Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome from the GRC Chair
7:40 pm - 9:30 pm
Advances in Perovskites
Discussion Leader: Linn Leppert (University of Twente, The Netherlands)
7:40 pm - 8:20 pm
Mischa Bonn (Max Planck Institute for Polymer Research, Germany)
"Can We Control Electron-Phonon Interactions in Electro-Optic Materials Using Resonant Terahertz Cavities?"
8:20 pm - 8:35 pm
Discussion
8:35 pm - 9:15 pm
Emilio Palomares (Institute of Chemical Research of Catalonia (ICIQ), Spain)
"The Role of Interfaces on Perovskite Solar Cell Performance"
9:15 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Organic Materials for Next Generation Electronics and Opto Electronics
Discussion Leader: Jovana Milic (Adolphe Merkle Institute, Switzerland)
9:00 am - 9:40 am
Ángela Sastre-Santos (Universidad Miguel Hernández de Elche, Spain)
"MetalloPhthalocyanines as Efficient Hole Transporting Materials in Perovskite Solar Cells"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Miquel Solà (Universitat de Girona, Spain)
"Photoinduced Charge Separation in Dyads Involving Complexes of C60 and Nanohoops with Different Levels of π-extension and Aromaticity"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Luca Beverina (University of Milano-Bicocca, Italy)
"Molecular Dopants for Organic Semiconductors: Design, Sustainable Synthesis and Doping Mechanism as a Function of the Target Semiconductor"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hour™
The GRC Power Hour™ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Thuc-Quyen Nguyen (University of California, Santa Barbara, United States) and Elizabeth von Hauff (Fraunhofer FEP / TU Dresden, Germany)
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Advances in Organic Materials For (Opto)Electronics
Discussion Leader: Renaud Demadrille (CEA, France)
6:00 pm - 6:40 pm
Nazario Martín (Complutense University of Madrid, Spain)
"The Search for Hole Transporting Materials in Long-Term Perovskite Solar Cells"
6:40 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:40 pm
Han Young Woo (Korea University, South Korea)
"Conjugated Polymers and Polyelectrolytes for Application in Organic/Inorganic Electronic Devices"
7:40 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Structure, Function and Morphology in Organic Electronics
Discussion Leader: Fabio Cicoira (Polytechnique Montreal, Canada)
9:00 am - 9:40 am
Harald Ade (North Carolina State University, United States)
"Stability Issues of Organic Solar Cells: Morphology Degradation, Interlayer Diffusion, and Interface Reactions"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Natalie Stingelin (Georgia Institute of Technology, United States)
"From the Katana, Swiss Chocolates to Organic Semiconductors"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 11:50 am
Manjunatha Reddy G N (University of Lille, CNRS, France)
"Resolving Atomic-Scale Interactions in Non-Fullerene Acceptor Organic Solar Cells by High-Field NMR Crystallography"
11:50 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Renaud Demadrille (CEA, France)
"Development of Photochromic Photosensitizers, a New Strategy for the Development of Semi-Transparent Solar Cells with Variable Optical Properties"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Perovskite Device Physics
Discussion Leader: Omer Yaffe (Weizmann Institute of Science, Israel)
6:00 pm - 6:40 pm
Alessandro Troisi (University of Liverpool, United Kingdom)
"Digital Materials Discovery in Organic Electronics"
6:40 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:40 pm
Yana Vaynzof (TU Dresden, Germany)
"Perovskite Device Physics"
7:40 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Bio-Inspired Applications
Discussion Leader: Mario Caironi (Istituto Italiano di Tecnologia, Italy)
9:00 am - 9:20 am
Andrea Carlini (Northwestern University, United States)
"Wearable Devices for Advanced Biosensing and Tissue Engineering"
9:20 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:50 am
Samantha McCuskey (National University of Singapore, Singapore)
"Conjugated Polyelectrolytes in Bioelectronic Composites: Energy Generation and Storage"
9:50 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:20 am
Fabio Cicoira (Polytechnique Montreal, Canada)
"Flexible, Stretchable and Healable Organic Electronics"
10:20 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:40 am
Guglielmo Lanzani (Italian Institute of Technology/Politecnico di Milano, Italy)
"The Organic Abiotic/Biotic Interface"
11:40 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:20 pm
Sahika Inal (King Abdullah University of Science and Technology, Saudi Arabia)
"Organic Mixed Conductors in Bioelectronic Applications"
12:20 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Advances in Spectroscopy on Organic and Hybrid Materials
Discussion Leader: Manjunatha Reddy G N (University of Lille, CNRS, France)
6:00 pm - 6:40 pm
Elisabetta Collini (University of Padova, Italy)
"Coherent Multidimensional Techniques for the Characterization of Nanomaterials: the Example of Quantum Dots and Plexcitonic Nanohybrids"
6:40 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:15 pm
Kenan Gundogdu (North Carolina State University, United States)
"Quantum Analog of Vibration Isolation- A Path to Designing High Temperature Quantum Materials"
7:15 pm - 7:20 pm
Discussion
7:20 pm - 7:35 pm
Linn Leppert (University of Twente, The Netherlands)
"Excitons in Heterogeneous Halide Perovskites From First Principles"
7:35 pm - 7:40 pm
Discussion
7:40 pm - 7:55 pm
Omer Yaffe (Weizmann Institute of Science, Israel)
"Structural Dynamics in Perovskites"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair
9:00 am - 12:30 pm
Organic Photonics and Optoelectronics
Discussion Leader: Kenan Gundogdu (North Carolina State University, United States)
9:00 am - 9:40 am
Magnus Jonsson (Linköping University, Sweden)
"Organic Conducting Polymers as New Materials Platform for Dynamic Nanooptics"
9:40 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:05 am
Mario Caironi (Istituto Italiano di Tecnologia, Italy)
"Printed and Flexible Organic Electronics"
10:05 am - 10:10 am
Discussion
10:10 am - 10:25 am
Aleeza Farrukh (University of California, Irvine, United States)
"Cephalopod-Inspired Bioelectronic Devices"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:40 am
Koen Vandewal (Hasselt University - IMO-IMOMEC, Belgium)
"Sub-Gap and Tail States in Organic Semiconductors"
11:40 am - 11:50 am
Discussion
11:50 am - 12:05 pm
Jovana Milic (Adolphe Merkle Institute, Switzerland)
"Organic and Supramolecular Chemistry for Energy Applications"
12:05 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:25 pm
Dan Zhao Jonsson (Linköping University, Sweden)
"Organic Thermoelectrics"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Electronic Transport in Organic Semiconductors
Discussion Leader: Dan Zhao Jonsson (Linköping University, Sweden)
6:00 pm - 6:40 pm
Christian Müller (Chalmers University of Technology, Sweden)
"Mixing, Molecular Doping and their Influence on the Electrical and Mechanical Properties of Organic Semiconductors"
6:40 pm - 7:00 pm
Discussion
7:00 pm - 7:40 pm
Annamaria Petrozza (Istituto italiano di Tecnologia, Italy)
"Perovskite Physics"
7:40 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure