Sunday
2:00 pm - 9:00 pm
Arrival and Check-in
6:00 pm - 7:00 pm
Dinner
7:30 pm - 7:40 pm
Introductory Comments by GRC Staff / Welcome and Introduction from the Chairs
7:40 pm - 9:30 pm
Keynote Session: Molecular and Cellular Mechanisms Underlying Synapse Physiology
Discussion Leader: Tim Mosca (Thomas Jefferson University, United States)
7:40 pm - 8:15 pm
Thomas Sudhof (Stanford University, United States)
"How To Make A Synapse: The Basics"
8:15 pm - 8:25 pm
Discussion
8:25 pm - 8:45 pm
Jonas Ries (European Molecular Biology Laboratory (EMBL), Germany)
"Super-Resolution Microscopy For Structural Cell Biology"
8:45 pm - 8:50 pm
Discussion
8:50 pm - 9:10 pm
Dayu Lin (NYULMC, United States)
"The Multi-Phase Plasticity Underlying Winner Effect"
9:10 pm - 9:15 pm
Discussion
9:15 pm - 9:25 pm
Nagaraju Dhanyasi (Harvard University, United States)
"A Longitudinal Analysis of The Connectivity of Parallel Fibers to Purkinje Cells in Postnatal Life via Serial Section Electron Microscopy"
9:25 pm - 9:30 pm
Discussion
Monday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Development of The Nervous System
Discussion Leader: Johannes Hell (University of California, Davis, United States)
9:00 am - 9:20 am
Hongjun Song (University of Pennsylvania, United States)
"Epitranscriptomic Regulation of Neurogenesis in The Mammalian Brain"
9:20 am - 9:25 am
Discussion
9:25 am - 9:45 am
Juergen Knoblich (Institute of Molecular Biotechnology (IMBA), Austria)
"Using Cerebral Organoids To Discover Human-Specific Mechanisms of Brain Development"
9:45 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:10 am
Xiang Yu (Peking University, China)
"Molecular Mechanisms Underlying Global Cross-Brain Region Plasticity in Developing Mouse Sensory Cortices"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:25 am
Daichi Kawaguchi (The University of Tokyo, Japan)
"Epigenetic Dysregulation in Developing Neocortical Neurons Associated with Neurodevelopmental Disorders"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 10:55 am
Coffee Break
10:55 am - 11:15 am
Oscar Marin (King's College London, United Kingdom)
"Cellular And Molecular Mechanisms Controlling The Maturation of Cortical Interneurons"
11:15 am - 11:20 am
Discussion
11:20 am - 11:40 am
Song-Hai Shi (Tsinghua University, China)
"Assembly And Operation Of The Neocortex Under Normal and Disease Conditions"
11:40 am - 11:45 am
Discussion
11:45 am - 11:55 am
Daniel Liu (Stanford University, United States)
"Dissecting Stem Cell Hierarchies in Human Brain Development"
11:55 am - 12:00 pm
Discussion
12:00 pm - 12:10 pm
Wenyu Wen (Fudan University, China)
"STAU2 Condensates Regulate mRNA Transport and Translation in Neuronal Dendrites"
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Xiaoyin Chen (Allen Institute for Brain Science, United States)
"Whole-Cortex In Situ Sequencing Reveals Peripheral Input-Dependent Cell Type-Defined Area Identity"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
3:00 pm - 4:00 pm
The GRC Power Hourâ„¢
The GRC Power Hourâ„¢ is designed to address diversity and inclusion in the scientific workplace by providing a safe environment for informal and meaningful conversations amongst colleagues of all career stages. The program supports the professional growth of all members of our communities, including ethnicity, race and/or gender identity by providing an open forum for discussion and mentoring.
Organizers: Yi Zuo (University of California, Santa Cruz, United States) and Hwai-Jong Cheng (Institute of Molecular Biology, Academia Sinica, Taiwan, Taiwan)
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Sensory Systems
Discussion Leader: Alexander Chesler (National Institutes of Health, United States)
6:00 pm - 6:20 pm
Qiufu Ma (Westlake University, China)
"From Pain Circuit Mapping to Acupuncture Studies"
6:20 pm - 6:25 pm
Discussion
6:25 pm - 6:45 pm
Ron Yu (Stowers Institute, United States)
"Mechanisms Underlying Odor Imprinting During The Critical Period of Olfactory System Development"
6:45 pm - 6:50 pm
Discussion
6:50 pm - 7:00 pm
Marito Hayashi (Harvard Medical School, United States)
"Gut Sensory Cell Lineages That Differentially Control Feeding and Gut Motility"
7:00 pm - 7:05 pm
Discussion
7:05 pm - 7:25 pm
Tian Xue (University of Science and Technology of China, China)
"Non-Image-Forming Photoreceptors Improve Visual Orientation Selectivity And Image Perception"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:40 pm
Shang Ma (UT Southwestern, Dallas, United States)
"Excessive Mechanotransduction in Sensory Neurons Disrupts Musculoskeletal Development"
7:40 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Tuesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Group Photo
9:00 am - 12:30 pm
Interactions Between Nervous and Other Systems
Discussion Leader: Ron Yu (Stowers Institute, United States)
9:00 am - 9:20 am
Junying Yuan (Interdisciplinary Research Center on Biology and Chemistry, Shanghai Institute of Organic Chemistry, China)
"RIPK1 and Neurological Diseases"
9:20 am - 9:25 am
Discussion
9:25 am - 9:45 am
Christoph Thaiss (University of Pennsylvania, United States)
"Environmental Control of Body-Brain Interactions"
9:45 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:10 am
Wei Li (NIH, United States)
"Metabolic Adaptation during Hibernation Regulates Local Immune Cells and Confers Neuroprotection"
10:10 am - 10:15 am
Discussion
10:15 am - 10:25 am
MENGTONG LI (Columbia University, United States)
"Body-Brain Circuits for Fat Preference and Immunity Control"
10:25 am - 10:30 am
Discussion
10:30 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Francisco Quintana (Harvard Medical School, United States)
"Regulation of CNS Inflammation by Astrocytes"
11:20 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:45 am
Beth Stevens (Boston Children's Hospital /Broad Institute/ HHMI, United States)
"Neuroimmune Mechanisms of Cellular Vulnerability in A Rare Disease Cohort"
11:45 am - 11:50 am
Discussion
11:50 am - 12:10 pm
Xin Duan (University of California, San Francisco, United States)
"Perivascular Neurons Instruct 3D Vascular Lattice Formation via Neurovascular Contact"
12:10 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Donald Iain MacDonald (NIH, United States)
"Defining The Role of Nociceptor Neuropeptides in Pain and Inflammation"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Synapse and Synaptic Functions
Discussion Leader: Peter Scheiffele (Biozentrum, University of Basel, Switzerland)
6:00 pm - 6:20 pm
Graeme Davis (University of California, San Francisco, United States)
"Toward Unifying Mechanisms of Homeostatic Plasticity"
6:20 pm - 6:25 pm
Discussion
6:25 pm - 6:45 pm
Shujia Zhu (Center for Excellence in Brain Science and Intelligence Technology, Chinese Academy of Sciences , China)
"Diverse NMDA Receptor Structures Illuminate Synaptic Function And Brain Disorders"
6:45 pm - 6:50 pm
Discussion
6:50 pm - 7:10 pm
Daniel Choquet (CNRS, France)
"How AMPA Receptor Nanoscale Dynamic Organization Dictates Synaptic Function"
7:10 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:35 pm
Yasunori Hayashi (Kyoto University, Japan)
"Liquid-Liquid Phase Separation of CaMKII Associated Proteins"
7:35 pm - 7:40 pm
Discussion
7:40 pm - 7:45 pm
General Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Xiandeng Wu (HKUST, Hong Kong SAR China)
"Short-Distance Vesicle Transport via Phase Separation"
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Wednesday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am - 12:30 pm
Disease Models and Mechanisms
Discussion Leader: Yi Sun (Tongji Hospital, Shanghai, China, China)
9:00 am - 9:25 am
Alexander M. Cruickshank Lecture: Aaron Gitler (Stanford University, United States)
"Defining ALS Mechanisms at Single-Cell Resolution"
9:25 am - 9:30 am
Discussion
9:30 am - 9:55 am
Youming Lu (Huazhong University of Sciences and Technology, China)
"Strucutral Basis for Aifm3 Regulation of Emotion"
9:55 am - 10:00 am
Discussion
10:00 am - 10:15 am
Victor Luna (Temple University, United States)
"The Role of Neurogenesis And Its Downstream Synaptic Targets in Mediating Behavioral Sex Differences in Aged Mice"
10:15 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:30 am
Yi Sun (Tongji Hospital, Shanghai, China, China)
"Wide-Spread Molecular and Cellular Pathological Manifestations Mirroring Rett Syndrome in MeCP2-T158M Monkeys"
10:30 am - 10:35 am
Discussion
10:35 am - 11:00 am
Coffee Break
11:00 am - 11:20 am
Yelin Chen (IRCBC, Chinese Academy of Sciences, China)
"GluN2A Mediates Ketamine-Induced Fast Antidepressant Responses"
11:20 am - 11:25 am
Discussion
11:25 am - 11:35 am
Kai Liu (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong SAR China)
"Functional Optic Tract Rewiring via Subtype- and Target-Specific Axonal Regeneration and Synaptic Transmission Enhancement"
11:35 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:50 am
Raffaella Lucciola (Salk Institute for Biological Studies, United States)
"Drivers of Neuronal Identity Instability in Alzheimer’s Disease"
11:50 am - 11:55 am
Discussion
11:55 am - 12:05 pm
Javier Diaz Alonso (UC Irvine, United States)
"Contrasting Synaptic Roles of MDGA1 and MDGA2"
12:05 pm - 12:15 pm
Discussion
12:15 pm - 12:25 pm
Xiajing Tong (ShanghaiTech University, China)
"Sexual Dimorphism in Dopaminergic Neuron Degeneration: Insights into the Prevalence of Parkinson’s Disease"
12:25 pm - 12:30 pm
Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Inhibitory Synapse and E/ibalance
Discussion Leader: Shiva Tyagarajan (University of Zurich, Switzerland)
6:00 pm - 6:20 pm
Richard Tsien (New York University Grossman School of Medicine, United States)
"Genetic Approach To Interneuron Diversity Of Form And Function"
6:20 pm - 6:25 pm
Discussion
6:25 pm - 6:45 pm
Wei Lu (NINDS, NIH, United States)
"Regulation of GABAA Receptors by Transmembrane Accessory Proteins"
6:45 pm - 6:50 pm
Discussion
6:50 pm - 7:10 pm
Scott Soderling (Duke University, United States)
"Proximity Proteomics to Reveal Synaptic Mechanisms"
7:10 pm - 7:15 pm
Discussion
7:15 pm - 7:30 pm
Menglong Zeng (Massachusetts Institute of Technology, United States)
"Charactering The Molecular Architecture of Excitatory Synapses onto GABAergic Interneurons"
7:30 pm - 7:35 pm
Discussion
7:35 pm - 7:45 pm
Maria Conde-Dusman (King's College London, United Kingdom)
"Influence of Early Sensory Experience in the Shaping of Cortical Circuits"
7:45 pm - 7:50 pm
Discussion
7:50 pm - 8:00 pm
General Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Thursday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
8:30 am - 9:00 am
Business Meeting
Nominations for the Next Vice Chair(s); Complete the GRC Evaluation Forms; Election of the Next Vice Chair(s)
9:00 am - 12:30 pm
Neural Circuits and Behavior
Discussion Leader: Jun Ding (Stanford University, United States)
9:00 am - 9:20 am
Hailan Hu (Zhejiang University, China)
"Neuron-Glia Interaction in Depression"
9:20 am - 9:25 am
Discussion
9:25 am - 9:45 am
Pascal Kaeser (Harvard Medical School, United States)
"Regulatory Mechanisms in Synaptic Circuits"
9:45 am - 9:50 am
Discussion
9:50 am - 10:00 am
Ju Lu (University of California Santa Cruz, United States)
"Distinct Behavioral Effects of a Serotonergic Psychedelic and A Non-Hallucinogenic Analog"
10:00 am - 10:05 am
Discussion
10:05 am - 10:15 am
George Mountoufaris (Caltech, United States)
"Neuropeptide Signaling is Required to Implement the Neural Dynamics Encoding a Persistent Internal Behavioral State"
10:15 am - 10:20 am
Discussion
10:20 am - 10:50 am
Coffee Break
10:50 am - 11:10 am
Christian Lüscher (University of Geneva, Switzerland)
"Synaptic Basis of Addictive Behavior"
11:10 am - 11:15 am
Discussion
11:15 am - 11:35 am
Minmin Luo (Chinese Institute for Brain Research, Beijing, China)
"A Corticoamygdalar Circuit Controls Reward Devaluation And Depression"
11:35 am - 11:40 am
Discussion
11:40 am - 11:50 am
Harris Kaplan (Harvard University, United States)
"Instinctive Behavior Circuit Development is Shaped by Sensory Input, Sex, Region, and Function"
11:50 am - 11:55 am
Discussion
11:55 am - 12:05 pm
Tao Yang (Westlake University, China)
"Plastic and Stimulus-Specific Coding of Salient Events in The Central Amygdala"
12:05 pm - 12:10 pm
Discussion
12:10 pm - 12:20 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
12:20 pm - 12:25 pm
Discussion
12:25 pm - 12:30 pm
General Discussion
12:30 pm - 1:30 pm
Lunch
1:30 pm - 4:30 pm
Free Time
4:30 pm - 6:00 pm
Poster Session
6:00 pm - 8:00 pm
Keynote Session: Circuitry Functions with Enabling Technologies
Discussion Leader: Guo-li Ming (University of Pennsylvania, United States)
6:00 pm - 6:35 pm
Liqun Luo (Howard Hughes Medical Institute / Stanford University, United States)
"Wiring Specificity of Neural Circuits"
6:35 pm - 6:40 pm
Discussion
6:40 pm - 7:00 pm
Yulong Li (Peking University, China)
"Spying On Neuromodulator Dynamics in vivo by Constructing Muti-Color Genetically-Encoded Sensors"
7:00 pm - 7:05 pm
Discussion
7:05 pm - 7:25 pm
Shernaz Bamji (University of British Columbia, Canada)
"Post-Translational Palmitoylation In Brain Development And Disease"
7:25 pm - 7:30 pm
Discussion
7:30 pm - 7:40 pm
Shan Meltzer (Harvard University, United States)
"Gamma-Protocadherins Control Synapse Formation and Peripheral Branching of Touch Sensory Neurons"
7:40 pm - 7:45 pm
Discussion
7:45 pm - 7:55 pm
Short Talk Selected from Poster Abstracts
7:55 pm - 8:00 pm
Discussion
8:00 pm - 9:00 pm
Dinner
Friday
7:30 am - 8:30 am
Breakfast
9:00 am
Departure