussion Leader: Josue Flores Kim (UMass Chan Medical School, United States)
9:00 am - 9:25 am
Mariana Pinho (Universidade NOVA de Lisboa, Portugal)
"A New Mechanism for Coordination of Bacterial Chromosome Segregation and Daughter Cell Separation"
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:40 am
Jovana Kaljevic (Université catholique de Louvain, De Duve Institute, Belgium)
"Cell Cycle-Dependent Organization of a Bacterial Centromere Through Multi-Layered Regulation of The ParABS System"
9:40 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Tung Le (John Innes Centre, United Kingdom)
"CTP Regulates Membrane-Binding Activity of The Nucleoid Occlusion Protein Noc "
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:25 am
Susan Schlimpert (John Innes Centre, United Kingdom)
"Division Without Binary Fission – Cell Division in Filamentous Actinobacteria"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:25 am
Joanna Szczepaniak (University of Oxford, United Kingdom)
"Tuning Outer Membrane Stability at The Septum"
11:25 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
John Cox (University of Tennessee Health Science Center, United States)
"FtsK Interaction with XerD Specifies the Site of Divisome Assembly in Chlamydia trachomatis "
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Shailab Shrestha (Tufts University School of Medicine, United States)
"No FtsW? No Problem! Non-Canonical Divisome Components Drive Cell Division in C. difficile "
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:25 pm
Jan Löwe (MRC Laboratory of Molecular Biology, United Kingdom)
"Bacterial Cell Division Machinery at The Cellular, Molecular and Atomic Scales"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Srividya Iyer-Biswas (Purdue University, United States) and Marie Elliot (McMaster University, Canada)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Cellular Decision-Making
Discussion Leader: Kathleen Ryan (University of California, Berkeley, United States)
7:30 pm - 7:55 pm
Karine Gibbs (University of California, Berkeley, United States)
"Cell-Cell Communication and Social Dynamics in Swarming Colonies"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Amy Camp (Mount Holyoke College, United States)
"A Novel Adaptor Protein for The AAA+ Protease ClpCP That Functions in the Developing Bacillus subtilis Spore"
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:40 pm
David Rudner (Harvard Medical School, United States)
"Spore Germination Receptors are Nutrient-Gated Ion Channels"
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Aditya Kamat (National Centre for Biological Sciences, India)
"Identification of the Caulobacter Adaptive Response Reveals Cada2, A Novel Methylation-Specific Transcription Activator"
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:25 pm
Kerwyn Huang (Stanford University, United States)
"It’s Getting Hot in Here: The Bacterial Growth Response to Temperature Shifts"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Cell Morphology and Dynamics
Discussion Leader: Srividya Iyer-Biswas (Purdue University, United States)
9:00 am - 9:25 am
Christine Jacobs-Wagner (Stanford University, United States)
"Design Principles Underlying Cellular Replication in Escherichia coli "
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:40 am
Luyi Qiu (Harvard, United States)
"Bacterial Shape: Instabilities of Rod-Shaped Cells and Formation of Helices"
9:40 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Georgia Squyres (California Institute of Technology, United States)
"Spatiotemporal Organization of Programmed Cell Death in P. aeruginosa Biofilms"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:25 am
Elitza Tocheva (University of British Columbia, Canada)
"Membrane Remodeling and Biogenesis Revealed by Cryo-Electron Tomography"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:10 am
Scott Grieshaber (University of Idaho, United States)
"Single Cell and Live Cell Imaging of Chlamydial Gene Expression Reveals That the Infectious Cell Form Is Created by Asymmetric Division of the Reticulate Body"
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:25 am
Marie Delaby (Université de Montréal, Canada)
"Evolution of a Novel Mode of Bacterial Cell Elongation by Modified Localization of the Peptidoglycan Synthesis Machinery"
11:25 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Jannik Harberding (University of Marburg , Germany)
"A Novel Regulatory Module Important for Cell Cycle Regulation in the Stalked Budding Bacterium Hyphomonas neptunium "
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Jen Amstutz (University of Missouri, United States)
"Contributions of LD-Transpeptidases to Polar Growth in Agrobacterium tumefaciens "
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:25 pm
Lotte Sogaard-Andersen (Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology, Germany)
"Regulation of Bacterial Cell Division by a Phase-Separated Biomolecular Condensate"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Structure and Transport of Genetic Material
Discussion Leader: Jan-Willem Veening (University of Lausanne, Switzerland)
7:30 pm - 7:55 pm
Briana Burton (University of Wisconsin - Madison, United States)
"New Insights into Natural Transformation"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Emma Banks (John Innes Centre, United Kingdom)
"Illuminating the Lifecycle of a Caulobacter crescentus Gene Transfer Agent"
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:40 pm
Martin Thanbichler (University of Marburg, Germany)
"Interplay Between the NTPases ParA and ParB During Bacterial Chromosome Segregation"
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Helen Blaine (Washington University in St. Louis, United States)
"Multiple Domains Contribute to The Role of DciA During The Mycobacterial Cell Cycle"
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:25 pm
Joe Pogliano (University of California, San Diego, United States)
"Assembly of the Phage Nucleus During Phage Replication"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Cell Wall and Cell Envelope
Discussion Leader: Ethan Garner (Harvard University, United States)
9:00 am - 9:25 am
Thomas Bernhardt (Harvard Medical School, United States)
"Coordination of Outer Membrane and Cell Wall Biogenesis in Gram-Negative Bacteria"
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:40 am
Damian Ekiert (New York University School of Medicine, United States)
"Complex Machines Driving Lipid Transport Across the Bacterial Cell Envelope"
9:40 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Anna Brogan (Harvard Medical School, United States)
"A New Bacterial Domain Involved in Mechanotransduction"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:25 am
Sloan Siegrist (University of Massachusetts Amherst, United States)
"Engineering the Mycobacterial Cell Envelope"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:25 am
Erkin Kuru (Harvard Medical School, United States)
"Fluorogenic Amino Acid Containing Nanosensors Illuminate Bacterial Macromolecular Machineries in High Spatiotemporal Resolution"
11:25 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Wan Zhen Chua (National University of Singapore, Singapore)
"High-Throughput Barcode Sequencing Revealed Interchangeability of Capsule Transporters in Streptococcus pneumoniae "
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Benjamin Bratton (Vanderbilt University Medical Center, United States)
"Reconstructing the 3D Shape of Bacterial Cells Reveals Geometric Enrichment of Proteins at the Cell Surface"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:25 pm
Enrique Rojas (New York University, United States)
"Mechanical Mechanisms of Cell Width Maintenance"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Motility
Discussion Leader: Daniel Kearns (Indiana University Bloomington, United States)
7:30 pm - 7:55 pm
Tam Mignot (Aix-Marseille Université / CNRS, France)
"Linking Scales in Myxococcus xanthus : Molecular Basis of Multicellular Transitions during Predation"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 8:10 pm
Caroline Dunn (Indiana University, United States)
"Flagellar Basal Bodies of Bacillus subtilis are Immobilized Prior to Insertion of the Rod Through the Peptidoglycan"
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:25 pm
Jay Tang (Brown University, United States)
"Rapid Growth and Transient Swimming Motility of Enterobacter sp. SM3"
8:25 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 8:55 pm
Gladys Alexandre (University of Tennessee, United States)
"Chemotaxis Signaling Regulates Metabolism in Alphaproteobacteria"
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:10 pm
Chandler Hellenbrand (University of Wisconsin - Madison, United States)
"Flagellum-Mediated Surface Sensing Stimulates the Caulobacter Cell Cycle"
9:10 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:25 pm
Philip Adams (National Institutes of Health, United States)
"Regulation of B. burgdorferi Motility; Consequences for Infectivity"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Discuss Future Dates and Venue; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Cellular Organization and Structure
Discussion Leader: Jennifer Herman (Texas A&M University, United States)
9:00 am - 9:25 am
Silvia Bulgheresi (University of Vienna, Austria)
"A Mouthful of Symbionts - Cell Biology of Multicellular Neisseriaceae"
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:40 am
Paul Straight (Texas A&M University, United States)
"Cellular Organization of Biosynthetic Pipelines for Secondary Metabolism"
9:40 am - 9:45 am
Discussion
9:45 am - 9:55 am
Hesper Rego (Yale University, United States)
"Subcellular Organization of Central Carbon Metabolism in Mycobacteria"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:25 am
Anthony Vecchiarelli (University of Michigan, United States)
"Mechanisms of Organelle Trafficking in Bacteria"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:10 am
Felix Ramos-Leon (National Cancer Institute-National Institutes of Health, United States)
"A Novel NTPase Controls Selection of Plane of Cell Division in Staphylococcus aureus "
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:25 am
Daniel Eaton (Harvard Medical School, United States)
"An Essentialome-Wide CRISPRi Screen for Cell Cycle Defects with Barcoded Live-Cell Microscopy"
11:25 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:40 am
Adrienne Brauer (Washington University in St. Louis, United States)
"Genetic and Metabolomic Analysis Identify Cytoplasmic Condensation as a Distinct Stress Response to Starvation in E. coli "
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Keren Lasker (The Scripps Research Institute, United States)
"The Molecular Mechanisms of PopZ Condensation"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:25 pm
Arash Komeili (University of California, Berkeley, United States)
"Discovery and Characterization of Lipid-Bounded Organelles in Bacteria"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Cell Biology and Interspecies Interactions
Discussion Leader: Kristina Jonas (Stockholm University, Sweden)
7:30 pm - 7:40 pm
Géraldine Laloux (University of Louvain, Belgium)
"Cell Cycle of a Predatory Bacterium Vampirizing Its Prey Through the S-Layer"
7:40 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 8:10 pm
Andrew Lovering (University of Birmingham, United Kingdom)
"The Molecular Mechanisms Underpinning Bacterial Predation by Bdellovibrio"
8:10 pm - 8:15 pm
Discussion
8:15 pm - 8:40 pm
Jeanne Salje (Cambridge University)
"Orientia tsutsugamushi : Bacterial Growth and Division in the Eukaryotic Cytoplasm"
8:40 pm - 8:45 pm
Discussion
8:45 pm - 8:55 pm
Donghyun Park (Scripps Research, United States)
"Developmental Transitions Coordinate Assembly of the Coxiella burnetii Dot/Icm Type IV Secretion System"
8:55 pm - 9:00 pm
Discussion
9:00 pm - 9:25 pm
Urs Jenal (University of Basel, Switzerland)
"Surface Colonization of a Human Pathogen Revisited"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure