SUNDAY |
2:00 pm - 9:00 pm | Arrival and check-in |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Molecular Organisation |
| Discussion Leader: F. Diederich |
7:30 pm - 8:20 pm | G. Ourisson "Sterols and Analogues as Reinforcers of Biological Membranes" |
8:20 pm - 9:10 pm | J.-P. Sauvage "Catenanes and Rotaxanes as Prototypes of Molecular Machines and Motors" |
MONDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Bio-Inspired & Biomimetic Systems |
| Discussion Leader: S. Zimmerman |
9:00 am - 9:50 am | S. Mann "Organic-mediated Synthesis and Construction of Inorganic Nanostructures" |
9:50 am | Coffee Break / Conference Photo |
10:20 am - 11:10 am | J. Aizenberg "Patterned Organic Assemblies as High-Definition Crystallization Templates" |
11:10 am - 12:00 pm | D. Hilvert "Molecular Diversity and Catalysis" |
12:00 pm - 12:20 pm | N. Solladie "Molecular Engineering of Extended Multiporphyrinic Architectures" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Ionic or Liquid Crystalline Phases |
| Discussion Leader: J.-F. Nicoud |
7:30 pm - 8:20 pm | T. Kato "Functional Supramolecular Liquid Crystal Assemblies" |
8:20 pm - 9:10 pm | R. Rogers "Supramolecular Chemistry in Alternative Solvents: Are Nonvolatile Ionic Liquids Effective Crystallization Solvents or Fodder for Co-Crystals" |
9:10 pm - 9:30 pm | A. Neels "Crystal Engineering in Pyrazine derived Systems" |
TUESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Molecular Structuration by Self-Assembly 1 |
| Discussion Leader: J. Hulliger |
9:00 am - 9:50 am | G. Calzaferri "Supramolecular Organization of Dyes and Quantum Dots by means of Zeolites" |
9:50 am - 10:40 am | J.-F. Nicoud "Crystal Engineering in Quadratic Nonlinear Optics: Successes and Failures for the Tentative Control of Non-centrosymmetry in the Organic Solid State" |
10:40 am | Coffee Break |
10:55 am - 11:45 am | G. Decher "Organic Funtional Surfaces à la Carte: Layer-by-Layer Deposition on Planar Surfaces and on Nanoparticles" |
11:45 am - 12:05 pm | C. Gervais "Theoretical Investigation of Growth-Induced Polarity Formation by Molecular Modeling" |
12:05 pm - 12:25 pm | M. Brinkmann "Mastering Nucleation and Growth of Organic Semiconductors on Polymeric and Inorganic Dieelectrics" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Molecular Structuration by Self-Assembly 2 |
| Discussion Leader: P. Sozzani |
7:30 pm - 8:20 pm | Daniel J. Dyer |
8:20 pm - 9:10 pm | M. Ward "Hydrogen Bonding Networks: Topology, Structure Prediction and Length Scales" |
9:10 pm - 9:30 pm | N. Sakai "Synthetic Multifunctional Pores" |
WEDNESDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Structures and properties |
| Discussion Leader: M. W. Hosseini |
9:00 am - 9:50 am | P. Bauerle "Functional pi-Electron Materials for Nanoelectronics" |
9:50 am - 10:40 am | K. Mullen "Columnar Superstructures from Graphene Molecules: Crystals, Liquid Crystals, Fibres and Tubes" |
10:40 am | Coffee Break |
| Discussion Leader: G. Decher |
11:00 am - 11:50 am | C. Kepert "Nanoporous Molecular Frameworks" |
11:50 am - 12:10 pm | M. Mayor "Correlations Between Single Molecule Structures and Thier Electronic Transport Features" |
12:10 pm - 12:30 pm | A. Commotti "Solid State NMR of Nanoporous Van der Waals Crystals" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 6:00 pm | Free Time |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Structuration in Dendritic Systems |
| Discussion Leader: M. Mayor |
7:30 pm - 8:20 pm | J.-P. Majoral "Phosphorus Dendrimers, Tuneable Nano-objects for Nano-Sciences" |
8:20 pm - 9:10 pm | T. Ward "Second Coordination Sphere: Proteins as Hosts for Enantioselective Catalysis" |
THURSDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am - 12:30 pm | Properties in the Solid State |
| Discussion Leader: H.-B. Burgi |
9:00 am - 9:50 am | M. Blanchard "Smart Nanoscale NLO-probes for Nonlinear Microscopies: From Imaging to Sensing" |
9:50 am - 10:40 am | S. Kitagawa "Functional Porous Coordination Polymers" |
10:40 am | Coffee Break |
10:50 am - 11:40 am | B. Kahr "Absolute Orientation" |
11:40 am - 12:30 pm | D. O'Hare "Real-time, In-Situ Diffraction Studies of Chemical Reactions" |
12:30 pm | Lunch |
1:30 pm - 4:00 pm | Free Time |
4:00 pm - 5:30 pm | Poster Session (Discussion) |
5:30 pm - 6:00 pm | Business Meeting |
6:00 pm | Dinner |
7:30 pm - 9:30 pm | Static and Dynamic Molecular Organisation |
| Discussion Leader: G. Calzaferri |
7:30 pm - 7:50 pm | N. Winssinger "From Solution Based Libraries to Organized Microarrays" |
7:50 pm - 8:40 pm | D. Bassani "Supramolecular control of exited state reactivity" |
8:40 pm - 9:30 pm | H.-B. Bürgi "Structure Determines Property - Experimental Facts and Conceptual Problems" |
9:30 pm - | Poster Session (Discussion) |
FRIDAY |
7:30 am - 8:30 am | Breakfast |
9:00 am | Departure |