Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Imaging the Dark Universe
Discussion Leader: Jeff Kuhn (University of Hawaii, United States)
7:40 pm - 8:25 pm
Katherine Bouman (California Institute of Technology, United States)
"Capturing our Dynamic Galactic Black Hole with Computational Imaging"
8:25 pm - 8:40 pm
Discussion
8:40 pm - 9:15 pm
Chihway Chang (University of Chicago, United States)
"Probing Dark Energy with Galaxy Surveys"
9:15 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Astronomical and Space Imaging
Discussion Leaders: James Fienup (University of Rochester, United States) and Meredith Kupinski (University of Arizona, United States)
9:00 am - 9:40 am
Maud Langlois (CNRS/CRAL, France)
"Technological Challenges for High Contrast Imaging and Spectroscopy of Exoplanets"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Aaron Bauer (University of Rochester, United States)
"Moving Beyond Conventional Optics: Quantifying the Advantages of Freeform Optics Design"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Nicole Bienert (University of Southern California, United States)
"Tomographically Estimating Internal Properties of the Earth and Celestial Bodies with Distributed Radars"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Laura Waller (University of California, Berkeley, United States) and Mini Das (University of Houston, United States)
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Quantum and Optical Imaging
Discussion Leader: Nick Vamivakas (University of Rochester, United States)
7:30 pm - 8:10 pm
Miguel Alonso (Ecole Centrale de Marseille, France)
"Determining the 3D Position and Orientation of Molecules Using 3D Polarization"
8:10 pm - 8:30 pm
Discussion
8:30 pm - 9:10 pm
Hugo Defienne (CNRS - Sorbonne University, France)
"Adaptive Optics with Entangled Photons"
9:10 pm - 9:30 pm
Discussion
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Live High-Speed Biomedical and Medical Imaging
Discussion Leader: Mini Das (University of Houston, United States)
9:00 am - 9:40 am
Maciej Wojtkowski (International Centre for Translational Eye Research, Institute of Physical Chemistry PAS, Poland)
"Spatio-Temporal Optical Coherence (STOC) Manipulation: A Way to Improve 3-D in vivo Imaging"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Alipasha Vaziri (Rockefeller University, United States)
"Towards Cortex-Wide Volumetric Recording of Neuroactivity at Cellular Resolution"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Rafael Piestun (University of Colorado Boulder, United States)
"Towards Ultrathin Endomicroscopy for Deep Brain Imaging"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Adaptive Optics and Turbid Media
Discussion Leader: Fei Xia (CNRS/LKB/École Normale Superieure, France)
7:30 pm - 8:00 pm
Abbie Watnik (US Naval Research Laboratory, United States)
"Challenges and Techniques for Highly Turbid Underwater Imaging"
8:00 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:40 pm
Tomas Cizmar (Leibniz-IPHT, Germany)
"How to Image Anywhere in the Brain Through 100um Thin Fibre"
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:20 pm
Sixian You (Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Towards Richer and Deeper Label-Free Microscopy: Light Manipulation by Leveraging Complex Media"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Artificial Intelligence in Image Science
Discussion Leaders: George Barbastathis (Massachusetts Institute of Technology, United States) and Laura Waller (University of California, Berkeley, United States)
9:00 am - 9:40 am
Charles Bouman (Purdue University, United States)
"Machine Learning in Computational Imaging"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Lei Tian (Boston University, United States)
"Advancing Computational Microscopy with Deep Learning"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Ulugbek Kamilov (Washington University in St. Louis, United States)
"Computational Imaging Using Priors Implicit in Restoration Networks"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Elastography in Biomedical and Medical Imaging
Discussion Leaders: Amy Oldenburg (University of North Carolina at Chapel Hill, United States) and Fernando Zvietcovich (Pontificia Universidad Católica del Perú, Peru)
7:30 pm - 8:00 pm
Kevin Parker (University of Rochester, United States)
"Reverberant Shear Wave Fields: Enabling Multiple Modalities and Estimators for Elastography"
8:00 pm - 8:10 pm
Discussion
8:10 pm - 8:40 pm
Kirill Larin (University of Houston, United States)
"From Light to Mechanics: Quantifying Tissue Properties with Optical Coherence Elastography"
8:40 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:20 pm
Steven Adie (Cornell University, United States)
"Methods for Ultra-Deep OCT"
9:20 pm - 9:30 pm
Discussion
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Eyes and Vision
Discussion Leaders: Kristina Irsch (CNRS & Johns Hopkins University, France) and Ji Yi (Johns Hopkins University, United States)
9:00 am - 9:40 am
Jennifer Hunter (University of Waterloo, Canada)
"Adaptive Optics Fluorescence Lifetime Ophthalmoscopy of the Retina"
9:40 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:30 am
Coffee Break
10:30 am - 11:10 am
Juliette McGregor (University of Rochester, United States)
"Advancing Regenerative Therapies with Adaptive Optics Calcium Imaging in the Living Eye"
11:10 am - 11:30 am
Discussion
11:30 am - 12:10 pm
Jean-Louis de Bougrenet de la Tocnaye (IMT Atlantique, France)
"Novel Smart Contact Lens Eye Assistants for a Cybernetic Vision"
12:10 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:00 pm
Free Time
4:00 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 9:30 pm
Imaging in Emerging Consumer Displays
Discussion Leader: Daniel Nikolov (University of Rochester, United States)
7:30 pm - 8:20 pm
Patrice Genevet (Colorado School of Mines, United States)
"Metasurfaces for 3D Imaging"
8:20 pm - 8:40 pm
Discussion
8:40 pm - 9:10 pm
Kai-Han Chang (General Motors , United States)
"Imaging and Sensing in Automotive Displays"
9:10 pm - 9:30 pm
Discussion
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure