Saturday, June 17, 2000 |
14:00 - 23:00 |
Registration |
18:00 |
Dinner |
Sunday Morning, June 18 |
7:30 |
Breakfast |
|
Michael D. Ward
Opening Comments |
Session S-AM
|
Organic Assemblies for Optoelectronics and Ferroelectrics |
|
Discussion Leader: Seth Marder (University of Arizona)
Overview |
9:00 - 9:40 |
Joseph W. Perry (University of Arizona)
Optoelectronic Properties of Conjugated Organic Molecules |
10:00 - 10:30 |
Break |
10:30 - 11:10 |
Mark D. Hollingsworth (Kansas State University)
Ferroelastic and Ferroelectric Domain Switching in Organic Inclusion Compounds |
11:30 - 12:10 |
Juerg Hulliger (University of Berne)
Polarity Formation in Molecular Crystals: A General Principle and Experimental Confirmation |
12:30 - |
Lunch |
Sunday Evening, June 18 |
18:00 - 19:00 |
Dinner |
Session S-PM
|
Functional Organic Molecules at Interfaces |
|
Discussion Leader: Neal Armstrong (University of Arizona)
Overview |
19:30 - 20:10 |
Klaus Mullen (Max-Planck-Institut für Polymerforschung, Mainz)
From Benzene to 2-D and 3-D Nanoparticles |
20:30 - 21:10 |
James Heath (University of California, Los Angeles)
Wires, Switches, and Wiring: Chemically Assembled Electronic Nanocomputers |
Monday Morning, June 19 |
7:30 |
Breakfast |
Session M-AM
|
Crystal Design and Solid State Reactivity |
|
Discussion Leader: Bruce M. Foxman (Brandeis University)
Overview |
8:50 - 9:30 |
Joseph Lauher (State University of New York, Stony Brook)
Strategies for Supramolecular Synthesis: The Designed Preparation of a Poly(triacetylene) |
9:50 - 10:20 |
Break |
10:20 - 11:00 |
Fumio Toda (Okayama University of Science)
Control of Molecular Structures and Molecular Dynamics in the Solid State |
11:20 - 12:00 |
Volker Enkelmann (Max-Planck-Institut für Polymerforschung, Mainz)
Wavelength effects in photochemical dimerizations and polymerizations |
12:30 |
Lunch |
Monday Evening, June 19 |
18:00 |
Dinner |
Session M-PM
|
Organic Solids and Electron Transport |
|
Discussion Leader: C. Daniel Frisbie (University of Minnesota)
Overview |
19:30 - 20:10 |
Norbert Karl (University of Stuttgart)
Hopping and band charge carrier transport in organic solids |
20:30 - 21:10 |
Christos D. Dimitrakopoulos (IBM, Yorktown)
Organic semiconductor thin film transistors (TFT) for flexible optoelectronics |
Tuesday Morning, June 20 |
7:30 |
Breakfast |
Session T-AM
|
Crystallization, Polymorphism and Properties of Organic Crystals |
|
Discussion Leader: Joel Bernstein (Ben-Gurion University of the Negev)
Overview |
8:50 - 9:30 |
Daniel Green (Dupont, Experimental Station)
Managing the Industrial Crystallization of Organics to Form Particles with Superior Properties |
9:50 - 10:20 |
Break |
10:20 - 11:00 |
Peter Erk (BASF)
Crystal Design: From molecular to technical properties |
11:20 - 12:00 |
Lian Yu (Eli Lilly and Company)
Crystallization and polymorphism of conformationally flexible molecules |
12:30 |
Lunch |
Tuesday Evening, June 20 |
18:00 - 19:00 |
Dinner |
Session T-PM
|
Functional Organic Thin Films |
|
Discussion Leader: Michael Rubner (Massachusetts Institute of Technology) |
19:30 - 20:10 |
Allen J. Bard (University of Texas, Austin)
Optoelectronic Processes in Organic Single Crystal Films |
20:30 - 21:10 |
Zhenan Bao (Lucent Technologies)
Organic Semiconductors: electronic properties and low-cost fabrications |
Wednesday Morning, June 21 |
7:30 |
Breakfast |
Session W-AM
|
Biomolecular Assemblies |
|
Discussion Leader: Christopher Yip (University of Toronto)
Overview |
8:50 - 9:30 |
Lia Addadi (Weizmann Institute of Science)
Antibodies that specifically interact with crystals and other structured surfaces |
9:50 - 10:20 |
Break |
10:20 - 11:00 |
David Tirrell (California Institute of Technology)
Engineering Biomolecular Materials |
11:20 - 12:00 |
Nedrian Seeman (New York University)
DNA Nanotechnology |
12:30 |
Lunch |
Wednesday Evening, June 21 |
18:00 |
Dinner |
Session W-PM
|
"Young Investigators Session" |
|
Discussion Leader: G. Tayhas R. Palmore (University of California, Davis)
|
19:30 - 19:50 |
Wenbin Lin (Brandeis University)
Polar and Chiral Solids by Design |
20:00 - 20:20 |
Torsten Fritz (TU Dresden)
Molecular architecture in heteroepitaxially grown organic thin films |
20:30 - 20:50 |
Uwe Bunz (University of South Carolina)
Alkyne Metathesis, an Attractive Access to Organic Semiconductors of the Poly(paraphenyleneethynylene) Type |
21:00 - 21:20 |
Guangzhao Mao (Wayne State University)
Manipulating the Optical Properties of Streptopolymethine J-Aggregate Thin films and Crystals |
21:30 - |
Open discusion |
Thursday Morning, June 22 |
7:30 |
Breakfast |
Session Th-AM
|
Synthesis of Supramolecular Networks |
|
Discussion Leader: Omar Yaghi (University of Michigan)
Overview |
8:50 - 9:30 |
Wais Hosseini (Université Louis Pasteur, Strasbourg)
Design and Fabrication of Molecular Networks |
9:50 - 10:20 |
Break |
10:20 - 11:00 |
Kimoon Kim (Pohang University of Science and Technology)
Novel Interlocked Structures and Their Applications to Materials Science |
11:20 - 12:00 |
Richard Robson (University of Melbourne)
Coordination Networks |
12:30 |
Lunch |
|
Departure following lunch |